Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Hírek

Diplomaátadó ünnepély - 2025. január 27.

EMK_diplomaoszto_2025_0127.jpg

(A meghívó PDF verziója a képre kattintva letölthető.)

Tovább

Beszámoló az Erdőmőrnöki Kar TDK konferenciájáról

A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara 2024. december 4-én rendezte meg Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián összesen 28 pályamű szerepelt.

A Ligneumban történt ünnepélyes megnyitót követően négy szekcióban (Erdő- és Vadgazdálkodási, Erdészeti-ökológiai, Környezettudományi, Természetvédelmi) mutatták be a pályázók kutatási eredményeiket. A konferencia műsorrendje: https://emk.uni-sopron.hu/tudomanyos-diakkor.

megnyito.jpg

Tovább

ESG képzések a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán

Fektess a jövőbe – ESG képzések a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán! Soproni Egyetem – Természetesen Veled!

ESG.jpg

Tovább

Erdei ökoszisztémák védelme a klímaváltozással szemben

Európai együttműködés résztvevője a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara. Cél: az erdei ökoszisztémák védelme a klímaváltozással szemben

erdo.jpg

Tovább

Tudományos Diákkör

Mi a Tudományos Diákkör?

TDK.pngA TDK a Tudományos DiákKör rövidítése. Előzménye, hogy a felsőoktatási intézményekben korábban egy-egy vezető oktató köré gyűlve több hallgató végzett tudományos kutató munkát. Mára a legtöbb esetben valóságos „körről” ugyan nem beszélhetünk, de a a lényeg – az oktatott tananyag rutinszerű gyakorlásán túlmutató, tudományos igényességű, vezetett munka – megmaradt. A kutatás témáját legtöbbször az oktató határozza meg és közvetett (pl. intézeti hirdetmény) vagy közvetlen (a hallgatók megszólítása) módon verbuvál a téma iránt érdeklődő hallgató(ka)t, aki(k) rövidebb-hosszabb időn keresztül foglalkozik/foglalkoznak a felvetett feladat megoldásával.

A meghirdetett témák körére, a vizsgálatok milyenségére nincs semmiféle kötött előírás azon felül, hogy mutasson túl a graduális képzésben oktatott tananyagon. Az egyéni érdeklődés, képesség, a ráfordított idő és a konzulenssel való összhang határozza meg, hogy a kutatott téma kidolgozásában milyen messzire jut valaki. Az is előfordulhat, hogy személyes szimpátia alapján maga  a hallgató keresi meg oktatóját és kéri meg egy tudományos téma kiírására.

A TDK munka eredményeinek bemutatására az EMK minden évben – rendszerint november végén, december elején – TDK Konferenciát rendez. A Konferencián való részvétel feltétele a végzett munkát összefoglaló dolgozat elkészítése, beadása és egy szóbeli előadás megtartása. A dolgozat beadását rendszerint fél-egy éves kutató munka előzi meg, de egy jól sikerült nyári gyakorlat, esetleg külföldi részképzésben végzett munka alapján is összeállhat olyan anyag, amiből dolgozat születhet. A legsikeresebb dolgozatokkal a kétévente megrendezésre kerülő országos konferenciára (OTDK) is lehet nevezni.

TDK-dolgozat készítésének számos előnye van. Az egyik az erkölcsi – és részben anyagi – siker, amit a házi – vagy különösen az országos – konferencián elért helyezés jelent. Ez plusz pontokat jelent a doktori képzésre való jelentkezésnél és sok esetben az elhelyezkedésnél is. Mivel a TDK-munka sok esetben a diplomatervben folytatódik, a dolgozat tekinthető egy előzetes diplomatervnek is, amelynek tapasztalatait, a konzulens illetve a bíráló véleményét hasznosítani lehet a tényleges diplomatervben. Ugyancsak nem elhanyagolható az a tapasztalat, amit az előadásra való felkészülés, és maga az előadás jelent. Mivel egyre kevesebb esetben kell szóbeli vizsgát tenni, a szakmai tárgyú előadókészség gyakorlására kevés mód nyílik. A munkába állást rendszerint szóbeli interjú is megelőzi, ahol sok múlik a jelölt fellépésén, vitakészségén. Azt nem kell külön mondani, hogy a tudományos pályát választóknak rendszeresen kell különféle szakmai konferenciákon előadniuk. Egy TDK konferencia ehhez is jó rákészülési illlletve gyakorlási lehetőséget nyújt.

A dolgozatot egy független bíráló adott szempontok alapján minősíti. Az előadásokat szekciókban, zsüri előtt kell megtartani. A zsüri is pontoz. A dolgozatra és az előadásra adott pontok összege alapján állapítja meg a zsüri a sorrendet és tesz javaslatot a kiadandó díjakra.

Tovább

A bükk és a bükkösök Magyarországon

Megjelent az MTA Erdészeti Tudományos Bizottságának IV. tanulmánykötete: A bükk és a bükkösök Magyarországon

1.jpg

Tovább

Nemzetközi workshop a Soproni Egyetem hallgatói és oktatói részvételével

A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának Környezet és Természetvédelmi Intézete is közreműködik az ún. TinyGreen nemzetközi projekben, társult partnerként. A program keretében 2024. őszén találkoztak a megvalósítók a dél-burgenlandi Hartbergi Kastélyban. A közös workshop célja volt, hogy elősegítse a fenntartható, klímatudatos életmódot az egyének és közösségek szintjén, és támogassa a zöld technológiák mindennapi alkalmazását. Az INTERREG VI-A Ausztria-Magyarország Program által támogatott projekt vezető partnere az Írottkő Natúrparkért Egyesület, osztrák oldalról projektpartner a Tourismusverband Südburgenland. A műhelymunka a résztvevők számára a hétköznapi életben kisközösségi, mikroközösségi és egyéni szinten alkalmazható gyakorlati megoldásokat kínált a fenntarthatóság és a környezetvédelem területén. Az eseményen a Soproni Egyetem erdőmérnök hallgatói és oktatói is részt vettek. A Dél-Burgenlandi Turisztikai Szövetség szervezésében zajló rendezvény további célja a klímatudatos életmód elterjesztése és a fenntartható technológiák bemutatása volt. 

 

Az első előadás a napelemrendszerek és az energiatárolás fontosságát emelte ki. Josef Bruchmann, a Steirergarten képviseletében, bemutatta a "smart" üvegház koncepcióját, ahol a napelemek hozzájárulnak az energiafüggetlenséghez. A résztvevők betekintést nyerhettek a napenergiával működő rendszerek felépítésébe és azok alkalmazási lehetőségeibe. Megismerhették a napelemes rendszerek technológiai feltételeit és bemutatásra került, hogy milyen mértékben járulnak hozzá ezek a rendszerek az energiafüggetlenséghez. A következő prezentáció a napenergia termikus hasznosítására összpontosított. Ez a megoldás nem csak környezetbarát, hanem költséghatékony módszer is az energiaellátás biztosítására. Bruchmann hangsúlyozta, hogy a termikus energia hatékony felhasználása különösen fontos a kisebb léptékű rendszerekben. A harmadik témakör az esővízgyűjtő rendszerek köré szerveződött. Az előadó felhívta a figyelmet az esővíz hasznosítás lehetőségeire, az ilyen rendszerek fenntartható működtetésére és a klímaváltozásban betöltött szerepére. Ez a technológia különösen jelentős a fenntartható mezőgazdasági és kiskerti alkalmazásokban, akár otthoni körülmények között, ahol a vízhasználat optimalizálása alapvető fontosságú lesz a jövőben.

A későbbiekben a résztvevők egy demonstráción vehettek részt, amely során a zöld technológiák gyakorlati alkalmazását tanulmányozták a Steirergarten "okos" üvegház technológiáján. Ez egy energiafüggetlen, önellátó rendszer, amely az összes bemutatott technológiát integrálja, ezáltal példát mutatva a modern és fenntartható megoldások gyakorlati megvalósítására. A üvegházban a meteorológiai szenzorok által gyűjtött adatok alapján szabályozott, megújuló alapú világítással, vízcirkulációval és fűtéssel  támogatott rendszer egész évben lehetővé teszi a növénytermesztést. Az energiát napelemek, akkaumulátorok és hőszivattyú együttese biztosítja.

Tovább