Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Keresés

Hasznos ismeretek, szakmai fejlődés- erdőmérnöki beszámoló a Pro Silva Hungária Nagyrendezvényéről

A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának szakemberei is részt vettek a Pro Silva Hungária és a Mecsekerdő Zrt. közös szervezésében tartott rendezvényen Bükkösdön. Az idei szakmai találkozón a természetközeli erdőgazdálkodás és a klímavédelem jövője került fókuszba, mely a felsőoktatási intézményben is aktuális téma. A találkozó célja az erdők hosszú távú megőrzését szolgáló gyakorlatok bemutatása és a szakmai párbeszéd erősítése volt. 

IMG_5168.JPG

A rendezvényről az Erdőmérnöki Kar részéről Dr Zagyvai Gergely egyetemi docens és Göde Tamás tanársegéd készített személyes hangú beszámolót.

A szakmai találkozó első részében megismerkedtünk a Pro Silva alapelveivel, valamint betekintést nyertünk a klímaváltozás miatt szükséges paradigma váltás témakörébe. Az előadók külföldi és hazai tapasztalatok alapján ismertették, a reziliencia növelésének szükségességét az erdőkben, mely tudatosan szervezett erdőgazdálkodási tevékenységekkel teremthető meg. Ennek alapelve a szakmaiság, az elhivatottság, az újra való nyitottság, valamint a folyamatos önképzés és a modern technika segítségével a tudatos erdőgazdálkodási munkák tervezése. 

Bemutatót láthattak a résztvevők arról, milyen módszerek segítik a tő mellett dolgozó kollégákat, az erdőművelési és fahasználati munkák megszervezésében. Részleteket mutattak be arról, hogy légi lézerszkennelés, ortofotók, kitettség, lejtfok, csapadék viszonyok alapján milyen finomléptékű térképeket készítenek, amelyek segítségével az erdőművelés és erdőtervezés feladatait megkönnyítik. Vegetációs indexek készítésével (az erdőállományok változásait vizsgálják) tervezik az erdőfelújítások időbeliségét, valamint térbeliségét. Az elemzések segítségével elegyesebb, klímaadaptáltabb erdőállományok nevelésére nyílik lehetőség.

A konferenciát követően a terepi program következett, ahol megismerkedhettünk a Pécshez tartozó városi erdők kezelésével. Az itt fellépő problémákkal, a mindennapok teendőivel, valamint a jövőt érintő kihívásokkal szembesültünk. 

Innen egy mintaterülethez vezetett az utunk, ahol a Marteloscope hálózat hasznosíthatóságáról kaptunk ismertetőt. Korábban letölthető volt egy telefonos applikáció, melynek segítségével látható a mintaterület összes faegyede, és a hozzá tartozó összes adat (sorszám, fafaj, famagasság, mellmagassági átmérő, köbméter, gazdasági érték, valamint a számított pontértéke). A módszer segítségével a terepen dolgozó szakemberek az egyes fák értékét nézik, és a segítségével jelölik ki a java fákat, kisérő fákat, kivágandó egyedeket illetve a maradó biotóp fákat. Ez egy oktatási terület, melynek fő célja a tudás megszerzése és a hétköznapi életbe történő integrálása.

A találkozó második napján a Sás-völgybe indultunk terepi programokra, ahol a természetközeli erdőkezeléssel ismerkedtünk meg. Itt a QD módszer bemutatását ismertették a szakemberek. A módszer lényege a Q (Qualifizierung) kiválasztás és a D (Dimenzionierung) növedékfokozás. A gyakorlatban ez úgy működik, hogy a tisztítás korban lévő állományokban a terepi szakemberek kijelölnek javafákat és a tisztítási munkálatok, csak lokálisan a javafa körül történnek meg. Ezzel a javafáknak növőteret biztosítanak, és a konkurencia csökken körülöttük. A módszer során alkalmazhatjuk a gyűrűzést vagy a tőtől való elválasztást (fafaj és állomány függő). A módszer segítségével gyorsabban haladunk a tisztítási munkálatokkal, miközben gazdaságosabban jövünk ki, mint a korábbi teljes területű tisztítások alkalmazása során, valamint a javafák már fiatal koruktól jelentősebb növekedésre tesznek szert.

A második megállónk helyszínén egy erdőrészt néztünk meg a nagyobb klímaadaptációra törekvő természetes felújításban. Itt kis területű vágásterületek lettek kialakítva, ahol minden egyes vágásterületnek olyan célfafajt választanak, amely mikroklimatikusan az adott termőhelynek megfelelő.  A kezelések ezekhez a fajokhoz tartozó kivákasztott egyedeknek a megsegítését célozzák. A módszer során genetikailag helyben adoptálódott a szaporítóanyag, növelhető az elegyesség, stabilabb erdők nevelhetőek. Megnehezíti a terepi munkát az invazív fajok elleni küzdelem, a vadkár, az extrém időjárás miatti szórvány termés, és bizonyos esetekben a jogszabályi háttér.

A terepi program végeztével egy közös ebéd várta a találkozó résztevőit, ami egy baráti kötetlen beszélgetéssel zárult. A hasznos és aktuális szakmai ismeretekért köszönetet mondunk a szervezőknek. 

 

IMG_5172.JPG IMG_5214.JPG

Cikk nyomtatása E-mail