Az Erdőmérnöki Kar végzős hallgatói többnapos zárótanulmányúton vettek részt. Különböző változatos és szemet gyönyörködtető helyszíneken ismerkedhettek meg az erdőgazdálkodás és az erdővédelem kulcsfontosságú kérdéseivel.
1. nap (2023.05.15.): Pilisi Parkerdő Zrt.
A 2023-as zárótanulmányút a végzős erdőmérnök hallgatók számára a Pilisi Parkerdő Zrt. területén, a Szentendrei Erdészetnél kezdődött. Megismerkedhettek azzal, hogy a Visegrádi-hegységben hogyan zajlik a hegyvidéki tölgygazdálkodás. A gyalogos körbejárás során 5 megállót érintettek, ahol fiatalos, végvágás korú és örökerdő állományok is bemutatásra kerültek. A Sikárosi Vadászháznál elfogyasztott ebéd után a Sikárosi rétek között a Parkerdő közjóléti munkáiról esett szó. Még aznap indultak tovább Egerbe, ahol már az Egererdő Zrt. vezetői és munkatársai várták a diákokat egy vacsorával a Szépasszony-völgyben.
2. nap (2023.05.16.): Egererdő Zrt.
Hallgatóink már reggel indultak is tovább a Felnémeti Faudvarra, ahol bemutatásra került maga a cég, illetve testközelből is megismerkedhettek a tűzifa további feldolgozásával és értékesítési formáival. Bemutatásra került a darálék készítés és a gépi tűzifahasítás folyamata. A délelőtt folyamán megérkeztek Szilvásváradra, ahol az erdészeti kisvasúttal felutaztak a Szalajka-völgy felső részére. Itt megtekintésre került az erdészeti szabadtéri múzeum, illetve a Szilvásváradi Erdészet műszaki vezetői előadást tartottak az erdészet, természetvédelem, vadászat és közjólét kapcsolatairól. Az elfogyasztott ebéd után, indultak is tovább Ózd-Hétes telepre, ahol bemutatásra került a szegénységből adódó nagyszámú falopások, illetve a gyakori erdőtüzek problémája. Ezek után indultak is az Északerdő Zrt. Fónagysági Oktatási Központjába.
3. nap (2023.05.17.): Északerdő Zrt.
A reggeli elfogyasztása után a Keletbükki Erdészeti Igazgatóság tagjai bemutatták számunkra a bükkel való gazdálkodást. A hallgatók láthattak növedékfokozó gyérítést, befejezett ápolást, tisztítást és folyamatos ápolást. A kőrisek pusztulásáról is esett szó. A következő napirendi pont a Kő-lyuk barlang megnézése lett volna, de sajnos az időjárás ezt nem tette lehetővé, viszont az erdei iskola tantermében egy nagyon izgalmas régészeti előadást hallhattak a Herman Ottó Múzeum igazgatójától. Az ebéd után a Hernádvölgyi Erdészeti Igazgatóság munkatársai várták a diákokat, ahol a már említett kőrispusztulás utáni első kivitelt tekinthettték meg. A szakmai programok után egy vacsorával egybekötött borkóstolón vehettek részt a hallgatók a Gombos-hegyi pincesoron, Hercegkúton.
4. Nap (2023.05.18.): Nyírerdő Zrt
A szállásról reggel indultak is tovább Baktalórántházára, ahol a Nyírerdő Zrt. vezetői és munkatársai várták a diákokat. A reggeli után bemutatásra került az erdészet, majd a cég terepjáróinak segítségével kivitték őket terepre, ahol a kocsányos tölgy gazdálkodást figyelhették meg a nyírségi homokon, illetve az akácgazdálkodást is. Itt is volt egy kulturális program, ugyanis a hallgatók megtekinthették a Máriapócsi Nagytemplomot, melyet egy helyi szakvezető mutatott be. Utolsó napirendi pont az Ófehértói Logisztikai Központ bejárása volt. A bőséges ebéd után indultak tovább Szolnokra.
5. Nap (2023.05.19.): NEFAG Zrt., Erdőszöv Zrt.
Elérkezett az utolsó nap a zárótanulmányút során. A hallgatóknak erre a napra is volt bőven szakmai program. Először a NEFAG Zrt. Szolnoki Erdészetének területén lett bemutatva az ártéri nyár erdőgazdálkodás, ahol a felújítások és az idős állományok is megtekintésre kerültek. Nagyon érdekes előadást hallottak az árvízvédelem, természetvédelem és az erdőgazdálkodás kapcsolatáról. A legutolsó program pedig Alsónémedin volt, ahol a magánerdőgazdálkodás lett bemutatva, illetve az ott felmerülő problémák is. Testközelből figyelhették meg a nemesnyár véghasználatát, harvester-forvarder gépesített rendszerben, illetve a terület és talajelőkészítést is. Az ebéd után lezárult a végzős erdőmérnök hallgatók számára az utolsó egyetemi tanulmányút.
Nagyon szépen köszönjük az összes végzős nevében a meglátogatott erdészeteknek, hogy ilyen nagyszerű zárótanulmányútban lehetett részük nem csak szakmaiság szempontjából, hanem a szervezés és jó hangvételű programok létrehozásában. Természetesen köszönjük oktatóiknak is, akik nélkül szintúgy nem jöhettet volna ez az egész létre, illetve buszsofőrüknek, aki végig biztonságban utaztatta a diákokat!
Fotók: Csobod László