Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Drónok a vadgazdálkodásban - Meghatározó ismeretek a Soproni Egyetemen

A drónok vadgazdálkodásban betöltött szerepéről és felhasználásáról tartott előadást a Soproni Egyetem docense a FeHoVA keretében megrendezett rangos szakmai konferencián.  Az Erdőmérnöki Kar, Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézetének kutatóját, Dr. Kalmár Sándor Flórist a Nemzeti Agrárkamara és az Országos Magyar Vadászkamara kérte fel a konferencián való részvételre.

A FeHoVa (Fegyver Horgászat Vadászat Nemzetközi Kiállítás) a közép-európai régió legnagyobb vadászati rendezvénye. A szakkiállítás nyitónapján a vadgazdálkodás aktuális kérdéseiről tárgyaltak a szakma vezető beosztású szakemberei.

Nyitóbeszédet mondott Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár, Dr. Jámbor László az Országos Magyar Vadászkamara elnöke, és Luzsi József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke. A rangos szakmai fórumon öt előadás hangzott el, amelyet vitafórum követett, ahol a jelenlévők az előadóktól kérdezhettek, megvitathatták a szakma aktuális kérdéseit.

Takács Szabolcs, Veszprém vármegye főispánja, az Országos Vadgazdálkodási Tanács elnöke bemutatta a tanács elmúlt 4 évének munkáját, Kovács Ferenc főosztályvezető (Agrárminisztérium, Vadgazdálkodási Főosztály) a vadászati törvény és végrehajtási rendeletek aktuális változásait ismertette, Dr. Jámbor László, az Országos Magyar Vadászkamara elnöke a vadászkamara ifjúsági programjának eredményeiről tájékoztatta a résztvevőket. A NÉBIH Országos Járványvédelmi Központ munkatársai, Dr. Lorencz András igazgató és Dr. Földi Zsolt szakmai főtanácsadó az afrikai sertéspestis elleni védekezés kapcsán kiadott, vaddisznó szabályozásáról szóló Nemzeti Akcióterv (2021-2025) eredményeiről, valamint a napokban Zala vármegyében megjelent kiskérődzők pestise vírus várható hatásairól tájékoztatta a jelenlévőket.

A záró előadásra a Nemzeti Agrárkamara és az Országos Magyar Vadászkamara a Soproni Egyetem munkatársát, az Erdőmérnöki Kar, Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézetének egyetemi docensét, Dr. Kalmár Sándor Flórist kérte fel. Az előadás témája a drónok vadgazdálkodásban betöltött szerepe és felhasználásának lehetőségei voltak. A napjainkban rohamos fejlődést mutató pilóta nélküli légi eszközökkel számos vadgazdálkodási, vadbiológiai, erdészeti és természetvédelmi feladat végezhető el, ezek lehetőségeiről, korlátairól, problémáiról és azok megoldásairól hallhattak átfogó előadást a megjelent résztvevők. Az előadáson elhangzott, hogy a Soproni Egyetemen évtizedes múltra tekintenek vissza a légifényképezésen, távérzékelésen alapuló vadgazdálkodási és vadbiológiai vizsgálatok, amelyek során nem csak pilóta nélküli légi járműveket (drónokat), de pilótás légi járműveket, repülőgépeket és girokoptereket is alkalmaznak a speciális távérzékelési feladatokra. Az egyetem elhivatott a jövő szakmai nemzedékének ilyen irányú képzésében, ennek okán indította útjára 2024 februárjában a ét, amelynek keretében a szakirányos hallgatók (erdőmérnökök, vadgazda mérnökök és földmérő és földrendező mérnökök) elsajátíthatják a pilóta nélküli légi rendszerek (UAS) használatát.

KSF1.jpg

 A konferencia rövid vitafórummal zárult, a zárszót és az előadások összefoglalását Luzsi József alelnök (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara) mondta. A rangos szakmai összejövetel előtt és után a résztvevők megtekinthették a FeHoVa számos országból érkezett kiállítójának termékeit, szolgáltatásait, valamint lehetőségük nyílt találkozásokra, baráti beszélgetésekre a sok éves hagyományok alapján idén 31. alkalommal megrendezett rangos szakvásáron.

KSF2.jpg

 

Cikk nyomtatása E-mail