Izgalmas gyakorlati változtatás az erdőmérnöki záróvizsgáztatásban

A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara 2023. július 3. és 5. között egy merőben új, korszerű, eddig még soha nem alkalmazott gyakorlatorientált szemléletben szervezte meg és hajtotta végre a záróvizsgáztatást: terepi körülmények között.

Izgalmas gyakorlati változtatás az erdőmérnöki záróvizsgáztatásban

A koncepció mozgatórugója az volt, hogy 2022-től a Karon új, gyakorlatcentrikus mintatantervek szerint folyik a képzés, igazodva a szakma elvárásaihoz.

A záróvizsga két fő egységből tevődött össze, egyrészt a felkészülési időszakban előzetesen elkészítendő írásos portfólióból, majd a vizsga napján, a terepen szóbeli prezentációból, és azt követő általános erdőgazdálkodási kérdések megvitatásából.

A vizsgáztatás a TAEG Zrt. területein zajlott, az erdőgazdaság szakembereinek, erdőgondnokainak bevonásával, valamint a Szombathelyi Zrt. kollégáinak megtisztelő részvételével. A hallgatónként közel 60 perces záróvizsga 3 bizottság által történt, a soproni hegy- és dombvidéken, valamint síkvidéki erdőgazdasági tájon.

Mind a 39 erdőmérnök jelölt sikeres vizsgát tett, közülük többen kiváló eredménnyel. Bizonyították felkészültségüket, vitakészségüket, és, hogy tanulmányaik során kellő szakmai ismeretet, látásmódot szereztek.

A lezajlott vizsgák után a bizottsági tagok értékelő megbeszélést tartottak, amelynek során a megszerzett tapasztalatok alapján fejlesztési javaslatokat is tettek, és rámutattak a folyamatos aktualizálás fontosságára. Felmerült további erdőgazdasági helyszínek bevonásának lehetősége, a zárótanulmányút tematikájának a záróvizsga követelmény-rendszeréhez illesztése, szakmai felkészítő gyakorlati hetek mintatantervbe iktatása.

A rendszer beváltotta a hozzáfűzött reményeket és nagyon pozitív értékelést kapott mind a hallgatói, mind az oktatói, mind pedig a gyakorlati szakemberek részéről.

Gratulálunk a frissdiplomás kollégáknak és köszönjük a szakma támogató segítségét! Jó szerencsét!

Írta: Szakálosné dr. Mátyás Katalin

Szerk.: Gruber Viktória