2023 őszén Dr. Heil Bálint dékán úr felkérésére tartottam egy előadást az Erfurtból érkezett delegáció számára a Soproni Egyetem és a diákhagyományok történelme (Universität Sopron und Geschichte der studentischen Tradition) címmel. Már akkor megfogalmazódott bennem az ötlet, hogy miért is ne utazhatnánk mi is Erfurtba, hasonlóképp, ahogy ők utaztak hozzánk. Ezt az ötletet nem hagytam veszni, így az előadást követő beszélgetés során sikerült jó viszonyt kialakítani a német hallgatókkal. Daniellel és Leonnal közösen nekiálltunk megszervezni az utazást.
Az utazásunk első napján koraeste Erfurtba érkeztünk, ahol egy izgalmas városnézéssel kezdtünk. Ezt követően az esti programunk egy közös vacsora volt az erfurti egyetem hallgatóival, valamint a dékánnal, Prof. Erik Findeisen-el és a dékánhelyettessel, Dr. Dirk Landgraf-al. Ez remek alkalom volt arra, hogy közelebbről is megismerjük az egyetemi életet és új barátságokat kössünk.
Másnap Gotha felé vettük az irányt, ahol a ThüringenFORST Kutatási és Kompetencia Központba látogattunk. Itt három lenyűgöző előadást hallgathattunk német kutatóktól és professzoroktól a távérzékelés, a thüringiai erdők éves feltárása és az aktuális CO2 megkötési kutatásaik témakörében. Az előadások után a Hainich Nemzeti Parkba látogattunk el, ami különleges abból a szempontból, hogy az elmúlt 27 évben semmilyen beavatkozás nem történt a területen, még vadászat sem. Egy több mint háromórás túrát tettünk a helyi erdésszel, aki sok érdekes információval szolgált számunkra. A Hainich Nemzeti Park, mint Németország legnagyobb összefüggő lombhullató erdeje, az UNESCO Világörökség része, ahol a vadon élő állatok és növények számos faját őrzi. A napot Gotha főterének és a város gyönyörű kastélyának felfedezésével zártuk.
A harmadik napon Bad Berka közelében található ThüringenFORST területére utaztunk, ahol különböző talajszelvényeket vizsgáltunk meg. Dr. Kovács Gábor és Dr. Dirk Landgraf, a talajtan szakértői, minden apró részletet alaposan bemutattak nekünk.
A szakmai program után egy váratlan, de nagyon fontos eseményre is sor került: ellátogattunk Buchenwaldba, a Német Náci Birodalom egyik legnagyobb koncentrációs táborába, hogy megemlékezzünk az elhunyt honfitársainkról. Ahogy Radnóti Miklós mondta: "A halál nagy szeme mindent lát."
Az esti közös grillezést megelőzően Dr. Kovács Gábor, Dr. Bende Attila Tibor és jómagam, mint az utazás magyar szervezője, adtunk elő német nyelven a Soproni Egyetemről, Sopron történelméről, az intézmény történetéről és az Erdőmérnöki Kar oktatási lehetőségeiről. Az előadás után kötetlen beszélgetés következett grillkolbásszal, mustárral és kürtszóval, ami remek hangulatot teremtett.
A negyedik napot a ThüringenFORST szívében, Oberhofban töltöttük, ahol megismerkedtünk a terület történetével.
A II. világháború után főleg női munkások segítségével erdősítették újra a területet, a háború okozta veszteségek miatt. Beszéltünk a közjóléti funkciókról, beleértve a több mint 150 kilométernyi túraútvonalat. Szó esett a vadkárról és annak megelőzéséről is, beleértve az évente négy hiúz betelepítését Romániából a WWF-fel közösen, ami az őzpopuláció szabályozásával segíti a vadkárok csökkentését. A PEFC tanúsítvány elnyeréséhez szükséges intézkedéseket is megvitattuk. A nap közepén egy igazi meglepetés ebéd várt minket: frissen sült thüringiai kolbászt kaptunk zsemlében, valamint jó német söröket. Délután a Kalamitätflächen, azaz a természeti katasztrófák által sújtotta erdőterületeket tekintettük meg, ahol személyesen testközelből is megfigyelhettük a környezeti változások hatásait. Oberhof téli sportkomplexumáról is esett szó, amely híres kiváló létesítményeiről, és ahol nemzetközi versenyeket is rendeznek. A nap végén visszatértünk Erfurtba, ahol megnéztük a Dómot és a várat, majd egy kellemes vacsorával zártuk a napot.
Az ötödik napon a Pollmeier fűrészüzembe látogattunk, amely bükkfa feldolgozására specializálódott. Az üzem évente több mint egymillió köbméter bükkfát dolgoz fel, és számos innovatív építőanyagot állít elő, köztük a "BauBuche"-t, egy rendkívül erős és tartós építőanyagot, amely elsősorban épületek belső szerkezetéhez használják. Az üzem fenntarthatóságra és a környezetvédelemre helyezett nagy hangsúlyt, és folyamatosan fejleszti gyártási folyamatait az ökológiai lábnyom csökkentése érdekében.
Az üzemlátogatás után közösen elfogyasztottuk ebédünket, majd elindultunk haza. Mivel időben indultunk, tíz óra utazás után este tíz után megérkeztünk a Soproni Egyetem B épülete mellé. Az utazás megvalósulásáért szeretnék külön köszönetet mondani Ugron Ákosnak, az Erdő az Emberért Alapítvány Kuratóriumának elnökének, aki támogatásával hozzájárult ehhez a különleges lehetőséghez. Hálásak vagyunk az Erdőmérnöki Kar vezetőségének, különösen Dr. Kovács Gábor oktatási dékánhelyettesnek, aki a hét folyamán vállalta a vezetést, és Dr. Heil Bálintnak, aki a kar 9 személyes kisbuszát bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönetet szeretnék mondani Prof. Erik Findeisennek, az erfurti Fachhochschule dékánjának, Dirk Landgrafnak oktatási dékánhelyettesnek, hogy ilyen kiváló programsorozatot állítottak össze, mely minden részletében gazdagította tudásunkat és élményeinket.
Fekete Gellért
okleves erdőmérnök hallgató