Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Nemzetközi workshop a Soproni Egyetem hallgatói és oktatói részvételével

A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának Környezet és Természetvédelmi Intézete is közreműködik az ún. TinyGreen nemzetközi projekben, társult partnerként. A program keretében 2024. őszén találkoztak a megvalósítók a dél-burgenlandi Hartbergi Kastélyban. A közös workshop célja volt, hogy elősegítse a fenntartható, klímatudatos életmódot az egyének és közösségek szintjén, és támogassa a zöld technológiák mindennapi alkalmazását. Az INTERREG VI-A Ausztria-Magyarország Program által támogatott projekt vezető partnere az Írottkő Natúrparkért Egyesület, osztrák oldalról projektpartner a Tourismusverband Südburgenland. A műhelymunka a résztvevők számára a hétköznapi életben kisközösségi, mikroközösségi és egyéni szinten alkalmazható gyakorlati megoldásokat kínált a fenntarthatóság és a környezetvédelem területén. Az eseményen a Soproni Egyetem erdőmérnök hallgatói és oktatói is részt vettek. A Dél-Burgenlandi Turisztikai Szövetség szervezésében zajló rendezvény további célja a klímatudatos életmód elterjesztése és a fenntartható technológiák bemutatása volt. 

 

Az első előadás a napelemrendszerek és az energiatárolás fontosságát emelte ki. Josef Bruchmann, a Steirergarten képviseletében, bemutatta a "smart" üvegház koncepcióját, ahol a napelemek hozzájárulnak az energiafüggetlenséghez. A résztvevők betekintést nyerhettek a napenergiával működő rendszerek felépítésébe és azok alkalmazási lehetőségeibe. Megismerhették a napelemes rendszerek technológiai feltételeit és bemutatásra került, hogy milyen mértékben járulnak hozzá ezek a rendszerek az energiafüggetlenséghez. A következő prezentáció a napenergia termikus hasznosítására összpontosított. Ez a megoldás nem csak környezetbarát, hanem költséghatékony módszer is az energiaellátás biztosítására. Bruchmann hangsúlyozta, hogy a termikus energia hatékony felhasználása különösen fontos a kisebb léptékű rendszerekben. A harmadik témakör az esővízgyűjtő rendszerek köré szerveződött. Az előadó felhívta a figyelmet az esővíz hasznosítás lehetőségeire, az ilyen rendszerek fenntartható működtetésére és a klímaváltozásban betöltött szerepére. Ez a technológia különösen jelentős a fenntartható mezőgazdasági és kiskerti alkalmazásokban, akár otthoni körülmények között, ahol a vízhasználat optimalizálása alapvető fontosságú lesz a jövőben.

A későbbiekben a résztvevők egy demonstráción vehettek részt, amely során a zöld technológiák gyakorlati alkalmazását tanulmányozták a Steirergarten "okos" üvegház technológiáján. Ez egy energiafüggetlen, önellátó rendszer, amely az összes bemutatott technológiát integrálja, ezáltal példát mutatva a modern és fenntartható megoldások gyakorlati megvalósítására. A üvegházban a meteorológiai szenzorok által gyűjtött adatok alapján szabályozott, megújuló alapú világítással, vízcirkulációval és fűtéssel  támogatott rendszer egész évben lehetővé teszi a növénytermesztést. Az energiát napelemek, akkaumulátorok és hőszivattyú együttese biztosítja.

20240920_131142_HDR.jpg

Cikk nyomtatása E-mail