A „Tiny Houses - innovative and practical solutions for mini living” („Miniházak – innovatív és praktikus megoldások a minimalista életmódhoz”) témájú osztrák-magyar Interreg projektben a Soproni Egyetem stratégiai partnerként vesz részt. Ez lehetőséget teremt az Egyetem hallgatói számára, hogy gyakorlati tapasztalataikat innovatív technológiák megismerésével tovább bővítsék. Tavasszal egy egynapos szakmai program keretében nyílt lehetőség arra, hogy szakemberek, egyetemi hallgatók és a határ menti régió mikroközösségeinek képviselői fedezzék fel a megújuló energia-alapú, erőforrás-takarékos és energiahatékony minimalista életmód lehetőségeit. A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának két külföldi hallgatója számolt be a projekt keretében szerzett élményeiről.
Fenja Stieler és Amelie Nordheim-Perera Dr. Vityi Andrea, egyetemi docens (Környezet- és Természetvédelmi Intézet, Erdőmérnöki Kar) közreműködésével vehetett részt a szakmai programon:
A „TinyGreen” projekt eseményén az első prezentációt és az azt követő kérdés-válasz beszélgetést a lecheni Wiesenquartierben hallgattuk meg, ahol a helyi étterem tulajdonosa mutatta be a turisztikai célra használt mini házait. Öt aprócska faház egy zöld domboldalon, közöttük egy kis fürdőtó, amely télen csendesen fodrozódik. Az egyik 40 négyzetméteres üdülőház verandáján állva a tulajdonos ismertette a faházak előnyeit: kiváló belső klíma még a nyári meleg hónapokban is, megújuló erőforrások használata, valamint környezetbarát esztétika, amely különösen vonzó a vendégek számára. A fenntarthatóságot a tetőre szerelt napelemek és a környezettudatos szolgáltatások egészítik ki. A talaj burkolásának elkerülése érdekében a házakat 12 fúrt cölöpalapra helyezik. A házak főként helyi fából készülnek, egyszerűek, mégis luxus kivitelezésűek, gyárban előre legyártják őket, majd egy darabban szállítják a helyszínre. A fenntarthatóság, a tudatosság és a mértéktartó luxus jelentik az alapvető értékeket – utóbbi az árképzésben is tükröződik, mind a vendégek, mind a tulajdonos számára.
Grazban az Eko-Box vállalat képviselője egy egészen más Tiny House-változatot mutatott be: konténerházakat. A fa helyett itt a fém és a polietilén szolgálnak fő alapanyagként, a faburkolat csupán a vizuális komfort érdekében kerül felhasználásra. Akár üzleti, akár magáncélra, az Eko-Box testreszabott megoldásokat kínál a legkülönfélébb igényekre. A legkorszerűbb építéstechnológiának köszönhetően a konténerházak hőszigetelés terén sem maradnak el a faházaktól. Bár a fenntarthatósági szempontok itt kissé háttérbe szorulnak, a konténeres kivitelezés egyértelmű előnyei a költséghatékony tervezhetőség, a jelentős időmegtakarítás és a rugalmas funkcionalitás. A rövid előadást követően a résztvevők két bemutatómodellt is megtekinthettek: egy lakó- és egy munkakonténert.
A „Tiny Houses – innovatív és praktikus megoldások a minilakhatásra” című határon átnyúló tanulmányút kiváló lehetőséget kínált arra, hogy különféle háttérrel rendelkező érdeklődők találkozzanak és megosszák tapasztalataikat. Bár a bemutatott kétféle Tiny House építési mód eltérő gyakorlati haszonnal bírhat a magánszemélyek, szállásadók, közösségi szereplők és számunkra, hallgatók számára, a résztvevők közötti eszmecsere mindenki számára új ismereteket hozott. A kiváló tolmácsolásnak köszönhetően a tanulmányút arra is jó példát nyújtott, hogy a nyelvi akadályok nem jelenthetnek gátat a határon átnyúló projektek sikerében.