Német hallgatók egyhetes magyarországi tanulmányútja a klímaváltozás témakörében

A németországi Technische Hochschule Bingen-nel való már több, mint 10 éves együttműködésünk Prof. Dr. Oleg Panferov egyetemi tanár és dr. Pájer-Gálos Borbála egyetemi docens szakmai kapcsolatán keresztül épült ki és áll fenn. Az Erasmus+ partnerségi szerződéssel is megerősített együttműködés középpontjában az éghajlatváltozással, klímaadaptációval kapcsolatos oktatás és szakmai tanulmányutak állnak. 2022 ősze óta a bingeniek nemzetközi MSc programjában a németek meghívására az Erdőmérnöki Kar három docense is végez oktatási tevékenységet.

A német hallgatók magyarországi tanulmányútjának ötlete 2015-ben merült fel először, amikor Prof. Panferov meghívott oktatója volt az Erdőmérnöki Karon szervezett nemzetközi nyári egyetemnek. E tanulmányút 2023. május 21 - 28. között valósult meg. Szakmai programját dr. Berki Imre egyetemi docens állította össze, szervezte és vezette, az előkészítő munkákban dr. Pájer-Gálos Borbála is részt vett. A 3 bingeni oktatót és 30 klímavédelem/klímaadaptáció szakos hallgatót az első nap dr. Heil Bálint dékán is köszöntötte.

A bemutatott és a vizsgált tartalom főbb pontjai az egyes terepi helyszíneken

• A különböző klímájú erdőtársulások kitettsége a klímaváltozással szemben egy orografikus klímagradiens mentén az Északi-Bakonyban (Szarvad-árok – Cser-börc). A szurdokerdő mikroklíma fajmegőrző, de egyben inváziót támogató hatása. (Mikroklímamérések és cönológiai felvételek az Északi-Bakonyban).
  • Pusztuló honos, és betelepített fafajok, és a cserjeszintből felújuló szárazságtűrőbb fafajok erdeinkben (Soproni-hegység, Bakony, Bükkalja).
  • A klímaszárazodás miatt elapadó hegyi patakok (Bakony), csökkenő vízmennyiségű tavak növekvő természetvédelmi problémái (Fertő, Tihanyi Külső-tó).
  • A csökkenő vízszint és a vízmegtartás érdekében a lezárt zsilipek miatt lefolyástalanná tett sekély tavak (Fertő, Balaton) vízminőség változása. (Vízminőség mérések a nyílt vízen és a nádasban.)
  • A víztisztítás eredményeképpen lecsökkentett foszfor- és nitrogén szennyezés ellenére a forró nyarakon újra megjelenő eutrofizáció, és ennek degradatív megnyilvánulása az algásodás, nádpusztulás, halpusztulás.
  • Klímaváltozás az erdősztyepen és a szikes pusztán. A lecsökkent talajvízszint hatása a talajra és a gyepi vegetációra (Hortobágy). Talajvízminta vétele gémes kútból.
  • A klímaváltozás hatása a szőlőtermesztésre és a borok minőségére. Esti mintavétel Egerben a Szépasszony-völgyben.
  • Klímaváltozás és a szántóföldi növénytermesztés. Automata, nagytáblás öntözőrendszer megtekintése a Kisalföldön Nagyszentjános határában

A német hallgatók az egész tanulmányúton nagyon érdeklődőek voltak. A magukkal hozott terepi mérőműszerekkel (mikroklíma mérőműszerek, vízminőséget mérő műszerek) számos paramétert mértek és értékeltek az egyes helyszíneken.