Gyárlátogatással indult a tanév a Lámfalussy Karon
ugrás az oldal tetejéreA Közgazdaságtudományi Kar levelező tagozatos hallgatói a LOGSTA GmbH feltérképezéssel kezdték meg a 2022/2023-as tanévet.
A Soproni Közgáz levelező tagozatos hallgatói vállalat-feltérképezéssel kezdték meg a 2022/2023-as tanévet. Hallgatótársaimmal még a tanév kezdete előtt egy e-mailt kaptunk Pankotay Fruzsina Magda tanárnőtől, hogy lehetőségünk lenne egy szombati vállalatlátogatásra a Szakmai idegen nyelv, illetve a Case Studies tantárgy keretében. Habár a részvétel teljesen önkéntes volt, a csoporttársaim több, mint 2/3-a részt vett az eseményen.
Jól tettük, hogy így döntöttünk. Rengeteg tudással és élménnyel gazdagodhattunk. A LOGSTA GmbH müllendorfi raktárába látogattunk el, ahol egy kicsit beleláthattunk a logisztika és a raktározás világába. István Roland warhaouse menedzser fogadott minket, és mutatta be a vállalatot röviden, majd Saravanan Rajendran global fulfilment menedzser mesélt a munkájáról. Saravanan úr az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban zajló teljes logisztikai folyamatokért felelős személy a cégnél. Ami számomra nagyon szimpatikus volt, hogy a kezdetben megszerzett elméleti tudást a való életben, gyakorlatban is kipróbálhattuk, ami egy teljes keretet adott a napnak. Lehetőségünk volt a komissiózás és csomagolás rejtélyeibe betekintést nyerni. Megismertük, hogy melyik folyamat hogyan zajlik, és mennyi időt vesz igénybe. A logisztika egy nagyon összetett folyamat, amelyben minden apró részlet számít – ezzel a gondolattal tértünk haza, amely be is bizonyosodott a látogatásunk során.
Azt gondolom, hogy ennél jobb nyitása nem is lehetett volna ennek a félévnek. Nagyon szépen köszönjük Pankotay Fruzsina Magda tanárnőnek a remek szervezést, és dr. Koloszár Lászlónak intézetigazgató úrnak, hogy elkísérte a csapatunkat, továbbá István Roland raktármenedzsernek, aki megteremtette a lehetőséget, így egy szuper hangulatú szombat délelőttöt tölthettünk egy kedves, barátságos cégnél.
Göcsei Bettina
II. évfolyamos, gazdálkodási és menedzsment szakos levelezős hallgató
Menjünk együtt és ültessük el együtt a jövőnket!
ugrás az oldal tetejéreMegtartotta tanévnyitó ünnepségét a Soproni Egyetem Szenátusa és a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar Kari Tanácsa.
Az egyetemi polgárok – kutatók és oktatók, első és felsőbb éves hallgatók –, valamint a vendégek felállva köszöntötték a bevonuló elnökséget, a Soproni Egyetem és a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar zászlóit.
A Himnusz közös eléneklését követően prof. dr Fábián Attilla rektor köszöntőjében az elsőévesekhez is szólt: „Mindenekelőtt gratulálok sikeres felvételi vizsgájukhoz, amely eddigi tanulmányaik méltó elismerése. Önök jó döntést hoztak, amikor Sopront választották! És igen kollégáink, mert önök mostantól a Kollégáink. Önökkel együtt fogalmazzuk meg a kérdéseket és önökkel együtt találjuk meg a hétköznapok és a jövő megoldásait. Tehát ne hallgassanak csupán, hanem kérdezzenek, és tisztelettudóan lázadjanak! Professzoraik, tanáraik tiszta emberként állnak majd Önök előttem a katedrán, egyenes értékrenddel és segítőkészséget sugárzó szemekkel. Mert a szem, az, ami igazán tükrözi, hogy milyen is az ember valójában, mit is gondol az életről és miben bízhat, aki belenéz. Számukra az egyetlen járható út a tudás és megismerés útja. A félévben mindent átadni a hallgatóknak, hogy kiteljesedhessen tehetségük, hogy rátaláljanak a következetes és építkező tanulás útjára. A vizsga az persze más, az már egészen más. Ott a szorgalom, az akarat, a kitartás mutatkozik meg mindenkor. Fogadják el ezt az utat és mert az egyetemen kapott térkép útitársuk lesz mindörökre.″ – tette hozzá az intézmény első embere.
A Camerata ART'issima zenei műhely előadását követően Zambó Péter az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára beszédében rámutatott: az adja az önálló Soproni Egyetem létjogosultságát, hogy egyszerre rendelkezik a fenntarthatóság ökológiai, gazdasági és társadalmi szegmenseinek megértéséhez és vizsgálatához szükséges oktatási és kutatási képességekkel valamint szervezeti egységekkel. További fontos mérföldkőként említette, hogy megalakult az agrárágazaton belül az első tudásközpont is, az Erdészeti Ágazati Tudásközpont. Az oktatási intézmények és a gazdaság szereplői által létrehozott szervezet legfőbb célja, hogy egységes keretek közt, összehangolt tartalommal és gyakorlati képzéssel alakítsa ki az erdészeti képzést a középfokú oktatástól a felsőfokúig.
Az ünnepségen fellépett a 30 éves Pendelyes Néptáncegyüttes, majd PRO UNIVERSITATE SOPRONIENSIS Emlékérmet kapott dr. Pacsay-Tomassich Orsolya, a Magyar Diplomáciai Akadémia elnöke és dr. Somogyi Norbert, Magyarország Párizsi Nagykövetségének tudományos és technológiai Attaséja. A Soproni Egyetemért emlékérmet Árendás György ügyvivő szakértő vehette át munkája elismeréseként. Címzetes egyetemi docensi címet adományozott az egyetem Szentpéteri Sándornak, az Agrárminisztérium Erdészeti Fejlesztéspolitikai és Innovációs Főosztály főosztályvezetőjének.
Prof. Dr. Széles Zsuzsanna dékán a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar nevében köszöntötte a kar elsőéveseit kiemelve, hogy a következő években olyan tudást szerezhetnek meg, amellyel biztosan elérhetik magasra kitűzött szakmai céljaikat. Az elsőévesek, a hallgatóvá fogadásuk alkalmával egy zsákot kaptak ajándékba, amelyet képletesen a karon eltöltött évek során sok-sok tudással és tapasztalattal tölthetnek meg.
Dr. Farkas Ciprián Sopron polgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy az ország és Európa soha nem látott problémákkal áll szemben, és ebben a helyzetben felértékelődik a tudás, a szorgalom és a széles látókör szerepe. „Nagyon fontos a Soproni Egyetem szerepe a városunkban, de országos szinten is. Az intézmény neve egyet jelent a minőséggel. Olyan tudást, diplomát és versenyképes ismereteket kell adniuk a diákoknak, amik felkészítik őket arra, hogy egyszer az országot a vállukra vegyék, még az ilyen nehézkes időben is, amely begyűrűzik mindennapjainkba."
Az ünnepi tanévnyitón együttműködési megállapodás aláírására került sor a Kisalföldi Szakképzési Centrum és a Soproni Egyetem között annak érdekében, hogy a Roth Gyula Erdészeti Technikum, Szakképző Iskolában folyó okleveles erdésztechnikus-képzés továbbra is magas színvonalon valósulhasson meg.
A tanévet Kovács Gergő Vilmos Egyetemi lelkész és Stummerné Nagy Ágnes református lelkész asszony áldotta meg és mondott áldást az újonnan érkezett elsős hallgatók és az egyetem oktatói számára.
A Soproni Közgáz első nappali tagozatos évfolyamának 20+1 éves találkozója
ugrás az oldal tetejéreSzeptember 17-én, közel 70 fő részvételével tartotta meg évfolyamtalálkozóját Sopronban az 1996-ban kezdett évfolyam.
A Közgazdaságtudományi Kar első nappali tagozatos évfolyama 1996 szeptemberében kezdte meg tanulmányait. A diplomázás 20 éves évfordulójára a pandémia okozta bizonytalanság miatt nem tudtunk találkozót szervezni, a 20+1. évben azonban újra összejöhettünk, egykori évfolyamtársak, majd’ 70 fő vett rész a 2022. szeptember 17-én zajló programokon.
A délután első felében csatlakozott hozzánk dr. Wilfing János korábbi dékáni hivatalvezető úr, körbejártunk az egyetemen, megnéztük a Régi Kollégiumot, valamint a híres F14-es és a B8-as tantermeket is, ahol bizony nagyon sok órát és vizsgát éltünk – ültünk – át együtt. Szinte mindenkinek volt története az épülethez, termekhez, tantárgyakhoz kapcsolódóan, melyeket ma már jótékony homály fed, talán igaz sem volt. Ebben Zsidákovits Norbert osztályvezető úr volt segítségünkre, aki végig kalauzolt minket, kis túránk végén a Ligneum Látogatóközpontot tekintettük meg.
A délután másik fele is anekdotázással telt, de már a Lámfalussy Kar épületében az Erzsébet utcában. Az egykori évfolyamból többen az oktatói/kutatói pályát választottuk hivatásul, így pontos képet tudtunk adni az elmúlt évek átalakításairól. Koloszár Lászlóval együtt meséltük el a felsőoktatás mai helyzetét, hogy mennyi minden változott 2001-es diplomázásunk óta. Megnéztük és kielemeztük tablónkat, majd megkoszorúztuk az évfolyam által jól ismert és szeretett, karalapító prof. dr. Gidai Erzsébet dékán asszonyunk szobrát az aulában.
Ezek után kis séta keretében körül néztünk a Karon, beültünk a Béres Előadóba, majd átsétáltunk a közeli Deák Étterembe, ahol az este egy vacsorával kezdődött, majd a csapat át- és átrendeződve beszélgetett az egykori ismerősökkel, barátokkal. Mesélt mindenki a mai életéről, előkerültek a fotók a családról, a gyerkőcökről. Nagy örömünkre korábbi tanárunk, prof. dr. Balázs Judit professzor asszony is csatlakozott hozzánk, a vacsorán is velünk tartott és mesélt izgalmas életéről, sőt 12 szerencsés még Professzor Asszony egyik könyvét is hazavihette.
Hosszúra nyúlt az este, hiszen ismét sok volt a mesélni való, és még egy kis bulizásra is maradt energia, felidézve a korábbi soproni partykat. Az egész találkozó nagyon jó hangulatban telt, tartalmas és vidám beszélgetések sora kísérte a programokat, újra eszünkbe jutott, hogy milyen jó kis csapat voltunk és persze maradunk!
Köszönöm Koloszár László, Orbán Zoltán, Rigler Zsolt és Zsidákovits Norbert szervezésben nyújtott segítségét!
Az első nappali tagozatos évfolyam nevében:
Dr. Szóka Károly
További fotók a @sopronikozgaz Instagram oldalon
Új hallgatói közösségi hely nyílt a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Kar négy lelkes hallgatója újította fel a Kar közösségi helyiségeit.
A 2021/2022. tanév 2. félévében négy hallgató – Horváth Kata, Lakatos Panna, Varga Zsanett és Tenki Péter – Helyi gazdaságfejlesztés óra keretein belül, saját szabadidejükben vitték véghez két közösségi helyiség teljes felújítását, valamint egy harmadik terem (az egykori büfé) megnyitását és átalakítását.
Egy teljes féléven át tartó felújítást követően idén szeptemberben nyílt meg a Fészeknek nevezett helyiség, amely a közösségi tér funkción felül teret ad a hallgatói csoportmunkák elvégzésére, továbbá lehetőséget biztosít a hallgatóknak étkezésre. „A célunk az volt, hogy a megadott költségkereten belül maradva, reális lehetőségekhez mérten, mindenféle szakmai segítség nélkül három termet újítsunk fel a félév végéig. A munkálatok jó hangulatban teltek, azonban rengeteg kihívással és váratlan helyzettel találtuk szembe magunkat, amelyek időnként megnövelték költségeinket, valamint a munkaórák számát.” – számolt be a megnyitón Horváth Kata, a Fészek egyik felújítója
A felújítás során nagy hangsúly került a hallgatók komfortérzetének növelésére, illetve a vidám, otthonos környezet megteremtésére. A projektet végző tanulók munkálatait nehezítette a három különböző szak órarendjének, valamint a két duálisos hallgató munkarendjének összeegyeztetése, azonban a végeredmény, illetve a képek magukért beszélnek.
A kitartó és precíz munkának köszönhetően a hallgatók számára ismét rendelkezésre állnak a pihenő, tanuló, valamint az újonnan nyílt ebédlő helyiségek. Közösségért végzett munkájukért a felújításban résztvevők Dékáni dicséret kitüntetést vehettek át a júniusi tanévzáró és diplomaátadó ünnepségen.
Közös Örökségünk Kutatótábor a Soproni Közgázzal és a Benedek Elek Pedagógiai Karral
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem turizmus-vendéglátás szakos és óvodapedagógus hallgatói a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület által szervezett „Közös Örökségünk osztrák–magyar fiataloknak” kutatótáborban vettek részt szeptember 19. és 23. között. Az egyhetes programba a térség turisztikai szakértői, szakmai előadók, mentorok is bekapcsolódtak.
A határon átnyúló kultúrtáj magyar oldalán az egyhetes kutatótábor (5 nap, 4 éjszaka) a közös kezelési terv súlyponti területeihez kapcsolódva (természet, épített elemek, táj, kultúra, hagyományok, turizmus stb.) és a világörökségi táj változásainak nyomonkövetése (adatgyűjtés és monitoring) kutatási programjához kapcsolódva a helyi szakértők közreműködésével valósult meg. A hallgatók olyan új ismeretekhez jutottak, amelyek jól kiegészítik az egyetemi tanulmányokat, és amelyet a résztvevők a későbbiekben is hasznosítani tudnak szakmai pályájuk során.
A tábor öt napja alatt fokozatosan tárult fel a hallgatók számára a lenyűgöző táj, a jellegzetes települési arculat, a turizmus településképet formáló tevékenysége, a helyi épített, szellemi és természeti örökség, és mindezek megjelenése a helyi oktatási, nevelési és környezetpedagógiai programokban.
A kutatótábor során a fiatalok szakmai előadások keretében ismerkedtek a világörökségi terület fenntartásával és kezelésével kapcsolatos teendőkről, feladatokról, a térségi turisztikai kínálatával és fejlesztéseivel.
Az első napon Ivanics Ferenc elnök úr (Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület) megnyitója és szakmai előadását követően a Fertő-táj építészetéről, a tervtanács működéséről, a közös célokról és eddigi eredményekről Dr. Veöreös András (ICOMOS) egyetemi docens tartott előadást. Az osztrák projektpartner részéről Michael Schimek, magyar oldalról Dr. Tirászi Ágnes világörökség gondnoksági referens módszertani előadásaikban a tájmonitoring fontosságáról és annak lehetséges módszereiről beszéltek, amely a csapatoknak egyúttal útmutatóul is szolgált a projektfeladatok kivitelezéséhez.
A Fertő-tájat közösen fedeztük fel a tábor második napján. Buszos kirándulásunk első állomásánál, a fertőújlaki Borsodi-dűlőnél a természeti örökségről, majd a fertőszéplaki Peisonia Látogatóközpontban a Széchényi-kastélyban az épített örökségről és a látogatómenedzsmentről hallhattunk ismertetőt. Ebédünket a hidegségi Grubits-portán költhettük el igazán autentikus környezetben. Grubits János fafaragó, helyi lakos a csőszkunyhókban meleg fogadtatásban részesítette az átfagyott csapatot. Vendégszeretete és a helyi örökség megőrzése iránti elhivatottsága mindenki számára lenyűgöző volt, feledhetetlenné téve az itt szerzett élményeket.
A hallgatók átélhették az aktív turizmus szépségeit és kihívásait, a kenuzásnál és a kerékpározásnál is küzdeni kellett az időjárás elemekkel. Hol az eső, hol a kellemetlen szembeszél okozott nehézséget, amelyet azért végül sikerült leküzdeni.
A kutatótábor során a csapatok előre meghatározott projektfeladaton dolgoztak, melyek a turisztikai kereslet és kínálat, attrakciófejlesztés, látogatómenedzsment, online és offline felületeken való megjelenés, kitáblázottság, településkép és településkapu, helyi társadalom változása és kohéziója, oktatási és nevelési intézmények szerepe a táj értékeinek megismertetésében és a társadalmi kohézió erősítésében témaköröket ölelték fel. A kerékpáros terepi bejárás mellett a csapatok interjúkat
folytattak szakértőkkel és helyi lakosokkal. A kutatások eredményeit a csapatok pénteken prezentálták, belefűzve saját javaslataikat, véleményeiket.
Az élmények közül kiemelendő a sarródi és a fertőhomoki tájházaknál töltött két este, a finom vacsorák, a szívélyes fogadtatás és a találkozás a helyiekkel, köztük térségi polgármesterekkel.
Köszönjük a Szervezőknek, és mindenkinek, aki interjúalanyként, mentorként, előadóként, vendéglátóként, sofőrként hozzájárult a tábor sikeréhez!
A kutatótábor a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület Common Heritage ATHU136 (A Fertő-Neusiedler See világörökségi terület közös menedzsmentjének kialakítása) megnevezésű Interreg projekt keretében valósult meg.
A fenntartható ellátási lánccal ismerkedtek meg a Lámfalussy Kar hallgatói
ugrás az oldal tetejéreA Közgazdaságtudományi Kar nappali és levelező tagozatos hallgatói az ausztriai Wewalka GmbHnál tett látogatásukkal szélesítették látókörüket és bővítették tudásukat.
A Soproni Közgáz nappali és levelező tagozatos hallgatói külföldi tanulmányi gyárlátogatással színesítették a 2022/2023-as tanévet szeptember végén. A tanév elején Folyamatmenedzsment és Logisztikai Folyamatok Elemzése tantárgy keretében Pankotay Fruzsina Magda tanárnő jóvoltából kaptunk egy nagyszerű lehetőséget szakmai ismereteink mélyítésére, elméleti tudásunk kibővítésére, mind a nappali tagozatosok, mind a levelezősök számára egyaránt.
Jól tettük, hogy így döntöttünk. Sok tudással és élménnyel gazdagodtunk. 2022. szeptember 30-án a Wewalka GmbH sollenaui üzemébe látogattunk el, ahol Pinezits István logisztikai menedzser fogadott bennünket, aki részletesen bemutatta a vállalatot Stanislaw Hannes szakszervezeti vezetővel együtt, ebből kifolyólag beleláthattunk a logisztikai beszerzések, a gyártási folyamatok, csomagolás, raktározás, és ezeknek a folyamatoknak a különböző informatikai rendszereinek a világába.
Ami számunkra egy igazán pozitív dolog volt, hogy a kezdetben megszerzett elméleti tudást a való életben, gyakorlatban is megnézhettük, ami egy teljes keretet adott a napnak. A precíz körbevezetésnek köszönhetően megtudhattuk, hogy melyik folyamat hogyan zajlik, és mennyi időt vesz igénybe.
Nem utolsó sorban a körbevezetés zárásaként egy kellemes kávé és üdítő kíséretében beszélhettük át a gyártási folyamat és az iparág fenntarthatósági kérdéseit valamint a kétórás látogatásnak a legkedveltebb részeit. Számos kérdést tettünk fel Pinezits úrnak a szakmájáról, a vállalatról, de még az ausztriai és magyar munkaerő piac főbb különbségeiről.
A fenntartható vállalati logisztika egy nagyon összetett folyamat, amelyben minden apró részlet számít – ezzel a gondolattal tértünk haza, amely be is bizonyosodott a látogatásunk során.
Egyaránt köszönjük Pankotay Fruzsina Magda tanárnőnek a szervezést, lebonyolítást, valamint Pinezits István menedzsernek a lehetőséget...
Németh Vivien és Sághy Viktória
III. évfolyamos, gazdálkodási és menedzsment alapszakos nappalis hallgatók
Sikeresen zajlott a XVI. Soproni Pénzügyi Napok konferencia a Lámfalussy Karon
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán immáron XVI. alkalommal került megrendezésre az adózási, pénzügyi, számviteli szakmai és tudományos konferencia.
2022. szeptember 28–30. között került megrendezésre a három napos őszi pénzügyes konferencia, „A kriptovaluták szerepe a fenntartható gazdaságban” címmel. A rendezvény fő támogatója a Magyar Nemzeti Bank volt.
A konferenciát megnyitotta és a részvevőket köszöntötte Dr. Balog Ádám a Soproni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja, Prof. Dr. Lakatos Ferenc a Soproni Egyetem kutatási és külügyi rektorhelyettese, Dr. Farkas Ciprián Sopron MJV polgármestere és Prof. Dr. Széles Zsuzsanna a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar dékánja.
Előadónk volt többek között Prof. Dr. Kovács Árpád a Költségvetési Tanács elnöke, Dr. Parragh Bianka a Monetáris Tanács tagja, a Magyar Nemzeti Bank képviselője, Dr. Pulay Gyula az Állami Számvevőszék vezető közgazdásza, osztályvezetője, Kalocsai Kornél a Blockchain Magyarország Egyesület elnöke, valamint Besesek Botond a PM helyettes államtitkára is.
A konferencia központi témája a kriptovaluták, a velük való kereskedelem és egyéb műveletek, valamint a fenntartható gazdaság és a zöld pénzügyek volt. Az előadásokat mindkét napon pódiumbeszélgetések színesítették, melyek során a szakma neves képviselői kifejtették személyes álláspontjukat és a közönség is hozzászólt a témákhoz. Ahogy eddig minden évben, így idén is a szakemberek mindhárom nap aktuális információkat hallgattak meg az adózás és a számvitel területén. Ezt egészítették ki a csütörtöki tudományos szekciók is, ahol PhD-hallgatók és oktatók, kutatók mutatták be szakmai területeiket, kutatásaikat. A rendezvény első napján, szerdán délelőtt a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara Közgazdaság, Vám- és Egyes Pénzügyi Területek szakmai tagozata tartott nyilvános tagozati ülést.
Jövő szeptemberben is várjuk a szakma és a tudomány iránt érdeklődőket a Soproni Közgázon!
a Szervezők
ugrás az oldal tetejéreIlyen volt a Kutatók Éjszakája a Soproni Közgázon – látogatói beszámoló
ugrás az oldal tetejéreKedvenc helyszínünk: a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara. Időpont: 2022. szeptember 30., 16.00–21.00 óra.
Aranyló őszi napsütésben, óriási lelkesedéssel érkeztem gyermekeimmel az idei rendezvényre.
A bejáratnál megkaptuk a szokásos tájékoztatást, melyet türelmesen végighallgattunk, miközben tudtuk, hogy mennyi izgalom vár bennünket beljebb, a tágas aulában. A gyerekek köszönettel magukhoz ragadták a kis gyűjtődobozokat, melyekbe az ez évi tematika szerint csillogó levélkéket kaphattak a különböző feladványok jó megoldásai után.
A Soproni Rendőrkapitányság legaranyosabb rendőrei KRESZ teszttel, rendfokozat-azonosítással, memóriajátékkal és Kahoot-kvízzel várták az érdeklődőket – a figyelmet a baleset- és bűnmegelőzés fontosságára irányítva.
A következő állomáson a fekete-fehér logók és termékmárkák közül kellett kiválasztani azokat, melyek eredetijében valamilyen metál szín fedezhető fel. A helyes megfejtésekért természetesen járt a jutalom levélke. A szomszédos asztalnál magyar papírpénzek vizsgálata folyt. A legügyesebbek lámpafény, UV-fény és tapintás segítségével rálelhettek mind a 10 megkülönböztető jelre.
Volt olyan helyszín, ahol a nagy földrajzi atlaszon az adott országot, a róla hallott információk alapján kellett betájolni. A szépirodalmi állomáson fényes fémeket tartalmazó szólás-mondásokkal és versidézetekkel vártak bennünket a helyszíni felelősök, nem kisebb elvárással, mint helyesen megfejteni, hogy a kipontozott szövegrészekre mely csillogó fémek illeszthetők be. Ezúttal is beigazolódott: Ki korán kel, aranyat lel!
Tovább haladva az EU legnagyobb országai sorakoztak fel, melyekhez ki-ki a legjobb tudása szerint párosította az országok legismertebb jellegzetességeit ábrázoló fotókat.
A mai kamaszok talán a TikTok videókhoz kapcsolódó feladatot találták a legtesthezállóbbnak, melynél mókás, zenés történeteket párosítottak a hozzájuk tartozó címmel. Miután én is sikeresen teljesítettem a tesztet, középiskolás nagyfiam meglepődve jegyezte meg: Anya, egész trendi vagy!
További asztaloknál lehetőség nyílt a gyermeki kreativitás kibontakoztatására is, például a legkisebbek a gyűjtődobozokat díszíthették csillogó mintákkal, valamint színezhettek és krepp papírból díszeket készíthettek. A csillámtetoválás is elmaradhatatlan részeként ragyogta be a rendezvényt.
A szabadulószobára folyamatosan fennállt az érdeklődés, míg egy másik helyszínen kincsvadászat is zajlott. A legkitartóbb kutatók sok-sok csillogó levélkét gyűjtöttek össze, melyeket végül a bejártnál válthattak be számukra értékes apró ajándéktárgyakra, édességre.
Hamar elrepült az idő. Megint utolsóként hagytuk el az épületet. És habár arannyal nem gazdagodtunk, telis-tele új élmények és ismeretek birtokában sétáltunk az autóhoz az ezüstös esőben.
Szívből jövő köszönetünket fejezzük ki a program helyszíni megálmodójának és a megvalósítás minden résztvevőjének!
Szeretettel,
Bánfi Tünde és a kutatástól lelkes, csillogó szemű, ragyogó mosolyú gyermekei
UI.: 10 éves Réka lányom másnap a reggelijéhez azt a bögrét vette le a polcról, amely táblakrétával díszíthető. Az alábbi szöveget írta rá: „I ❤Kutatók Éjszakája”. Szerintem ez mindent elárul a rendezvény sikeréről…
Könyvbemutatót tartottak a Soproni Közgáz Turizmus Klubjában
ugrás az oldal tetejéreKultúrhistóriai szilánkok – Avagy mi köze Palancsa Tanár Úrnak és könyvének a macaronhoz?
Október 5-én, szerdán Palancsa Attila „Kultúrhistóriai szilánkok a turizmus történetéhez” című könyvének bemutatója nyitotta a Turizmus Klub második félévét. A Soproni Egyetemen működő szakmai fórumon ez alkalommal is középiskolai diákok, egyetemi hallgatók, oktatók és térségi szakemberek vettek részt.
A kedélyes beszélgetés során a szerző és Pappné dr. Vancsó Judit, az est moderátora és háziasszonya, vezették végig a jelenlévőket a kötet főbb témakörein. A könyv tartalmas és egyúttal szórakoztató élményt kínál az Olvasónak, az egyes fejezetekben bővelkednek az érdekes kultúrhistóriai adalékokkal, melyek új megvilágításba helyezik az Olvasó előzetes lexikális tudását a turizmus történetének főbb állomásainak adott korba és társadalmi kontextusába helyezésével. A könyvbemutatón jelenlévők érdekes szemelvényeket kiragadva ízlelgethették az igazán színes tartalmat.
És hogy mi köze van a Tanár Úrnak a színes, könnyed, de tartalmas és különleges macaronhoz? Mint kiderült, a Tanár Úrnak semmi, de aki szeretné megtudni, hogy mi köze van a könyvnek süteményhez, az olvassa el!
Pénzügyi kultúra és digitalizáció – vendégelőadó a Lámfalussy Karon
ugrás az oldal tetejéreKovács Gábor, a Raiffeisen Bank soproni fiókjának vezetője volt a Soproni Közgáz vendége.
A Közgazdaságtudományi Kar idén ősztől új kurzust vezetett be, Pénzügyi kultúra és digitalizáció címmel. Fontosnak tartjuk, hogy diákjaink pénzügyi kultúrája és tudatossága folyamatosan fejlődjön, és mindig a legaktuálisabb tudást sajátítsák el. A tantárgy keretein belül a Hallgatók értelmezik és megtanulják a pénzügyi kultúra és a mindennapi életünkben is megjelenő pénzrendszer alapjait, az alapvető pénzügyi folyamatokat, bemutatjuk ezek megjelenési felületeit és kapcsolódásait. Ezentúl és ezekkel összefüggésben ismertetésre kerül a fenntarthatóság és a körkörös gazdaság gondolatköre, ezek gazdasági aspektusa. Külön részben térünk ki a vállalatok szempontjából rendkívül aktuális és jövőbe mutató digitalizáció és innováció témakörére.
Elfogadta felkérésünket Kovács Gábor, a Raiffeisen Bank soproni fiókjának vezetője, aki október 6-án vendégelőadást tartott a hallgatóságnak, akik éppen az első zárthelyi dolgozatot abszolválták. Előadásában a mai, modern bank felépítését, feladatait, működési környezetét mutatta be, különös tekintettel a digitalizáció megjelenésére, az online felületekre és applikációkra. Ahogy az előadás során hallhattuk, egy bank a mai világban részben az online térben tevékenykedik, kikerülhetetlenek a fintech és más IT fejlesztések, melyeket használni kell, ezek használata gyorsan terjed. Fiókvezető úr külön felhívta a figyelmet a fenntartható működés fontosságára, mellyel már a pénzügyi szféra is foglalkozik, az erre vonatkozó elemzéseknek már helye van az integrált jelentésekben.
Dr. Szóka Károly egyetemi docens, tárgyfelelős
Sikeresen lezajlott a Lámfalussy Kar tudománynapi konferenciája
ugrás az oldal tetejére„Társadalom – Gazdaság – Természet: Szinergiák a fenntartható fejlődésben” címmel került megrendezésre 2022. november 3-án a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának hagyományos nemzetközi tudományos konferenciája a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából.
A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar és A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány közös szervezésében idén is nemzetközi tudományos konferenciát rendezett a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából, csatlakozva az MTA országos programsorozatához, ebben az évben már a 19. alkalommal.
A tavalyi évhez hasonlóan ismét hibrid konferenciát szerveztünk, így a személyes jelenlét mellett lehetőséget biztosítottunk az online részvételre is.
Az idei konferenciánkon is központi téma volt a fenntarthatóság, a fenntartható fejlődés, ahogyan azt a konferencia elnevezése is sugallja, és ennek szellemében kértük fel a plenáris előadókat is.
Az idei konferenciánkra – a társszerzőkkel együtt – közel 150 hazai és külföldi résztvevő jelentkezett. Idén Németországból, Spanyolországból, Albániából, Szlovákiából, Romániából és Oroszországból is jelentkeztek a konferenciára, továbbá volt előadónk Vietnámból és Indonéziából is. Összesen 110 tudományos munka került bemutatásra és megvitatásra.
Prof. Dr. Széles Zsuzsanna dékán asszony nyitotta meg a konferenciát és a konferencia elnökeként is köszöntötte a résztvevőket. Köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy a Soproni Egyetem és a Közgazdaságtudományi Kar elkötelezett a fenntartható, környezetbarát működés mellett, amely szemlélet az oktatott tantárgyakban és a kutatásokban is nagy hangsúlyt kap. A fenntarthatóság elveinek terjesztése, valamint a fenntarthatóság érdekében alkalmazott megoldások kimunkálása is fontos feladatunk, amihez a konferenciánkkal is hozzá kívántunk járulni.
A megnyitó és a köszöntés után három angol nyelvű plenáris előadást hallgathattak meg a résztvevők.
Prof. Dr. Clemens Jäger a németországi FOM Közgazdaságtudományi és Menedzsment Egyetem (FOM Hochschule für Oekonomie & Management gemeinnützige Gesellschaft mbH) dékánja „A digitális jegybankpénzek (CBDC) helyzete és fejlődése” című angol nyelvű előadásában kiemelte, hogy a gazdasági fenntarthatóság tekintetében 2022-ben is sok kérdés vetődik fel, az egyik ilyen terület a digitális jegybankpénzek intenzív kutatása, lehetséges bevezetése. A téma nagy jelentőséggel bír és számos központi bank alapvető projektje napjainkban is. A digitális jegybankpénz olyan fizetőeszköz, amelyet az adott ország központi bankja ellenőriz, több országban bevezették már, és száznál is több további ország kutatja, fejleszti a központi banki digitális valuták bevezetésének lehetőségét. Az előadó hangsúlyozta, hogy ez a téma nem kap elég publicitását, pedig az Európai Unió gazdasága szempontjából meghatározó lesz a digitális fizetőeszköz bevezetése. Elemezte a pénz funkciót, különös tekintettel a digitális pénzre, kitért a csereeszköz, a felhalmozási eszköz és az elszámolási egység funkciókra. Az euro, mint digitális jegybankpénz lehetséges „versenytársairól” is említést tett.
Dr. Szép Tekla a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézetének egyetemi docense „Ellentmondások és kihívások az Európai Unió és Magyarország energiapolitikájában – lehetséges-e a fenntartható energiaátmenet?” című angol nyelvű előadásában elmondta, hogy a 20-20-20-as klíma- és energiacélokat az Európai Unió sikeresen teljesítette, de a 2030-ra és 2050-re szóló vállalásokat illetően az emisszió csökkentése, a megújuló energiaforrások részarányának növelése és az energiahatékonyság javítása továbbra is kiemelt fontossággal bír. Arra is kitért előadásában, hogy a humán fejlettség és a háztartási szektor energiafelhasználása szignifikáns kapcsolatot mutat, jó néhány tagállamban a lakosság még messze a telítettségi pont alatt fogyaszt. A fenntartható energiaátmenet kulcsa elsősorban az energiahatékonyság javítása, másodsorban a megújuló energiaforrások részarányának növelése. Ez utóbbi esetében kiemelten fontos a modern megújulók energiaforrások priorizálása és a tűzifa-csapda elkerülése.
Dr. habil. Papp-Váry Árpád Ferenc a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar Lámfalussy Kutatóközpont tudományos főmunkatársa „Egy fenntartható országmárkázás-modell felé” című angol nyelvű előadását úgy azzal índította, hogy bő negyedszázada jelent meg először a szakirodalomban az országmárkázás fogalma, de huszonöt év távlatából elmondható, hogy kevés ország járt sikerrel. Persze voltak olyan helyek, ahol sikerült remek turisztikai kampányokat alkotni, melyek – legalábbis rövid távon – több turistát vonzottak. Előfordult az is, hogy egy-egy ország sokkal népszerűbb befektetési célpont lett. Arra is van példa, hogy az országból származó termékek, márkák jelentősen erősítették az országmárkát. Arra viszont kevés példa akad, hogy mindezt az összes területre egyszerre, tudatosan, koordináltan sikerült megvalósítani. Az előadás ezeket a tanulságokat foglalta össze.
Az ebédszünetet követően a délutáni szekcióüléseken személyes jelenléttel a tantermekben és az online térben Teams-értekezletek formájában párhuzamos folyt az egyes szekciók munkája.
A jelentkezések alapján 11 tematikus szekció került kialakításra: 6 szekció személyes jelenlét mellett és 4 szekció pedig online formában valósult meg, 1 szekcióban pedig a konferenciára beküldött poszterek kerültek bemutatásra. A szekciókban angol és magyar nyelven folyt a tudományos munka.
Az előadások után kérdésekre, hozzászólásokra, szakmai vitára is nyílt lehetőség. A konferencia kiváló lehetőséget teremt a legfrissebb kutatási eredmények bemutatására és a tapasztalatcserére is, segítve ezzel is akár újabb személyes és intézményi együttműködések létrejöttét, megvalósulását.
Az előadások rövid összefoglalóját a konferencia napján elektronikus kiadványban (absztraktfüzet) jelentettük meg.
A beküldött tanulmányokat (konferenciakötet) pedig lektorálást követően ugyancsak elektronikus kiadványban publikáljuk jövő év februárjában.
A legszínvonalasabb tanulmányok szerzői lektorálás után a „Gazdaság és Társadalom” vagy az „E-conom” című folyóiratában kapnak publikálási lehetőséget.
Köszönjük a plenáris előadóinknak és valamennyi résztvevőnek, hogy tudományos munkájuk bemutatásának helyszínéül a rendezvényünket választotta.
Köszönjük az érdeklődőknek, hogy személyes vagy online részvételükkel megtisztelték a konferenciánkat.
Köszönjük a közreműködő kollégák és hallgatók segítségét, mellyel nagy mértékben hozzájárultak a konferenciánk sikeres lebonyolításához.
Szeretettel várunk mindenkit a jövő évi konferenciánkra!
Prof. Dr. Széles Zsuzsanna dékán, egyetemi tanár
a Konferencia elnöke
Dr. Resperger Richárd adjunktus,
a Konferencia szervező bizottságának elnöke
Körforgásos gazdaság workshop a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreA körgazdaság faipari kilátásairól tartottak projektindító workshopot az Üzleti Tanulmányok Intézetben 2022. november 9-én.
A fából készült termékek használatának és újrahasznosításának szerepe a klímavédelemben kiemelkedő, amit széles körben ismertté kell tenni. Közgazdász és faipari mérnök hallgatók a következő hetekben a faipari körgazdaság kérdéseire keresnek válaszokat ipari partnerek bevonásával.
Kriza Máté, az Üzleti Tanulmányok Intézet doktorandusza, a vállalatok Cradle to Cradle tanúsítványát kiállító EPEA Switzerland GmbH magyarországi képviselője, a körforgásos üzleti modellekről tartott előadást, amely a vállalat egyik meghatározó értékteremtési és értéknyújtási tevékenysége. Ebben a tevékenységben a termék megnövelt élettartama által nyújtott szolgáltatásokra helyeződik a hangsúly.
Körforgásos gazdálkodás a faiparban címmel tartott előadást dr. Alpár Tibor, innovációért és vállalati kapcsolatokért felelős rektorhelyettes, aki a CO2 körforgás és faipar összefüggéseire világított rá, és bemutatta a FALCO Zrt-nek végzett szénlábnyom vizsgálat eredményét.
A workshop résztvevői Kovács Tamás PR vezető tolmácsolásában megismerhették a FALCO Zrt. fahulladék újrahasznosításban betöltött kiemelkedő szerepét, és jövőbeli célját, miszerint a faiparban és a lakossági felhasználás során keletkező melléktermékek, hulladékok szelektív gyűjtését és újrahasznosítását országos méretűvé kívánják fejleszteni. A körforgásos faipar területén támaszkodnak a Soproni Egyetemen létrejött Faipari Tudásközpontra, amely a képzésben, kutatásban, szemléletformálásban fontos szerepet kap.
Ez utóbbihoz járulnak hozzá a közgazdász hallgatók és oktatók munkájukkal, melynek eredményét december 7-én, a Soproni Közgáz projekthetén mutatják be. A kutatási munkájukat mentorként támogatják az Üzleti Tanulmányok Intézet oktatói, dr. Koloszár László, dr. Takáts Alexandra, dr. Mészáros Katalin, dr. Németh Nikoletta és dr. Bednárik Éva.
Tudományos fórum a Soproni Egyetem Pre-Doctoral Research Bridging résztvevői számára
ugrás az oldal tetejére2022. november 17-én, a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar Tanácstermében került sor a Pre-Doctoral Research Bridging Course Programme Tudományos Fórumra. A rendezvényen több mint 40-en vettek részt – 11 előadó, több mint 25 pre-doktori és PhD hallgató, valamint a programon dolgozó témavezetők és kari koordinátorok.
A Soproni Egyetem az Indonéz Oktatási Minisztériummal kötött szerződés alapján valósítja meg ezt az egyedülálló programot, Magyarországon elsőként, mint a program kizárólagos képviselője. Az Indonéziából Sopronba érkező hallgatók szakmai kapcsolatokat építenek nálunk, megismerik a kutatási lehetőségeket és elkészítik doktori tervüket.
A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar, az Erdőmérnöki Kar és a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar doktori iskolái, illetve és az Erdészeti Tudományos Intézet mind képviseltették magukat, előadók és résztvevők által egyaránt.
Abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy az eseményen köszönthettük a Soproni Egyetem partnereit a pre-doktori programban: az Indonéz Oktatási, Kulturális, Kutatási és Technológiai Minisztérium és a Magyarországi Indonéz Nagykövetség képviselőit.
A Tudományos Fórum nem csak a pre-doktori hallgatók számára állt nyitva, hanem intézményünk valamennyi nemzetközi PhD hallgatója részt vehetett, sokan éltek is a lehetőséggel.
A program két plenáris ülésből állt, mindkettőben informatív és érdekes tudományos előadások hangzottak el az erdészet, a faipar és a közgazdaságtan területéről vitafórummal, köztük ebéddel és kávészünetekkel kísérve további, kevésbé formális beszélgetésekre ösztönözve a résztvevőket a bemutatott témákkal kapcsolatban.
Az utolsó momentum az oklevelek átadása volt annak a 8 hallgatónak, akik már közel vannak a Pre-Doctoral Research Bridging Course Programme sikeres teljesítéséhez. Az indonéz hallgatók nagyszerűen végezték tudományos és szakmai feladataikat témavezetőik támogatásával az elmúlt közel két hónapban. Örömünkre szolgált, hogy Anis Apriliawati, az Indonéz Oktatási, Kulturális, Kutatási és Technológiai Minisztérium humán erőforrásokért felelős tisztviselője – aki online csatlakozott – rövid beszédet mondott, fokozva az alkalom ünnepélyességét.
A Pre-Doctoral Research Bridging Course Programme Tudományos Fórum határozottan sikeres rendezvény volt, és egyedülálló lehetőség a Soproni Egyetemen megvalósuló tudományos eszmecserére és kapcsolatépítésre.
Megkezdődött a tanév a Soproni Egyetem Közgazdász Klubjában is
ugrás az oldal tetejéreA klub 63. programja keretében Miletics Péter tanácsos úr, vezető kutató tartott tanórán kívüli előadást a Soproni Egyetemen a hallgatóink és az érdeklődők számára.
A klub 63. programja keretében Miletics Péter tanácsos úr, vezető kutató tartott tanórán kívüli előadást a Soproni Egyetemen a hallgatóink és az érdeklődők számára.
Szervezők: Közgazdász Klub
Időpont: 2022. szeptember 26., hétfő, 17.00 óra
Helyszín: Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (9400 Sopron, Erzsébet u. 9.)
Előadó: Miletics Péter tanácsos, vezető kutató (MH Transzformációs Parancsnokság, Honvéd Tudományos Kutatóhely)
Az előadás címe: Fenntartható-e a Middle Kingdom növekedése?
Moderátor: Dr. Resperger Richárd adjunktus (SOE LKK)
Klubvezető: Dr. Resperger Richárd adjunktus (SOE LKK)
Az előadás rövid összefoglalója:
Az előadás felvázolta a kínai gazdaság felemelkedésének belső, valamint külső feltételeit, amelynek következményeként Peking birtokolja a globális világgazdaságban a második ökonómiai nagyhatalom címét. Ezzel összefüggésben szóba került az ún. Thuküdidész-csapda dilemmája, illetve egy feltételezett kínai hegemónia lehetősége is.
Ezt követően az előadó rámutatott azokra a kihívásokra, amelyekre a pekingi kormányzatnak meg kell találnia a megfelelő válaszokat, mert a komplex problémahalmaz által fenyegető fekete hattyúk és szürke orrszarvúak akár súlyos működési zavarokat, társadalmi kríziseket is eredményezhetnek. Mindez pedig gyakorlatilag fenntarthatatlanná teheti a kelet-ázsiai modellt. Ezért úgy tűnik, hogy a kínai gazdaság fejlődési struktúrája csak a globális gazdaság rendszerében lehet életképes, nem pedig egy érdekszférájába beforduló új Middle Kingdom-ként, amely akár kitermelheti a magas szintű egyensúly csapdája 2.0 helyzetét is.
Az előadást követően kérdésekre is válaszolt az előadó.
Köszönjük Péternek, hogy a felkérésünket elfogadta és érdekes előadást tartott a hallgatóink és az érdeklődők számára.
Szeretettel várunk mindenkit a klub jövőbeli programjain is!
Üdvözlettel: Dr. Resperger Richárd, klubvezető
Kari Tudományos Diákköri Konferencia a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreA 2022. november 30-án megrendezett konferencián 2 szekcióban 14 előadás hangzott el, Fenntarthatóság – világgazdaságtan – regionalitás, valamint Üzleti tudományok szekciókban mutatták be tudományos kutatásaikat a hallgatók.
Az elvégzett munka minőségét hűen jelzi, hogy a szekciók zsűrijei a bemutatott művek közül 11 pályamunkát javasolt a 2023-as Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.
A „Tudományos Diákköri Kiválósági Klub a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi karán” című pályázatnak és a támogatóink felajánlásainak köszönhetően jelentősebb jutalmakat tudtunk kiosztani, a konferenciát változatos különdíjak is színesítették.
A konferencia helyezettjei:
Fenntarthatóság – világgazdaságtan – regionalitás szekció
I. helyezett: Nemény Dorka Virág International Economy and Business master
II. helyezett: Náhlik András International Economy and Business master
III. helyezett: Csalogány Cintia Gazdálkodási és menedzsment alapszak
Üzleti tudományok szekció
I. helyezett: Németh Sára Kereskedelem és marketing alapszak
II. helyezett: Prégler Krisztina Pénzügy és számvitel alapszak
III. helyezett: Nagy Lola Gazdálkodási és menedzsment alapszak
A részletes eredmények megtekinthetők a Kari TDK Tanács honlapján: http://lkk.uni-sopron.hu/tdk
A Kari Tudományos Diákköri Tanács nevében ezúton is szeretnénk megköszönni a hallgatók és témavezetőik áldozatos munkáját, továbbá a különdíjak felajánlóinak a segítségét! Bízunk benne, hogy TDK-zó hallgatóink tovább gondozzák témájukat, s az ő munkájukat, eredményeiket látva mások is kedvet kapnak a tudományos diákköri tevékenységhez, s legközelebb még színesebb témaválasztékkal, még több hallgatóval találkozhatunk.
Bár az idei konferencia lezárult, a tudományos diákköri munka folytatódik, sőt, már meg is jelent a 2023-ra vonatkozó felhívás.
A konferenciát a Kari TDK Tanács által a Nemzeti Tehetség Program keretében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával elnyert NTP-HHTDK-22-0062 kódszámú „Tudományos Diákköri Kiválósági Klub a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi karán” című pályázat programjaként valósítottuk meg.
„Közös Örökségünk Modellkonferencia” – a Soproni Egyetem szakmai közreműködésével
ugrás az oldal tetejéreDecember 1-jén a fertődi Porpáczy Aladár Technikum és Kollégium adott otthont a „Közös Örökségünk Modellkonferencia” harmadik, offline fordulójának.
A Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület a határon átnyúló Fertő-/Neusiedlersee Kultúrtáj világörökség területen osztrák-magyar középiskolásoknak játékos vetélkedőt szervezett, amelyen Karunk is képviseltette magát. A három részből álló (két online és egy offline forduló) rendezvény előkészítésében és lebonyolításában harmadéves Turizmus-vendéglátás szakos hallgatóink, valamint a Soproni Egyetem Lámfalussy és Erdőmérnöki karán dolgozó kollégáink (Dr. Pirger Tamás, Bazsóné dr. Bertalan Laura, Elekné Dr. Fodor Veronika, Dr. Jankó Ferenc, Tóth Tímea Zsófia és Pappné dr. Vancsó Judit) vettek részt. A versenyző, négyfős csapatok Ausztriából és Magyarországról egyaránt képviseltették magukat. A verseny offline fordulójának stílusosan a fertődi Soproni SZC Porpáczy Aladár Technikum és Kollégium adott helyet.
A vetélkedő eredeti célja, hogy magyar és osztrák középiskolai tanulók Fertő-tájjal kapcsolatos ismerete bővüljön, vitakultúrája és érvelési készsége fejlődjön, az eseményen tapasztalt hangulat, a zsűri visszajelzései, és a tanulók kiváló szakmai helytállása alapján maradéktalanul megvalósult.
A zsűri öt fő magyar (Bazsóné dr. Bertalan Laura – SOE LKK, Elekné dr. Fodor Veronika – SOE EMK, Ivanics Ferenc – Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa egyesület, Pappné dr. Vancsó Judit – SOE LKK, Tóth Tímea Zsófia – SOE LKK és két fő osztrák (Hannes Klein – Welterbeverein Neusiedler See, Christian Janish – Esterházy Betriebe) szakértőből állt. A vetélkedő moderátora dr. Pirger Tamás (SOE LKK) volt, aki egyben a versenyszabályok és az értékelés szempontrendszerének megalkotója is volt.
A játék során a versenyzőknek lehetősége nyílt a táj megőrzésében szerepet játszó intézmények, szervezetek feladatköreinek, valamint a térségben működő gazdasági szereplők és különböző érintettek érdekeinek és motivációinak megismerésére. E szereplők szempontjai szerint kellett érvelniük, illetve vitázniuk a két online fordulón kiosztott előfeladat szerint írásban, majd az offline fordulón szóban. A fiktív témák egy-egy, a tájba történő beruházáshoz kapcsolódtak, amelyek óhatatlan konfliktusokkal járnának első sorban a természetvédelem és a társadalmi-gazdasági szereplők között.
A vetélkedő végén a csapatokat egy vitaversenyhez méltóan, szintén több szempontból értékelte a zsűri, kiemelve az adott csapat erősségét. A legtöbb pontot elért csapat, azaz a „Pontgyűjtők mesterei”, az osztrák Team Storch lett, akik kiváló szónoki teljesítménnyel és vitakészséggel méltán váltak a cím birtokosaivá. Magyar részről a Porpáczy Aladár Technikum diákjai nyerték el leginkább a zsűri tetszését, a „Legjobbak” csapat bizonyult egyben a „legközgazdászabb” csapatnak is, ők a „Wall Street farkasai” cím birtokosaivá váltak, egyúttal a karunk különdíjában is részesültek.
A versenyen részt vett tanulók a felvételi eljárás új pontszámítási rendszerének megfelelően 35 többletpontot érvényesíthetnek a 2024-es felvételi eljárás során, amennyiben a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán szeretnének tovább tanulni.
A játék a Common Heritage ATHU136 (A Fertő-Neusiedler See világörökségi terület közös menedzsmentjének kialakítása) megnevezésű Interreg projekt keretében kerül megrendezésre.
ugrás az oldal tetejére
Elkezdődött a projekthét a Soproni Közgázon – hallgatói beszámoló
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Kar nappali tagozatos hallgatói projekthét keretében zárták le a 2022/2023-as tanév első szemeszterét. A projekthét lehetőséget, biztosít a hallgatók számára, hogy változatos, szakjuktól akár teljesen független ismeretekkel gazdagodjanak.
Karunkon négy projekt közül választhattak a hallgatók: Értékelemzési projekt, a Soproni Múzeumnegyed fejlesztése projekt, Körforgásos gazdaság projekt, Költségvetési szimuláció. A projekteken túl tanulmányutak szervezésére is sor került. A hallgatóknak lehetőségük volt a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. Logisztikai Központja, az MVM PAKS Atomerőmű II. blokkja, a FALCO Wood Industry Zrt., valamint a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum közül választani aszerint, hogy mely vállalathoz szeretnének ellátogatni.
Egyes projektek már megkezdődtek novemberben, míg más projektek a hétfői nappal indultak el. Jelenléti formában december 5-én három projekt résztvevői jelentek meg az épületben és dolgoztak tovább oktatóink támogatásával a feladataikon.
A következő héten minden nap bejelentkezünk egy rövid hírrel a projekthétről, megszólaltatunk hallgatókat és bemutatjuk a zajló projekteket.
És most ismerjétek meg a Soproni Múzeumnegyed fejlesztési projektjét röviden:
A Soproni Múzeumnegyed jelenleg zajló fejlesztése és a Soproni Múzeum intézményei kapcsán a hallgatók komplex feladatokat kaptak. A feladat során turizmusmarketinggel, ezen belül online és offline marketingkommunikációval, imázsvizsgálattal, turisztikai csomagok kialakításával és jó gyakorlatok gyűjtésével találkozhatnak a hallgatók. A feladatot a 3-4 fős csoportok együttműködésben oldják meg: turizmus–vendéglátás, kereskedelem és marketing, valamint gazdálkodási menedzsment szakos hallgatók vesznek részt a kidolgozásban. A résztvevők kedd délután 12.30-tól a Gidai Előadóban mutatják be javaslataikat a kidolgozott projektek kapcsán a Soproni Múzeum vezetése előtt.
Nagy Dzsenifer III. éves Turizmus–vendéglátás szakos hallgatónk így nyilatkozott a mai napról:
„A reggeli órákban nagy lelkesedéssel vágtunk bele az általunk választott projektfeladat kidolgozásába. A mi témánk a vendégértékelések elemzése és egy SWOT-analízis készítése volt a Soproni Múzeumnegyeddel kapcsolatban. A kiváló csapatmunkának köszönhetően gördülékenyen tudtunk haladni és néhány óra alatt végeztünk a mai napra szánt feladattal. Bár a nap végére meglehetősen elfáradtunk, holnap újult erővel kezdünk majd bele a hátralevő prezentáció elkészítésébe.”
Szántó Anna hallgató
Vállalati Kapcsolati Csoport
Value Managment képesítést szereztek a Soproni Közgáz hallgatói a projekthét második napján
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Kar projekthetének második napja hallgatóink szemszögéből.
A keddi napon az Értékelemzés projekt és a „Soproni Múzeumnegyed fejlesztése” projektzáró eseményére került sor. A hallgatók a hétfői nap fáradalmait kipihenve újult erővel vágtak neki feladataik kidolgozásának, mely kiemelten fontos volt, hiszen mindkét projekt a keddi nappal zárult le.
A hallgatóknak prezentáció keretében kellett ismertetniük munkájukat, valamint az Értékelemzés projektben résztvevő hallgatók vizsgát is tettek, melynek sikeres teljesítése esetén oklevél megszerzésére volt lehetőségük. Szintén kedden kezdődött meg a projekthét nemzetközi programsorozata is, melynek keretében megrendezésre az Intercultural Day, főszerepben a külföldi hallgatókkal, akik rövid prezentáció keretében kis ízelítőt adtak kultúrájukból egymásnak és a magyar hallgatóknak egyaránt. Az előadások közötti szünetben pedig lehetőség volt a különböző országok hagyományos ételeinek kóstolására is.
A vállalatlátogatásra jelentkezett hallgatók már hajnalban gyülekeztek, hogy részt vegyenek a programsorozat első látogatásán. Egy izgalmas és érdekes tanulmányútra került sor az MVM Paksi Atomerőmű II. blokkjában.
Ígéretünkhöz híven ma is bemutatunk egy projektet. A következő sorokban olvasható az Értékelemzés miniprojekt.
Az Értékelemzési miniprojekttel összefüggő két nap célja az volt, hogy a hallgatókat bevezessék az értékelemzés világába, megismerhessék annak gyakorlatát, az értékmenedzsment (Value Management) alapvető elemeit, filozófiáját, fogalmait és elveit. Az oktatás része volt még az ehhez kapcsolódó európai VM szabványok, fogalmak és módszertanok (pl.: kockázatkezelés megismertetése), ahogy az ötletgenerálási technikák, és a fenntarthatóság értékelemzéshez való kapcsolódása is.
A két részre bontott elméleti oktatás után a hallgatók bekapcsolódtak a már futó értékelemzési projektmunkákba és oktatói segédlettel összeállítottak és befejeztek egy értékelemzési miniprojektet, mellyel bemutatták az elméleti anyagok gyakorlati hasznosulását, melyet a keddi napon sikeresen és ügyesen prezentáltak.
Az értékelemzési mini-projektet 15 hallgató Value Management vizsgája zárta, mely során tanúbizonyságot tettek tudásukról, a Value Management működéséről, gyakorlatáról.
„A projekt egy nagyobb anyagot fogott át, de dr. Szóka Károly tanár úr és prof. dr. Széles Zsuzsanna dékán asszony segítségével könnyen megértettük és hasznosítottuk a tanultakat. A Value Managment egy érdekes oldalát mutatta meg az elemzéseknek. Segítségével könnyen tudtunk problémák megoldása helyett célok kivitelezésen gondolkozni. Az információ először soknak tűnt, de az értelmezés utána a csapatmunkában jól tudtuk hasznosítani azokat. A már futó projektekbe pedig könnyen be tudtuk csatlakoztatni a feladatban résztvevő, nem pénzügyes hallgatókat is, akik nagy segítséget nyújtottak a projektek kiegészítéséhez, lezárásához. A projektvégi vizsga pedig egy jó mérése volt az addig tanultaknak.” – mondta el Baranyi Levente III. évfolyamos, pénzügy és számvitel alapszakos hallgató.
A délutáni órákban értek haza az MVM Paksi Atomerőműbe látogatást tett hallgatók, de már tőlük is érdeklődtünk arról, milyen volt a látogatás:
„Az erőműlátogatás egy átfogó, minden területre kiterjedő vezetéssel kezdődött, ahol megismertük az atomerőmű működését, történetét és gazdasági jelentőségét. Ezt követően a secunder üzemcsarnok látogatására került sor. A látogatás során szokatlanul meleg volt a kinti hideg időjárás ellenére, és a füldugóról sem feledkezhettünk el. A heti sporttolást is teljesítettük, hiszen felmásztunk 33 méter magasra, hogy megtekintsük a primér csarnokot. A látogatás újszerű volt, örömmel vesszük, ha máskor is lehetőségünk lenne hasonló látogatásokra. A nap végén mindenki »sugárzó mosollyal« szállt le a buszról.” – számolt be Varga Zsanett III. évfolyamos, gazdálkodási és menedzsment alapszakos hallgató.
Szántó Anna hallgató
Vállalati Kapcsolati Csoport
Rekordszámú érdeklődő a Soproni Közgáz nyílt napján
ugrás az oldal tetejéreMég sosem voltak ilyen sokan a Soproni Közgáz nyílt napján, mint december 7-én!
Kari nyílt napunkon 230-an vettek részt!
Köszönjük, és nagyon örülünk, hogy évről-évre többen érdeklődtök a Lámfalussy Kar gazdasági képzései iránt! Reméljük, sokan lesztek hallgatóink szeptembertől!
Ha esetleg lemaradtál a nyílt napunkról, január 18-án pótolhatod!
Intercultural Day was a great success at the Alexandre Lamfalussy Faculty of Economics
ugrás az oldal tetejéreThe fourth Intercultural Day was held on 6th of December 2022 at the University of Sopron Alexandre Lamfalussy Faculty of Economics.
16 countries were presented by more than 30 students, who participated in the organization as well. The participants were able to gain an insight into our students’ own culture or the culture of their choice through lectures and well-decorated stands. Some teams also presented the traditional food of their country, which the participants and invited quests could taste.
The purpose of the presentation was not only to learn about the visible part of cultures, but also to deepen the professional knowledge about beliefs and attitudes that can be observed only if we live longer in another culture. The presentations had compulsory elements but beyond that, it was the students’ choice what they present from the culture.
Participants and guests could choose one culture which presentation was the best according to their opinion. The organizer awarded the winner with a gift package. The winning team presented the culture of Nigeria. We congratulate them!
Soproni Közgáz projekthét: Szemléletformálás a körforgásos gazdaságban
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Kar projekthetén az Üzleti Tanulmányok Intézetének szervezésében hallgatói pályázat keretében kerestük a fából készült termékek újrahasznosításával kapcsolatos szemléletformálás legjobb eszközeit.
A projektindító workshopon (http://lkk.uni-sopron.hu/hirek/korforgasos-gazdasag-workshop-a-soproni-kozgazon), amely a körgazdaság faipari kilátásainak kérdéseit járta körül, a FALCO Zrt. képviselője, Kovács Tamás, vetette fel a munka során megválaszolandó kérdéseket. A projektfeladat megoldásán közgazdász és faipari mérnök hallgatók egyaránt dolgoztak.
A versenyen első helyezést és az ezzel járó 150 000 forint pénzjutalmat „Lakossági kommunikációs terv hulladékfa kezelésére és újrahasznosítására” című munkájukkal Fónagy Gábor és Soós Márton faipari mérnök szakos hallgatók nyerték. Prezentációjukban bemutatták a kommunikációs tervezést megalapozó pilot piackutatásukat és az általuk készített weboldal tervét. A második helyezett, 100 000 forintos díjazás mellett, Varga Zsanett és Tenki Péter gazdálkodás és menedzsment szakos hallgatók „Piackutatási terv a hazai lakosság és faipari vállalkozások körforgásos faiparban való részvételéről” című munkája lett. A hallgatók tervei jó alapot jelentenek egy későbbi országos véleményfeltáró kutatáshoz. Hegyi Domonkos és Décsei Tamás faipari mérnök szakosos hallgatók 50 000 forintot nyertek a használtfa újrahasznosítását célzó kommunikációs kampány tervükkel, amelyben megfogalmazták a lehetséges üzenteket, és ötleteket adnak a kommunikációs tevékenységhez az arculati elemek kapcsán.
Valamennyi résztvevőnek köszönjük szépen a benyújtott és prezentált javaslatokat!
A projektötletek fejlesztése, részleteinek megvalósítása a következő félévek feladata a Soproni Közgázon. A díjakat a „Technológia transzfer iroda és hozzá kapcsolódó struktúra létrehozása a Soproni Egyetemen (2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00023)” projekt biztosította.
Adventi adomány a Soproni Egyetem hallgatóitól a Soproni Gyermekosztálynak
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi, valamint a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar hallgatói Projektmenedzsment tantárgy keretében szervezték meg a jótékonysági akciót.
Projektmenedzsment tantárgy keretében a hallgatók a soproni adventi vásárban árulták három napon keresztül a saját készítésű ajándéktárgyakat, horgolt figurákat, karácsonyfadíszeket, süteményeket és forró italokat. 11 hallgatónk szorgos munkájának eredményeként 150 000 Ft gyűlt össze, melyből aztán a Gyermekosztállyal egyeztetve két inhalátort és három vérnyomásmérő készüléket vásároltak a projekt keretén belül.
Hallgatóink adományát Dr. Tóth Gergely osztályvezető főorvos és Gedéné Hadarits Ilona főnővér vette át és köszönte meg.
Gratulálunk a jó ötlethez és a szép teljesítményhez!
Diplomaátadó ünnepség a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán
ugrás az oldal tetejéreFebruár 10-én rendezték meg a Soproni Egyetemen a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar diplomaosztó nyilvános kari tanácsülését, a 2022/2023-as tanév első diplomaátadóját a soproni Pénzügyi palota aulájában.
A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar diplomaosztó nyilvános kari tanácsülésén 70 záróvizsgát tett hallgató vehette át diplomáját, és nyolc jelölt tehette le doktori esküjét. Az eseményen munkája elismeréseként több hallgató kapott kitüntetést és dicséretet.
Az elnökség és a doktorjelöltek bevonulása után vette kezdetét a Lámfalussy Kar ünnepi tanácsülése. A rendezvény megnyitásakor Prof. Dr. Lakatos Ferenc rektorhelyettes és Prof. Dr. Széles Zsuzsanna dékán ünnepi beszédeikben a gratuláció mellett jó tanácsokkal látták el végzőseinket.
Prof. Dr. Lakatos Ferenc ünnepi köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy felgyúlt a győzelem jelzőfénye, amely a fáradhatatlan kemény munka, az áldozatvállalás és az elkötelezettség eddigi csúcspontja. Reményét fejezte ki, hogy a jelenlévő hallgatók a mai nagyszerű napra emlékezni fognak, ahogy a Soproni Egyetemen eltöltött évekre is. Hangsúlyozta, hogy az ünnepi pillanatokban nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kézhez kapott diploma a pillanatnyi tudás állapotáról ad bizonyságot, és az életük során fáradhatatlanul követniük kell a céljaikat.
A világ változik és nekünk ezekhez a változásokhoz kell alkalmazkodnunk, hangsúlyozta ünnepi beszédében Prof. Dr. Széles Zsuzsanna, a Kar dékánja. Kiemelte, hogy oktatásunk fő célja az olyan piacképes tudás átadása, amellyel a munkaerőpiaci igényekhez rugalmasan tudnak majd alkalmazkodni hallgatóink. Mindezek eléréséhez a szakmai tudástőke, az idegennyelv megfelelő szintű ismerete, és a digitális környezetben való eligazodás mindenképpen szükséges.
Az ünnepi gondolatok után a kitüntetéseket átadása következett.
Az egyetemi tanulmányai alatt nyújtott kiemelkedő tanulmányi eredményéért és közösségi munkájáért Alma Mater kitüntetésben részesült:
- Mesics Dominika gazdálkodási és menedzsment szakos közgazdászjelölt.
A Rektori Kabinet döntésének megfelelően Rektori Dicséret kitüntetésben részesültek:
- Mészáros Dominik gazdálkodási és menedzsment szakos,
- Nagy Lola gazdálkodási és menedzsment szakos,
- Nyerges Marcell gazdálkodási és menedzsment szakos,
közgazdászjelöltek.
Az egyetemi tanulmányai alatt nyújtott kiemelkedő tanulmányi eredményéért, tudományos és közéleti munkájáért Kiváló Hallgató Emlékérem kitüntetésben részesült:
- Prégler Krisztina pénzügy és számvitel szakos közgazdászjelölt.
A Kar érdekében végzett munkájuk, szakmai és közéleti tevékenységük elismeréseként Dékáni Dicséret kitüntetésben részesültek:
- Kiselev Vladislav nemzetközi gazdálkodás szakos,
- Kondor Márk Patrik gazdálkodási és menedzsment szakos,
- Östör Dominik turizmus-vendéglátás szakos,
közgazdászjelöltek.
Kiemelkedő tanulmányi, tudományos és közösségi munkájáért a Magyar Nemzeti Bank Kiválósági Ösztöndíjban részesítette:
- Csalogány Cintia gazdálkodási és menedzsment alapszakos,
- Giczi Bettina pénzügyi és számvitel alapszakos,
- Horváth Kata kereskedelem és marketing alapszakos,
- Kondor Márk Patrik gazdálkodási és menedzsment alapszakos,
- Mesics Dominika gazdálkodási és menedzsment alapszakos,
- Prégler Krisztina pénzügy és számvitel alapszakos,
- Tenki Péter gazdálkodási és menedzsment alapszakos
hallgatókat.
A 2022/2023-as tanévben öregdiák klubunk, a Liga Alumnorum, a tagok döntése alapján második alkalommal hirdette meg Karunkon a Liga Alumnorum „Marketing” Ösztöndíjat, melyet Horváth Kata III. éves, kereskedelem és marketing alapszakos hallgatónk nyert el a tanévben. Az ösztöndíjhoz tartozó oklevelet az ünnepségen vehette át.
A 2022/23. tanév őszi félévében a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar „Széchenyi István Gazdálkodás- és szervezéstudományok” Doktori Iskoláját nyolc hallgató végezte el eredményesen:
- Füstös Hajnalka okleveles közgazdász,
- Johannes Reiterer okleveles közgazdász,
- Munif Mohammed Ali Al Zoubi okleveles közgazdász,
- Nagyné Halász Zsuzsanna okleveles közgazdász-tanár,
- Nicole Wassenberg okleveles közgazdász,
- Nyikos Bendegúz Richárd okleveles közgazdász,
- Pankotay Fruzsina Magda okleveles közgazdász,
- Peter Johannes Mayer okleveles közgazdász.
Habilitációs oklevelet vehetett át:
- Vajna Istvánné Dr. Tangl Anita és
- Dr. Robert Rieg.
A diplomaátadó ünnepi pillanatainak fényét a Fidelissima Vegyeskar tagjaiból alakult kamarakórus előadása emelte, akik Kodály Zoltán: Cohors generosa, Demjén Ferenc: Ma lesz a holnap tegnapja és S. Nagy István – Novai Gábor: Csöngess be hozzám jóbarát című művét adták elő. Karnagy: Szilágyi Miklós.
Galéria (fotó: Pluzsik Tamás) >>>
ugrás az oldal tetejéreEgyetemfoglaló vetélkedő a körforgásos bútorhasználat jegyében a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejére2023. január 17-én a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara 11. alkalommal rendezte meg Egyetemfoglaló vetélkedőjét középiskolás diákok részére.
A versenyző csapatok három megye hat városából érkeztek: Zalaegerszeg, Szombathely, Csorna, Fertőd, Győr és Sopron iskoláinak diákjait láthattuk vendégül. Összesen tíz iskola 17 csapata mérte össze az erejét.
A rendezvény központi témája a fahulladék újrahasznosítása, a körkörös gazdaság kialakítása és a fenntarthatóság voltak. Az előzetesen küldött bemutatkozó videók, a helyszínen kitöltött kvíz, egy nagyobb projektfeladat és végül az utolsó próbatételként kiadott kreatív ötletelés eredményei alapján döntött a zsűri.
A rendezvényt prof. dr. Széles Zsuzsanna egyetemi tanár, a Lámfalussy Kar dékánja nyitotta meg. A zsűri elnöke dr. Keresztes Gábor egyetemi docens, a kar oktatási dékánhelyettese volt, tagjai között pedig a rendezvény két kiemelt támogatójának képviselője is helyet foglalt: Szabóné Beke Beáta Ágota a GySEV Zrt. HR koordinátora és Kovács Tamás a FALCO Zrt. PR vezetője, aki egyben a szakmai tartalom kialakítását is jelentősen segítette. Az egyetem részéről dr. Kópházi Andrea egyetemi docens asszony és dr. Németh Nikoletta a szervezőbizottság elnöke kapott helyett a zsűri soraiban.
A fenntarthatósággal és fahulladékkal kapcsolatos kvízkérdéseket követő nagyobb lélegzetvételű projektfeladat keresgéléssel indult. Egy régi kastélyépület használt bútorainak és a famegmunkáláshoz használatos eszközök képeit keresték meg a csapatok. Ezekhez azonban csak a kastély szellemeinél juthattak hozzá, miután megfejtették a feladványokat. A kérdésekre a választ az épület négy emeletének folyosóit járva találhatták meg. Az összegyűjtött alapanyagokkal és eszközökkel jól gazdálkodva kellett lerajzolniuk, bemutatniuk, majd marketing szemmel vizsgálva eladniuk a terméket, így teremtve újat a használtból. Öko babaház, pelenkázó, ülőke, festőállvány, beépített ágy szekrénnyel, szekrény, kompad (szekrény és pad együtt), ebédlőasztal, babaágy, gyerekágy, de még szánkó és lóca is készültek a használt anyagokból. Fontos szempont volt, hogy minél kevesebb hulladékkal sikerüljön újrahasznosítani a megtalált használt eszközöket. Végül a fahulladék-begyűjtést, -újrahasznosítást vizuálisan jól megjelenítő piktogramok megalkotását kértük a csapatoktól.
A zsűrinek nehéz dolga volt, hiszen számos érdekes és kreatív munka született. A résztvevők bebizonyították a fenntarthatóság melletti elhivatottságukat és a téma iránti érdeklődésüket. Ha pedig a fiatalok képesek és akarnak valami régiből, valami hasznos és értékes újat előállítani, akkor ez biztató üzenet a jövőbe.
Összteljesítménye alapján az Euratom csapata nyerte meg a versenyt. A három első helyezés mellett három különdíjat is kiosztott a zsűri: a legfenntarthatóbb megoldásért, valamint a legkreatívabb és a legtalpraesettebb csapatnak is jutott különdíj. Nem csak a kiemelt helyezést elérő csapatok nem távoztak üres kézzel, a sok támogatónknak köszönhetően minden résztvevőnek és kísérőtanárnak is értékes nyereményekkel készülhettünk, elismerve ezzel valamennyi résztvevő egész napos elkötelezett munkáját, kreativitását, odaadását. A nyeremények összértéke meghaladta az 1,2 millió forintot. Volt köztük MediaMarkt (GySEV jóvoltából), Dorko (a Falco Zrt., A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány és a DRK jóvoltából), Koffer Bor&Bár, Volt Café és Gino cukrászda utalvány, SopronFest napijegy, kedvezmény paintball pályára, színházjegy és arborétumi belépők a rengeteg egyéb nyereménytárgy mellett.
I. helyezett:
Euratom – Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron
II. helyezett:
All4One – Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron
III. helyezett:
Eötvös 12.A – Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron
Legtalpraesettebb csapat:
Próba szerencse – Soproni Szakképzési Centrum Hunyadi János Technikum, Csorna
Legfenntarthatóbb megoldást benyújtó csapat:
Turné Tours – Győri Szakképzési Centrum Krúdy Gyula Turisztikai és Vendéglátóipari Technikum
Legkreatívabb csapat:
500gr darált hús – Széchenyi István Gimnázium, Sopron
Ezúton is gratulálunk minden résztvevőnek, felkészítő tanáraiknak, s itt is szeretnénk megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjunk rengeteg támogatónknak:
Szakmai partnereink:
- FALCO Zrt.
- Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.
Kiemelt támogatók:
- FALCO Zrt.
- Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.
- ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.
- A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány
Támogatóink:
- Armageddon Paintball
- Baranka Desszert és Kávé
- DRK Sopron
- Erdészeti Tudományos Intézet
- Gino Cukrászda (NOVOMATIC Hungária Kft.)
- Hermann Pincészet
- IKEA Industry Magyarország Kft.
- KULTIK Sopron - Elit mozi
- Polmetál Pruszynski Kft.
- Raiffeissen Bank
- Roto Elzett Certa Kft.
- SMR Automotive Mirror Technology Hungary
- Sopronkövesd Önkormányzata
- Stubenvoll Pince
- Velux Magyarország Kft.
- VOLT Café Sopron
- Weöres Sándor Színház
ugrás az oldal tetejére
Szakmai együttműködés a soproni Fáy Technikum és a Lámfalussy Kar között
ugrás az oldal tetejéreA két intézmény oktatói közösen képzik az okleveles technikusokat a jövőben. Az együttműködés a továbbtanulást is segíti majd.
A 2023 szeptemberétől induló okleves technikusképzés diákjait a Lámfalussy Kar és a Soproni Szakképzési Centrum Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum oktatói együtt készítik majd fel a szakmai tárgyakból a Fáy Technikumban. Az okleves technikus képzésben a tanulók öt év alatt érettségit és szakmát is szereznek, de a képzés segíti a felsőoktatásba történő bekerülést is. A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karon 30 kredit értékben lesz elismerhető a technikusi képzésben szerzett ismeretanyag.
A tanórák nem csak a Fáy Technikumban, hanem a Lámfalussy Kar Erzsébet utcai campusán is folynak majd a Soproni Egyetem oktatóinak közreműködésével. Az új és speciális képzés a tervek szerint az első évfolyam esetében körülbelül 17 tanulót érint majd.
A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara eddig is kiemelten népszerű volt a technikum diákjainak körében, a szorosabb kapcsolat pedig még inkább lehetővé teszi a tanulók számára a soproni közgazdászképzés megismerését.
ugrás az oldal tetejéreVolt, jelen, jövő – Fesztiválok és rendezvények hatása a város turizmusára és gazdaságára
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Turizmus Klubja április 19-én tartotta legutóbbi rendezvényét, újra a Lenck-villában. Ez alkalommal arról beszélgettünk, hogy miért fontos az emberek és a város életében a fesztivál, hogyan alakult ki ez a turisztikai termék, és milyen főbb gazdasági és turisztikai hatásai jelentkeznek a világ számos fesztiválvárosában? Kiemelten beszélgettünk arról is, hogy milyen VOLT, és milyen lesz ezentúl a soproni fesztiválélet?
A Turizmus Klubban felkért beszélgetőpartnerek közreműködésével a város új, nagyobb léptékű fesztiváljára, a SopronFestre hangolódva, a városi fesztiválok és rendezvények témakörét, azok városra gyakorolt gazdasági és turisztikai hatásait jártuk körbe.
A kerekasztal-beszélgetésen a soproni turizmusképzés elindításában is jelentős szerepet játszó kollégánk, dr. Jandala Csilla egyetemi docens asszony, a VOLT fesztivál szervezésében már a kezdetektől meghatározó szerepet játszó Mosonyi Melinda rektori titkárságvezető asszony, valamint Käesz Judit, a Kultúrpresszó tulajdonosa vettek részt. Felkért hozzászólók Szekeres Kriszta és Major Mihály voltak, a Soproni Egyetem részéről.
A fesztiválok már évezredek óta részét képezik a kultúránknak. Egy fesztivál, vagy nagyobb léptékű rendezvény turisztikai vonzerővel bírhat, és akkor lesz igazán sikeres és hosszabb távon is fenntartható, ha a helyi lakosság is résztvevője, élvezője a programoknak, azonosulnak azzal, és örömmel fogadják az érkezőket. Egy fesztivál bevételeket generálhat a helyi szolgáltatók széles körében, valamint arra sarkallhatja a vendégeket, hogy térjenek vissza a későbbiekben is.
A VOLT fesztivál meghatározó volt Sopron lakosainak, az itt tanuló fiatalságnak, a helyi turisztikai szolgáltatóknak és vendéglátó egységeknek. Az elmúlt évtizedekben a fesztivál látogatószáma folyamatosan nőtt, 160 ezer fős látogatószámot ért el. Jelentős bevételeket és visszatérő vendégeket jelentett a városnak, és a város neve összeforrt a fesztivállal. A VOLT fájó hiánya a COVID-19 okozta válságos időszakban jelentkezett elsőként, és egyelőre a jövőre vonatkozóan is bizonytalanságok vannak.
A fesztiválszervezők elhivatottságának és a helyi igényeknek köszönhetően sokak örömére a városi programpaletta egy új szemléletű, urbánus jellegű fesztivállal bővült, amely a korábbiakhoz képest még inkább a városi szolgáltatók aktív részvételével fog zajlani. Az igényét ennek a rendezvénynek mi sem bizonyítja jobban, mint a számos önálló kezdeményezés, újabb és újabb programhelyszínek bekapcsolódása. Ezzel valami új, és a helyiek számára is közelebbi fesztivál jöhet létre. A színvonalas programkínálatra nagy szükség van, különösen most, a válságokkal terhelt időszakokban.
Kérdés azonban egyelőre, hogy vajon mennyire lesz az új koncepció hosszabb távon is fenntartható, illetve milyen távlatokban lehet majd ezzel számolni. Vajon a környékbeli, akár határon túli lakosok is megszólítva érzik-e magukat?
A Soproni Egyetem egyik kiemelkedő partnere a SopronFestnek, több mint 30 programmal várja a fesztiválozókat, a Botanikus Kertben, a megújult Eszterházy Palotában, valamint a fesztivál helyszínén. Az egyetem a városi kulturális élet egyik meghatározó szereplőjévé kíván lépni, egyúttal hallgatóinak is minőségi programokat nyújtani.
ugrás az oldal tetejére
Szakmai együttműködés a Process Solution Kft. és a Lámfalussy Kar között
ugrás az oldal tetejéreAutomatizáció a könyvelésben – naprakész tudást kapnak a pénzügyes hallgatók.
2023 márciusában a Soproni Egyetem, illetve a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar szakmai együttműködési megállapodást kötött a Process Solutions Pénzügyi és Számviteli Szolgáltató Kft-vel. Ennek keretében 2023. április 20-án online óra megtartására került sor a Számvitelszervezés kurzuson belül.
Az online óra két részből állt, először a rövid cégbemutató után Balogh-Szabó Zolna vázolta, hogy milyen karrier lehetőségeket tudnak a hallgatóknak, illetve a pályakezdőknek ajánlani, melynek része a home office munkavégzés.
Ezután következett a szakmai előadás, melyet Sólyom Attila igazgató úr tartott. Ebben bemutatta, hogy milyen informatikai lehetőségek állnak rendelkezésre ma már a könyvelés területén, illetve, hogy ezek közül milyen programokat és IT-megoldásokat használnak. Kiemelt téma volt az automatizáció, annak lehetőségei, korlátai. Fontos terület a management riporting rendszerek, annak kialakítása, működése, milyen megoldásokkal lehet a riportokat elkészíteni, és természetesen a ChatGPT alkalmazhatósága a számvitelben és a könyvelési munkában. Bemutatta, hogyan tud fejlődni a könyvelő a szakmában, milyen feladatok vannak, – megfelelés a számviteli törvény előírásának – majd ezt követően a döntési folyamatok előkészítését és támogatását vázolta.
Zárszónak elmondhatjuk, hogy nem kell attól félni, hogy a könyvelő szakma eltűnik, de hogy hogyan fogunk könyvelni, az biztosan meg fog változni. A szakembert kiváltani nem, csak támogatni tudjuk a technológiával, azaz a könyvelőre, számviteli szakemberre mindig szükség lesz. Hallgatóink jó pár kérdést tettek fel, izgalmas diskurzussal zárult ez az online tanóra.
Fábiánné Játékos Judit oktató, PhD hallgató
Dr. Szóka Károly egyetemi docens, szakfelelős
A Process Solution egy dinamikusan növekvő számviteli és bérszámfejtési szolgáltató cég. Saját irodáik és partnerhálózatuk révén Európa-szerte nyújtanak magas színvonalú szolgáltatásokat, cégcsoportjuk Magyarországon 2006 óta piacvezető szerepet tölt be. PS Remote Programuk – Work from anywhere keretében országszerte dolgoznak együtt a legjobb szakemberekkel és építik közel 400 fős magyarországi csapatukat.
ugrás az oldal tetejéreSzakmai vitaversenyt tartottak a soproni közgazdászhallgatók
ugrás az oldal tetejéreMájus 2-án a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának aulájában rendezték meg a II. Lámfalussy Vitapódiumot az Oxford típusú vita szabályai szerint.
A fotón balról jobbra a pro és a contra oldal tagjai: Szász Zsombor, Horváth Kata, Lakatos Panna, Németh Sára, dr. Pirger Tamás, Varga Zsanett, Lukács Kata, Tenki Péter, Varga Richárd
„Az információs technológia fejlődése, az információhoz való egyre könnyebb hozzáférés egyre értelmesebb és felvilágosultabb nemzedékeket teremt.” – hangzott el a tételmondat az esemény kezdetén, mely mellett, illetve ellen kellett érvelnie a négy fős csapatoknak.
A pro és a contra oldalnak is több hét állt rendelkezésre a felkészüléshez, melyhez oktatói segítséget is kaptak. A szabályok szerint csapatonként felváltva mindegyik szónoknak maximum hét perce volt az érvek és a cáfolatok kifejtésére, az ellenfél csapat tagjai pedig helyükről felállva jelezhették, hogy kérdésük van. A szónok pedig dönthetett, hogy fogadja-e a kérdést, vagy sem. A vita végén a közönség is feltehette a témával kapcsolatos kérdéseit a csapatoknak, illetve a győztes oldalt is a hallgatóság szavazhatta meg.
A témát egyébként maguk a vitázó csapatok választhatták ki a Kar oktatói által javasolt, meglehetősen széles palettán elhelyezkedő, gazdasági és társadalmi vonatkozású tételmondatok közül. Példaként a sportfinanszírozás, a fenntartható fejlődés, az Euró bevezetése és kriptovaluták kérdésköre is helyet kapott a válaszható témák között.
„A Lámfalussy Vitapódiumot 2022-ben rendeztük meg először, szintén az Üzleti kommunikáció tantárgy keretén belül a III. éves alapszakos hallgatókkal azzal a céllal, hogy a diákok szóbeli, szakmai kifejező- és vitakészségét fejlesszük, és ezáltal a kritikus és komplex gondolkodást erősítsük. Külön öröm volt számunkra, hogy a vita lezárása után sokan maradtak az azt követő állófogadáson, ahol a gondolatok cseréje tovább folytatódhatott kötetlenebb módon a témával és a vitakultúrával kapcsolatban.” – mondta el dr. Pirger Tamás adjunktus, a rendezvény ötletgazdája, a tantárgy oktatója.
A hallgatóság szavazatai alapján a II. Lámfalussy Vitapódiumot szoros végeredménnyel a contra oldal nyerte.
ugrás az oldal tetejére
Az oszkói pincesoron jártak tanulmányúton a Soproni Közgáz hallgatói
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Közgáz másodéves és harmadéves hallgatói a Helyi gazdaságfejlesztés és a Turisztikai desztinációk fejlesztése tantárgyak keretében Vasvárra és Oszkóra látogattak 2023. május 4-én. A hallgatók a tanultak gyakorlati megvalósítási lehetőségeire láthattak sikeres vidékfejlesztési projekteket.
Kovács István, a Pannon Helyi Termék Nonprofit Kft. ügyvezetője, a térség elkötelezett szakembere az elmúlt 20 év kisléptékű projektjeinek eredményeit, a megvalósítás folyamatait és a különböző projektek egymásra épülését mutatta be egy nyitó előadásban majd néhány konkrét fejlesztést a helyszínen bejárva. Ezek során a személyes tapasztalatait is megosztotta a hálózatépítés fontosságáról, egy-egy folyamat időbeli igényéről, a tervezés fontosságáról.
A kirándulás a Vasvári Békeházban indult, ahol egy átfogó előadásban megismerhettük a térség gazdasági és turisztikai adottságait. A turizmus a helyi gazdaságfejlesztés egyik kiemelt területe, amelyet a fenntartható, és nem a tömegeket vonzó fejlesztések rendszerében kezdték el építeni az elmúlt évtizedekben.
A következő állomás Oszkó volt, ahol több kisebb projekt is megvalósult, növelve ezzel a faluban a foglalkoztatást, a helyi jövedelemteremtő képességet. Megismertük az Édes Vidék Cukrászműhelyt, a nemrég megnyitott Gasztroműhelyt, a közösségi gyümölcsfeldolgozót, és a faluban kialakított közösségi szálláshelyet. A cukrászműhely finomságai a szombathelyi Kilences Kávézó és gasztro bisztró mellett több vasi városban is megtalálhatók. A Gasztroműhely különböző workshopoknak és tanfolyamoknak ad otthont, együttműködve a Vasi Népfőiskolával, így nem csak a helyi, hanem szélesebb közönség is bekapcsolódhat a workshopokba, ahol a népi ételkészítés mellett a speciális és a reformkonyha is terítékre kerül. A fejlesztések révén a régi iskola és a művelődési ház újabb funkciókkal bővült, ahol a legfontosabb célok egyike a helyi közösség számára megfelelő programlehetőségek és szolgáltatások biztosítása.
Ebédünket a tavaszi napsütésben az igazán kellemes oszkói pincesoron fogyasztottuk el, ahol megismerkedtünk a pincesor megmentésének történetével, a zsuppkészítés folyamatával, a helyi erőforrásokra támaszkodó turisztikai fejlesztések lehetséges megvalósításával. A legfontosabb tanulság talán az volt, hogy hosszú évek kitartó munkája, elkötelezett helyi szakemberek és az összefogás, valamint a hálózatos együttműködésben rejlő erő kulcsfontosságú az endogén erőforrásokra építő vidékfejlesztésben.
Ezúton is köszönjük a szeretetteljes fogadtatást!
Bazsóné dr. Bertalan Laura
adjunktus
Marketing Professzorok (Kft.) a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreNeves marketingszakembert fogadtunk vendégelőadóként a Lámfalussy Karon.
Május 15-én a Marketing Professzorok Kft. online marketingügynökség tulajdonosa és szakmai vezetője, Máté Balázs, előadását hallgathatták meg a Marketing tantárgy hallgatói, a tárgy gyakorlati kurzusán.
Máté Balázs – aki az online marketing eszközök hatásairól írta doktori értekezését – lendületes, gyakorlati tapasztalatain (is) alapuló előadásában kitért a közösségi média marketingre, a keresőoptimalizálásra és az online marketing több egyéb területére is.
Máté Balázs 2007 óta oktat egyetemen, az elmúlt 23 évben ügynökségével több, mint 500 tanácsadási projektben vett részt, 2002 óta foglalkozik kifejezetten online marketinggel.
ugrás az oldal tetejéreA Muck Turistaház adott otthon a Soproni Közgáz Turizmus Klubjának
ugrás az oldal tetejéreA tavaszi szemeszter utolsó Turizmus Klub rendezvénye az aktív turizmus helyi szereplőinek nyújtott lehetőséget közös beszélgetésre. Az eseményt ezúttal a nemrég átadott Muck Turistaház látta vendégül.
A téma iránti érdeklődést mutatta, hogy a turistaház közösségi tere teljesen megtelt vendégekkel, és a meglehetősen hosszúra nyúlt beszélgetés végére is szép számmal maradtak érdeklődők a közönség soraiból. A program során az esztétikus, tájba illeszkedő turistaháznak és környezetének megtekintésére is lehetőség nyílt, a résztvevők a külső tereket is kipróbálhatták a kávészünet idején.
A házigazda, Bánáti László (TAEG Zrt.), előadásából megtudhattuk, hogyan illeszkedik az új turistaház az erdőgazdaság fejlesztéseibe. A szálláshelyfejlesztéssel egy olyan komplex turisztikai és erdőpedagógiával kapcsolatos szolgáltatáscsomag jött létre, amely segítségével a Soproni Parkerdő értékeinek megismerésére akár többnapos folyamatos erdőben tartózkodás mellett is szert tehetünk.
A rendezvény fontosságát szintén minősíti, hogy az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ kommunikációs igazgatója, Petényi Mirkó, előadóként és kerekasztal tagként egyaránt jelen volt, hangsúlyozva az aktív turizmus és környezeti nevelés jelentőségét mind az előadásában, mind a kerekasztalbeszélgetésben történt reflexiói során.
A kerekasztal tagok a térség témához kötődő szereplői (Bánáti László oktatási és ökoturisztikai igazgató – TAEG Zrt.; Fersch Attila igazgatóhelyettes – Fertő-Hanság Nemzeti Park; Gelecsényi Irén szállodaigazgató – Hotel FAGUS; Páliné Keller Csilla munkaszervezet vezető – Alpokalja-Fertő táj Vidékfejlesztési Egyesület; Petényi Mirkó kommunikációs igazgató – AÖFK; Sáros Viktor turisztikai vállalkozó, túravezető – Soproni Séta; Szigethi István polgármester – Hegykő) a vita során megállapították, hogy az eddigi fejlesztéseken és eredményeken túl az aktív turizmus a jelenleginél is hangsúlyosabb tényezője lehetne a desztináció turizmusának. A hálózatosodottság mértékét és a térségi szereplők közötti együttműködés erősségét tekintve azonban a pozitív példáktól eltekintve úgy vélték, lenne még hová fejlődni, a kínálati oldali szereplők egymás felé nyitása, a bizalom még sok esetben nem elég erőteljes. Ugyanakkor azt is megállapították, hogy térségünk országos viszonylatban jó gyakorlatot jelent számos hazai desztináció számára.
A kerekasztal beszélgetést követően Csiszár Szabolcs, Sopron megyei jogú város alpolgármestere, valamint Vissi András, a helyi és határon átnyúló kerékpárhálózat fejlesztését régóta szervező vállalkozó felkért hozzászólóként szintén beszámoltak saját meglátásaikról, mindketten pozitív és optimista fejlődési utat vizionálva. A rendezvény végéig további konstruktív meglátások, tapasztalatok hangzottak el a közönség soraiból, ahol többnyire szintén a témában járatos szakemberek ültek.
Az összefoglalót készítette: Pappné dr. Vancsó Judit, a rendezvény moderátora
ugrás az oldal tetejére
A Lámfalussy Kar hallgatói idén is „Cápák között” hangulatban
ugrás az oldal tetejéreAz előző évek szokása szerint idén is szakértői bizottság előtt mutathatták be féléves munkájukat a Stratégiai tervezés tantárgy hallgatói.
A tantárgy keretében meghatározott féléves feladat egy komplex vállalati stratégiai terv megalkotása és prezentálása volt a stratégiai menedzsment három fő kérdésére keresve a választ: Honnan? Hova? Hogyan? Az alapképzésben (BSc) tanuló harmadéves gazdálkodási és menedzsment, pénzügy és számvitel, kereskedelem és marketing és turizmus–vendéglátás szakos hallgatóknak vegyes csapatokban kellett elkészíteniük és bemutatniuk munkájukat május 17-én az üzleti és az akadémiai szférából meghívott vegyes „zsűri” előtt:
- Pappné dr. Vancsó Judit egyetemi docens, intézetigazgató – Ökológiai Gazdaságtan Intézet (Soproni Egyetem),
- Dr. Szóka Károly egyetemi docens – Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet (Soproni Egyetem),
- Dr. Pirger Tamás adjunktus – Üzleti Tanulmányok Intézet (Soproni Egyetem),
- Pethő Bálint szállodaigazgató – Hotel Palatinus és Hotel Civitas,
- Kulbert Gábor tulajdonos, ügyvezető / gazdasági vezető – Koffer Bor&Bár / Sopron Basket,
- Dr. Keresztes Gábor egyetemi docens (a tantárgy oktatója) – Üzleti Tanulmányok Intézet (Soproni Egyetem)
Idén kilenc csapat mutatta be fiktív tervét a startup- és tehetségmenedzsmenttől kezdve az applikációk világán át egészen a tematikus virágkötészetig. A zsűri értékelése alapján az első három helyezett csapat tárgynyereményben is részesült az aulában megtartott eredményhirdetésen a Jégverem Fogadó, a Koffer Bor&Bár és a Stubenvoll Pincészet felajánlásából.
I. helyezett: „ZsebKert Kft.” – kertészeti applikáció (Kiss Tamara Borbála, Sághy Viktória, Ugron Anna Mária, Szalai Fanni);
II. helyezett: „Future Concept Kft.” – tehetségmenedzsment (Dús Pongrác, Engelmayer Viktória, Kremzer Odett, Nagy Ádám, Nagy Dzsenifer);
III. helyezett: „SocialBoost Kft.” – startupmenedzsment (Bándoli Bianka, Heiszenberger Norbert, Horváth Kata, Tenki Péter).
A tantárgy célja, hogy fejlessze az olyan kompetenciákat, mint a stratégiai látásmód, a komplex gondolkodás, a helyzetelemzés és probléma-azonosítás. A terv elkészítése során pénzügyi és menedzsment (elemzési) módszerek alkalmazása után kellett jövőképet és üzleti stratégiát alkotnia a hallgatóknak. A tantárgy oktatója, dr. Keresztes Gábor egyetemi docens, dékánhelyettes által választott, illetve kialakított vizsgaforma, a szakértői zsűri előtti prezentáció – melyet több hallgató is a Cápák között című TV műsorhoz hasonlított már a korábbiakban – is ezen célokat szolgálta.
A zsűri értékelése szerint a tantárgy számonkérésének keretén belül az utóbbi évek egyik legszínvonalasabb versenye bontakozott ki, a dolgozatok és a prezentációk alapos, felkészült munkát takarnak. A hallgatók bizonyították rátermettségüket, stratégiai gondolkodásukat.
Gratulálunk minden résztvevőnek!
ugrás az oldal tetejéreBormarketing előadás a magyar borágazat helyzetéről a soproni Közgazdász Klubban
ugrás az oldal tetejéreA Közgazdász Klub 64. programja keretében borkóstolással egybekötött bormarketing előadásra invitáltuk hallgatóinkat és minden kedves érdeklődőt.
A tavaszi szemeszter Közgazdász Klub rendezvényén a bormarketing volt a téma.
Időpont: 2023. május 30. (kedd), 16.30 óra
Helyszín: Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar, Tanácsterem (9400 Sopron, Erzsébet utca 9.)
Előadók:
Dr. Sipos Balázs Tihamér borász, borosgazda |
Dr. Konkoly Mihály bortanácsadó |
Az előadás címe:
A magyar borágazat jelenlegi helyzete, különös tekintettel a piaci változásokra egy 10 hektár alatti pincészet szemüvegén keresztül
Az előadás a bormarketinggel kapcsolatos különböző témákat érintette, beleértve a piaci trendeket, a márkaépítési stratégiákat és a fogyasztói magatartást. Az előadók megosztották meglátásaikat, tapasztalataikat a borászatban, értékes információkkal szolgálva a hallgatóknak.
A rendezvény moderátora: Dr. habil. Szabó Zoltán (SOE LKK)
A Közgazdász Klub vezetője: Dr. Resperger Richárd (SOE LKK)
Az előadás anyagának letöltése >>>
ugrás az oldal tetejéreLátogatómonitoring és attitűdvizsgálat – együttműködés a Soproni Egyetem és a TAEG Zrt. között
ugrás az oldal tetejére2023. május 28-án különleges projektfeladatot kaptak hallgatóink.
A Soproni Egyetemen kiemelt cél, hogy hallgatók minél gyakorlatiasabb oktatásban részesüljenek, valós problémákat dolgozzanak fel. Ezért az idei tanévben valamennyi szak hallgatójának kötelező projektfeladatot írtak elő, amely keretében közösen, más szak hallgatóival együttműködésben, oktatói mentorálás mellett új ismereteket szerezhetnek, és a komplex gondolkodás mellett más készségeik is fejlődhetnek. A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának Ökológiai Gazdaságtan Intézetében egy olyan projektfeladatot fogalmaztak meg, amely a Tanulmányi Erdőgazdaság számára számos fontos, jövőbeli fejlesztéseket alátámasztó adatfeltárást eredményez.
Az elmúlt években végbement közjóléti fejlesztéseknek köszönhetően, és különösen a pandémia hatására erőteljesen megnőtt a Soproni Parkerdő látogatottsága, mind a turisták, mind a helyi lakosok körében. A látogatók számáról néhány kiemelt ponton vannak rendelkezésre álló adatok (pl. Erdő Háza), azonban a teljes erdőterületre vonatkozóan ezek alapján csak durva becslést lehet adni az éves látogatószám alakulásáról. A látogatószám alakulásának és annak az erdőterületen való eloszlásának pontosabb ismere alapját képezheti a jövőbeli fejlesztéseknek, szükséges beavatkozásoknak.
Az élőemberes számlálás egyik előnye a szenzoros méréshez képest, hogy az elhaladó turisták megszólításával egy attitüdvizsgálatra is lehetőség nyílik kérdőívek kitöltetése révén. Így az erdőjárók erőhasználati szokásairól is részletesebb információkat lehet nyerni, például arra vonatkozóan, hogy milyen gyakorisággal jár az erdőn, milyen céllal (kirándul, kutyát sétáltat, fut, …), illetve milyen távolról érkezett a soproni erdőkbe.
A mérés kiemelt karközi projektfeladatként valósul meg a Soproni Egyetemen. A négy karról összesen a kb. 80 fő hallgató és karonként átlagosan 3-4 fő oktató kolléga vagy doktorandusz hallgató kapcsolódik be. Ez megközelíti a 100 főt, így alkalmas arra, hogy a TAEG-gel egyeztetett pontokon (18-20 mérési pont) a látogatószámlálás megtörténhessen. A hallgatók feladata, hogy az erdőjárókat megszólítsa, tájékoztassa, a kérdőív kérdéseire adott válaszokat és a tervezett útvonalukat lehető legpontosabban rögzítse, majd az így nyert adatokat feldolgozza, kielemezze és prezentálja.
Mivel a hallgatók között a többség nem rendelkezik előzetes ismeretekkel az erdészetek munkájáról, a felmérés fontosságáról, az erdei turizmusról és közjóléti feladatokról, ezért szükséges számukra egy ismeretátadó felkészítő napot tartani. Ez a nap arra is szolgált, hogy a hallgatók a felmérés hátterét és módszertanát megismerjék, tisztában legyenek a kérdések tartalmával, illetve azzal is, hogy egy erdőjárót miként kell megszólítani ahhoz, hogy a kérdéseinkre választ kapjunk. Ezért a projekthét első napján a hallgatók előadásokat és szituációs feladatokat kaptak a TAEG és az egyetemi oktatók közreműködésével.
Megsimerték a TAEG munkáját, az Erdő Házát, a főbb turistaútvonalakat, csapatokat alkottak, és megismerik a csapattagokat is. Mindez feltétele a másnapi mérési nap sikeres lebonyolításának. A harmadik napon történik az eredmények rögzítése, feldolgozása és prezentálása, és a legjobb csapatok kiválasztása. A legjobb csapatot a TAEG Zrt. 100.000 Ft díjazásban részesíti, emellett a legjobb csapatokat nomináljuk az összegyetemi díjazásra is.
ugrás az oldal tetejére
Győzött az oktatói pincepörkölt – II. Konyhafőnök LKK a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreA tavalyi hallgatói győzelem után idén kiegyenlítettek a Lámfalussy Kar oktatói.
A VUK kollégium parkolójában tartott második kari bográcsozás és főzőverseny különlegességét az adta a szorgalmi időszak végén, június 1-jén, hogy két bográcsban készült az étel, nevezetesen: pincepörkölt. Az egyik oldalon az Oktatók csapata fogott fakanalat, míg a másikon a Hallgatói Önkormányzat és a Burs Egylet közös csapata főzött a hallgatók képviseletében.
A jóhangulatú főzőversenyt - melyen még a tavalyinál is sokkal több érdeklődő volt – idén a zsűri döntése alapján az oktatói csapat nyerte. A főzőverseny egy „Projekt7 afterpartyval” zárult, melyre már a Soproni Egyetem mind a négy karáról érkeztek hallgatók.
ugrás az oldal tetejére
In memoriam Rechnitzer János (1952–2023)
ugrás az oldal tetejéreRechnitzer Jánosra emlékezünk.
Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, aki ismerték és tisztelték, hogy prof. dr. Rechnitzer János közgazdász, a földtudományok nagydoktora, a magyar regionális tudomány vezéralakja, a Széchenyi István Egyetem Professor Emeritusa, az MTA KRTK kutató Professor Emeritusa, a Magyar Regionális Tudományi Társaság tiszteletbeli elnöke, a Gazdaság és Társadalom folyóirat tanácsadó testületének tagja türelemmel viselt hosszú betegség után 2023. június 22-én elhunyt.
Elvesztése felfoghatatlan, emléke örökké él szívünkben! Tisztelettel és méltóképpen ápoljuk emlékét, gondozzuk és továbbadjuk örökségét!
ugrás az oldal tetejéreElhunyt dr. Szűts István
ugrás az oldal tetejére2023. június 29-én, életének 78. évében elhunyt dr. Szűts István, nyugalmazott egyetemi docens és főiskolai tanár, karunk egykori (1999–2012) oktatója.
Dr. Szűts István a Gazdasági Informatika Intézet intézetigazgatójaként, majd az Alkalmazott Gazdasági Informatika Tanszék tanszékvezetőjeként sokat tett a kar fejlődéséért, az informatikai oktatás személyi és műszaki feltételeinek javításáért, a kar tudományos kapcsolatainak fejlesztéséért.
Emlékét kegyelettel megőrizzük!
ugrás az oldal tetejéreDiplomaátadó Ünnepség a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar kari tanácsa 2023. július 14-én 10.00 órai kezdettel tartotta diplomaosztó nyilvános tanácsülését.
Prof. dr. Fábián Attila rektor úr és prof. dr. Széles Zsuzsanna dékán asszony beszédei nyitották az ünnepséget.
Moser Barnabás (felkészítő tanára: Bencsik Erzsébet), a HJAMI növendékének zongorajátéka után dr. Nedelka Erzsébet egyetemi docens, a kar oktatója és dékánhelyettese búcsúztatása következett.
Az ünnepségen kitüntetések átadására is sor került. A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar előterjesztése alapján a Soproni Egyetem Szenátusa az alábbi kitüntetéseket adományozta:
- A Soproni Egyetem Kivaló Oktatója kitüntetés: dr. Szóka Károly egyetemi docens úrnak;
- A Soproni Egyetem Kiváló Kutatója kitüntetés: dr. Tóth Balázs István egyetemi docens úrnak, a Lámfalussy Kutatóközpont igazgatójának;
- A Soproni Egyetem Kiváló Dolgozója kitüntetés: Molnár Gyöngyi gazdasági koordinátornak, a kar dékáni hivatalvezetőjének;
- Az Év Kiváló Oktatója kitüntetés: dr. Németh Nikoletta adjunktus asszonynak;
- Az Év Kutatója kitüntetés: dr. Jankó Ferenc egyetemi docens úrnak;
- Az Év Fiatal Kutatója kitüntetés: dr. Paár Dávid egyetemi docens úrnak;
- Rektori dicséret kitüntetés: Müll Anita asszisztensnek és Petróné Tóth Ildikó doktori előadónak.
Az egyetem Szenátusának döntése értelmében 2023-ban Arany Évgyűrű Kitüntető Oklevél kitüntetésben részesült Árendásné Fekete Márta asszony, a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar nyugállományba vonult dékáni hivatalvezetője.
A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar előterjesztése alapján a Rektori Kabinet döntésének megfelelően Rektori dicséret kitüntetésben részesült Major Vivien gazdálkodási és menedzsment alapszakos hallgató.
A Kari Tanács javaslatára a Soproni Egyetem rektora Rektori dicséret kitüntetést adományozott a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencián helyezést elért hallgatóinknak. A Kari Tanács döntése alapján a különdíjat kapott hallgatók Dékáni Dicséret kitüntetésben részesültek.
Rektori dicséret kitüntetésben részesültek:
- a Közgazdaságtudományi Szekció, Pénzügy – Pénzügytan tagozatában 1. helyezést ért el Prégler Krisztina végzett hallgatónk. Témavezetője: dr. Kovács Tamás karunk korábbi egyetemi docense;
- a Testnevelés- és Sporttudományi Szekció, Sportgazdaság, sportmenedzsment tagozatában 1. helyezést ért el Nyerges Marcell végzett hallgatónk. Témavezetői: dr. Paár Dávid egyetemi docens és dr. Pirger Tamás adjunktus;
- a Közgazdaságtudományi Szekció, Marketing – Marketingkommunikáció tagozatában 2. helyezést ért el Németh Sára kereskedelem és marketing alapszakos hallgatónk. Témavezetője: dr. Mészáros Katalin egyetemi docens;
- a Közgazdaságtudományi Szekció, Világgazdaság – Európai Unió és Kelet-Közép-Európa tagozatában 2. helyezést ért el Nemény Dorka Virág nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mesterszakos hallgatónk. Témavezetője: dr. Tóth Balázs István egyetemi docens.
Dékáni dicséret kitüntetésben részesültek:
- Nagy Lola végzett hallgatónk. Témavezetői: dr. Paár Dávid egyetemi docens és dr. Pirger Tamás adjunktus;
- Náhlik András nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mesterszakos hallgatónk. Témavezetői: dr. Németh Nikoletta adjunktus és dr. Pankotay Fruzsina Magda tanársegéd;
- Zagyi-Tarnóczi Brigitta végzett hallgatónk. Témavezetője: dr. Kópházi Andrea egyetemi docens.
A Hallgatói Önkormányzat Kari Küldöttgyűlése a 2022/2023. tanévben az alábbi elismerő okleveleket adományozta:
- „Oktató a Hallgatókért” elismerő oklevél: dr. Keresztes Gábor egyetemi docens úrnak, a kar oktatási dékánhelyettesének;
- „Dolgozó a Hallgatókért” elismerő oklevél: Varga Martina tanulmányi előadónak;
- „Hallgató a Hallgatókért” elismerő oklevél: Nagy Ádám közgazdász hallgatónak.
A doktoravatás előtt Czupy Hanna Katalin (felkészítő tanára: Bálintné Horváth Erika), a HJAMI növendékének fuvolajátékát hallgathatták meg az ünnepség résztvevői (zongorán kísérte: Schárfy Zoltánné Halmos Erika).
A doktori képzés eredményeként egyetemünk Doktori és Habilitációs Szabályzatának megfelelően, eredményesen megvédett disszertációja alapján az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa a Gazdálkodás és szervezéstudományok tudományágban a PhD doktori cím adományozta:
-
Abdel-Karim Walid A.K Al-Hloul okleveles közgazdász,
-
Alexandra Arbter okleveles közgazdász és okleveles mérnök,
-
Christina Schabasser okleveles közgazdász,
-
Csiszár Szabolcs János matematika szakos tanár,
-
Eke Zsolt okleveles közgazdász,
-
Thomas Solderits okleveles mérnök részére.
A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karon a 2022/23. tanév tavaszi szemeszterében magas szintű tudományos tevékenységét, oktatói és előadói képességét a törvényben meghatározott módon bizonyította, így az egyetem Doktori és Habilitációs Bizottsága a gazdálkodás- és szervezéstudományokban nevezettet önálló egyetemi előadások tartásának jogával, valamint a dr. habil. cím viselésének jogával felruházta, részükre az oklevelet kiadta:
- Lisányi Endréné dr. Beke Judit a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora,
- Dr. Malatyinszki Szilárd a földtudományok doktora,
- Dr. Mezei Cecília a regionális tudományok doktora.
Dr. Keresztes Gábor egyetemi docens, oktatási dékánhelyettes ismertette a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar Záróvizsga Bizottságainak munkáját, a záróvizsgák eredményeit.
Ebben a szemeszterben 107 jelölt eredményesen záróvizsgázott, a Soproni Egyetem Tanulmányi Rendjében megszabott tanulmányi követelményeknek eleget tett, és a szakképzettséget megszerezte és közülük 107 fő vehette át az oklevelét, vagy a bizonyítványát.
Jó szerencsét!
Isten éltesse a Közgazdászokat!
20 éves a Sapientia EMTE Csíki Közgáz a Soproni Egyetem partnerintézménye
ugrás az oldal tetejéreProf. dr. Széles Zsuzsanna dékán és dr. habil. Szabó Zoltán külügyi igazgató 2023. július 12-én részt vettek a csíkszeredai közgazdasági oktatás 20. évfordulójának ünnepségén.
A Soproni Egyetem oktatói – prof. dr. Széles Zsuzsanna dékán és dr. habil. Szabó Zoltán külügyi igazgató – részt vettek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen a Csíki Közgáz, azaz a csíkszeredai közgazdasági oktatás 20. évfordulójának ünnepségén és ünnepi könyvbemutatóján. Az ünnepségen a résztvevők beszámolóival és visszaemlékezéseivel felelevenítették a Csíki Közgáz megalapításának és fejlesztésének legfontosabb mérföldköveit.
A Soproni Egyetem oktatói számára idén is lehetőség nyílt részt venni a pénzügy és marketing záróvizsgákon a két intézmény együttműködésének keretében. A bizottságok tagjai – dr. Lázár Ede egyetemi docens dékán, dr. Szőcs Attila egyetemi adjunktus, dr. Kádár Beáta egyetemi adjunktus, dr. Bíró Bíborka Eszter egyetemi adjunktus, dr. Fejér-Király Gergely adjunktus és prof. dr. Varga József egyetemi tanár – egyetértettek, hogy rendkívül érdekes és értékes témákat választottak a hallgatók diplomamunkatémának.
A záróvizsgák mellett prof. dr. Széles Zsuzsanna dékán és dr. habil. Szabó Zoltán külügyi igazgató egyeztetést folytattak dr. Lázár Ede dékánnal és dr. Nagy Benedek tanszékvezetővel a lehetséges további együttműködések keretéről, melyben tervbe került ERASMUS+ BIP és egyéb szakmai, kulturális együttműködés is a közeljövőben.
ugrás az oldal tetejére
Együttműködés az oktatásban az Uniqa-val
ugrás az oldal tetejéreEgyetemünk képzési portfóliójának több szakja összecseng az Uniqa Insurance Group AG működési területével.
Egyetemünk képzési portfóliójának több szakja összecseng az Uniqa Insurance Group AG működési területével, mint például a Nemzetközi gazdálkodás, Pénzügy és számvitel, valamint a Gazdaságinformatikus alap- és mesterképzések. Kiemelten fontos számunkra, hogy hallgatóink a magas színvonalú elméleti ismeretek mellett valós, gyakorlati tapasztalatokkal is felvértezzék magukat. Ezt a célt erősítik az Egyetem piaci partnerekkel kötött aktív együttműködései.
Az Uniqa AG-vel a tavaszi félév elején indultak meg az egyeztetések. A bécsi székhelyű cég képviseletében Tanja Weber, Recruiting Expert, valamint Florian Grassmück, Employer Branding Expert tettek látogatást májusban a soproni kampuszon, ahol az érintett képzések képviselőivel egyeztettek az olyan együttműködési lehetőségekről, mint szakmai gyakorlatok, vendégelőadások, céges projektek, stb.
A pozitívan zárt egyeztetést követően júniusban végzős gazdaságinformatikus hallgatókat, s az őket kísérő oktatókat fogadta a cég a bécsi Duna-csatorna partján az Uniqa Toronyban, ahol megismerték a cég működési területét, értékeit, valamint gyakornoki lehetőségeket is.
Kötetlen beszélgetés keretében a humánerőforrás osztály vezetőitől azt is megtudhatták az érdeklődők, hogyan működik egy nyitott állás esetében a felvételi eljárás, mit figyelnek az önéletrajzban, és mik a legfontosabbak az állásinterjún.
ugrás az oldal tetejéreÚjra TDK workshop a Lámfalussy Karon
ugrás az oldal tetejéreA szakmai kirándulás után sem állt meg a munka a TDK közösségben, ezért külső helyszínen került sor a TDK-zó hallgatók újabb eseményére. A Tudományos Diákköri Konferenciára már jelentkezett hallgatók vehettek részt azon a programon, ahol a dolgozatok témáit és kutatási lehetőségeit beszéltük át.
2023. június 26-án a VOLT Caféban dr. Koloszár László, a Kari Tudományos Diákköri Tanács elnöke hívta fel a figyelmet a kutatás megkezdésével járó legfontosabb teendőkre. Szó esett a dolgozat pontos felépítésén át, a tartalmi és formai követelményekről is. A karról dr. Tóth Balázs István, a Lámfalussy Kutatóközpont igazgatója a szakirodalmi feldolgozás és a források használata, jelölése kapcsán látta el nagyon hasznos tanácsokkal a hallgatókat. A TDK-zók számos módszertani kérdéssel készültek a délutáni szakmai programra, így nem csak azt osztották meg, hogy ki hogyan áll a munkával, hanem segítő ötletekkel is támogatták egymást. Külön öröm volt, hogy a témavezetők is csatlakoztak a szakmai programhoz, ezzel még több nézőpontot járhattunk körül a hallgatókkal.
A programon Nemény Dorka Virág mesterszakos hallgató is részt vett, aki rutinos TDK-zó és OTDK-zó. Dorka a tudományos előadással járó nehézségeket és a saját módszertanához kapcsolódó kihívásokat emelte ki.
A délután egy igazán jó hangulatú eseménnyé nőtte ki magát, így a hallgatók egyetértésével a későbbiekben is szervezünk szakmai programo(ka)t a VOLT Café helyszínére.
ugrás az oldal tetejéreSikeres TDK pályázatzárás a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreBeszámoló az NTP-HHTDK-22-0062 pályázatról.
A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara a 2022/23-as tanévre is támogatást nyert a Nemzeti Tehetség Program keretében meghirdetett „Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása” című pályázati felhíváson.
A „Tudományos Diákköri Kiválósági Klub a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán” című pályázatnak köszönhetően a TDK megszervezésén túl a hallgatók részt vehettek egy felkészítő kurzuson, TDK napon, workshopon valamint egy szakmai kiránduláson is.
A 2022/2023-as tanévben is folytatódott a tudományos szakmai munka a közgáz TDK műhelyében. A 2021-es országos konferencia szervezése után nem titkolt célunk volt a hallgatók még nagyobb támogatása a jövőre nézve. A Soproni Közgáz kifejezetten szívügyeként tekinti a hallgatók kötelező órakereten túli kibontakozásának segítését, valamint a tehetséges és ambiciózus hallgatók támogatását.
Ezt a folyamatot segítette a Nemzeti Tehetség Program pályázata, amelynek köszönhetően a sikeres kari konferencián felül egy 20 órás felkészítő kurzust, egy TDK kirándulást és szakmai napot, valamint egy workshopot is szervezhettünk a hallgatóknak.
A tehetséggondozás területén a TDK kiemelt szerepet kap, hiszen a kari és az országos konferencián való részvétel nem csak a hallgatóknak, hanem a konzulenseknek is meghatározó élmény. Az idei ciklusban Komárom volt a közgazdász hallgatók fővárosa, ahol hallgatóink 12 dolgozattal képviselték a kart a Közgazdaságtudományi Szekcióban. Az országos megmérettetésen két első (egy a Testnevelési- és Sporttudományi Szekcióban), két második és három különdíjat nyert a soproni különítmény.
A programnak köszönhetően valóban fellendült a hallgatói tudományos élet a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar campusán. Jó helyre került az NTP-HHTDK-22-0062 pályázat támogatása,
hiszen számos, a hallgatói TDK-munkát segítő programot tudtunk támogatni, melyek nem csak a tudományos diákkör működését színesítették, hanem hallgatóink kompetenciáit is fejlesztették.
A pályázat ideje alatt a kari TDK eseményére 2022. november 30-án került sor, ahol két szekcióban 14 közgazdász hallgató mutathatta be tudományos munkáját. Az Üzleti tudományok szekció mellett a Soproni Egyetem szemléletével és mottójával összhangban „Fenntarthatóság – világgazdaságtan – regionalitás” szekció is volt a TDK-n. Az elvégzett munka minőségét hűen jelzi, hogy a szekciók zsűrijei a bemutatott művek közül 11 pályamunkát javasoltak a 2023-as Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.
A tudományos munkához szükséges támogatást és tapasztalatátadást egy online kurzus keretében szerveztük meg. A hallgatók önálló munkájához nagy segítséget jelentett a szakirodalmi kutatással, a tudományos módszerek alkalmazásával és a prezentációs technikákkal való ismerkedés.
A legnagyobb élményt a hallgatói visszajelzések alapján a 2023. június 9-11-ig zajló TDK kirándulás jelentette. A programba egy kifejezetten a TDK dolgozat elkészülését segítő szakmai nap is beépítésre került. A rendezvényen külső szakemberek és Pro Scientia Aranyérmes volt hallgatónk bevonásával kalauzoltuk a résztvevőket a grafológia, a tudományos információszerzés és felhasználás, a belső motiváció, a szakmai/tudományos kihívások, valamint a karrierválasztás témaköreibe. Kiváló előadások és kötetlen beszélgetések segítették a helyes témaválasztást és a felmerült későbbi karrierlehetőségeket is.
Mindezeken felül egy TDK workshopra is sor került, amit külső helyszínen a soproni Volt Caféban rendeztünk meg. A program során nem csak szakmai, módszertani segítséget kaptak a TDK-zó hallgatók, hanem korábbi OTDK díjazott is adott megszívlelendő tanácsokat a jövőre nézve.
Összegezve sikerült a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának hallgatói körében ismertebbé és népszerűbbé tenni a kari tudományos diákköri munkát, így az érdeklődők számát is növelni tudtuk a jövőre nézve. A pályázat nagyban hozzájárult a diákköri tevékenység népszerűségének és ismertségének növekedéséhez.
ugrás az oldal tetejéreElső lett a Soproni Egyetem hallgatója a 36. OTDK Testnevelés- és Sporttudományi Szekciójában
ugrás az oldal tetejéreAz 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Testnevelés- és Sporttudományi Szekcióját idén Pécsett rendezték meg április 13. és 15. között.
A Lámfalussy Kar hallgatói hagyományosan az OTDK Közgazdaságtudományi Szekciójában szoktak nagyobb létszámmal szerepelni és sikereket elérni, azonban az elmúlt évtizedben rendre hoznak el helyezéseket a Testnevelési- és Sporttudományi Szekció sportgazdasági tagozataiból is.
A 36. OTDK-n a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának hallgatója, Nyerges Marcell Sportgazdaság és sportmenedzsment tagozatban bizonyult a legjobbnak a „»Kis pénz, kis foci…?« – Az UEFA pénzek hatása a Kelet-európai nemzeti labdarúgó bajnokságok versenyegyensúlyára” című dolgozatával, melyet először 2021-ben mutatott be a kari Tudományos Diákköri Konferencián. Marcell azóta már sikeres záróvizsgát is tett, és átvehette közgazdász diplomáját is gazdálkodási és menedzsment alapszakon.
A hallgató konzulensei: dr. habil Paár Dávid egyetemi docens, dr. Pirger Tamás adjunktus
Szívből gratulálunk a kimagasló sikerhez!
ugrás az oldal tetejéreSzakmai kirándulás és kihelyezett TDK-nap a Lámfalussy Kar szervezésében
ugrás az oldal tetejéreAz elmúlt évek pozitív tapasztalatai alapján idén is megrendeztük a TDK-napot, amelyet egy szakmai kirándulással egészítettünk ki. A Kar hallgatói Kőszegen vehettek részt a háromnapos rendezvényen.
A programok során nem csak Kőszeg városával ismerkedhettek meg a résztvevők, hanem a TDK-n (Tudományos Diákköri Konferencia) való részvételre is buzdítottuk az egyetem hallgatóit. A kihelyezett TDK-nap fókuszában az információk és a tudományos írások felhasználása, az önismeret, a motiváció, valamint a grafológia állt.
Június 10-én délelőtt a szakmai program keretében Nemes László innovációs menedzser tartott interaktív előadást az információ fontosságáról, a hitelességről, illetve külön kitért a szakmai cikkek és folyóiratok felhasználásának lehetőségeire, fókuszban tartva a mesterséges intelligencia adta alternatívákat is. Kiemelésre kerültek a kutatómunka megkezdésének buktatói, illetve a források megfelelő módú elemzése is. A rendezvény következő állomásán Palkó Eszter grafológus szakember elemezte a különböző írásmintákat és fajtákat, amely hatalmas érdeklődéssel kötötte le a hallgatóságot. Az önéletrajz írásának fortélyai, sarkalatos pontjai is előkerültek a beszélgetések során. A blokk végén rengeteg személyes kérdés megválaszolására is sor került, amely az önismeret témájára fókuszált.
Programunk következő állomásán Ékes Szeverin Kristóf Pro Scientia díjas öregdiákunk osztotta meg élménybeszámolóját a TDK-n és OTDK-n szerzett tapasztalatairól. Az előadásban többször hangsúlyozta, valóban bármilyen témát érdemes tudományos keretek közé foglalni. Karunk igen büszke rá, hogy az elmúlt években két hallgatónk is bekerült a kétévente országosan összesen három-négy fő kiválasztott közé. 2013-ban Ékes Szeverin Kristóf, 2015-ben Fazekas Nikolett öregdiákunk érdemelte ki e kitüntetést. Az előadás után kötetlen beszélgetés formájában is feltehették diákjaink kérdéseiket a saját kutatásaikhoz kapcsolódóan.
A szakmai kirándulás során kipróbálhattuk a geocachinget, felfedezhettünk jó pár geoládát, valamint Kőszeg szépségeit és betekintést nyerhettünk a helyi termelők világába is. A TDK szakmai nap és a köré szervezett kirándulás reményeink szerint sokak érdeklődését felkeltette a karon folyó tudományos munka iránt, így továbbra is arra buzdítjuk a hallgatókat, hogy jelentkezzenek a TDK-ra!
Tóth Tímea Zsófia
TDT titkár
Két első és két második helyezéssel és három különdíjjal zárta a 36. OTDK-t a Soproni Közgáz
ugrás az oldal tetejére2023-ban két szekcióból is az első hellyel tértek haza az Országos Tudományos Diákköri Konferenciáról (OTDK) a Lámfalussy Kar hallgatói.
Április 13. és 15. között a Pécsi Tudományegyetem (Testnevelési- és Sporttudományi Szekció), április 20. és 22. között pedig a komáromi (Szlovákia) Selye János Egyetem (Közgazdaságtudományi Szekció) adott otthont 36. OTDK egy-egy szekciójának, melyekben a Lámfalussy Kar hallgatói – összesen 11-en, 12 dolgozattal – is az előadók között szerepelhettek.
Mint korábban beszámoltunk róla, Nyerges Marcell a Testnevelési és Sporttudományi Szekcióban, Sportgazdaság és sportmenedzsment tagozatban bizonyult a legjobbnak a „»Kis pénz, kis foci…?« – Az UEFA pénzek hatása a Kelet-európai nemzeti labdarúgó bajnokságok versenyegyensúlyára” című dolgozatával. Témavezetői: dr. habil. Paár Dávid és dr. Pirger Tamás.
Idén rendhagyó módon országhatárainkon túl, a magyar tanítási nyelvű Selye János Egyetem rendezhette meg a 36. OTDK Közgazdaságtudományi Szekcióját, ahol az alábbi soproni vonatkozású eredmények születtek:
- Pénzügy – pénzügytan tagozatban I. helyezést ért el Prégler Krisztina „A Pénzügyi és Vállalkozói Témahét (Pénz7) hatékonyságának felmérése a soproni középiskolákban” című munkájával. Témavezetője: dr. Kovács Tamás.
- Világgazdaság – Európai Unió és Kelet-Közép-Európa tagozatban II. helyezést ért el Nemény Dorka Virág „Digital transformation and digital divide in times of COVID-19: Regional patterns of change in European transition economies” című dolgozatával. Témavezetője: dr. habil. Tóth Balázs István.
- Marketing – Marketingkommunikáció tagozatban II. helyezést ért el Németh Sára „Fontos a font? A betűtípusok fontossága a marketingben, jelentős divatmárkák arculatváltásán keresztül vizsgálva” című munkájával. Témavezetője: dr. Mészáros Katalin.
- Szintén Marketing – Marketingkommunikáció tagozatban Különdíjat érdemelt ki Nagy Lola „Marketing a labdarúgásban, avagy a futballcipők népszerűsítése labdarúgósztárok révén” című dolgozatával. Témavezetője: dr. habil. Paár Dávid és dr. Pirger Tamás.
- Emberi erőforrás – HR gyakorlatok I. tagozatban Különdíjjal jutalmazták Zagyi-Tarnóczi Brigitta „A nők karrierépítési lehetőségei a maszkulin és feminin nemzeti kultúrákban” című munkáját. Témavezetője: dr. Kópházi Andrea.
- Fenntarthatóság I. – Fenntarthatóság makro perspektívában tagozatban Különdíjat érdemelt ki Náhlik András „Is it possible to talk about circular economy? Investigation on plastic recycling in Hungary” című dolgozatával. Témavezetői: dr. Németh Nikoletta és dr. Pankotay Fruzsina Magda.
Szintén a Soproni Egyetemet hírét öregbítették dolgozataikkal és előadásaikkal a Közgazdaságtudományi Szekcióban Bakucz Daniella Tünde, Tóth Dorina Anikó, Csalogány Cintia és Horváth Kata hallgatók, valamint Prégler Krisztina a fent említetten kívül még egy munkával.
Köszönjük valamennyi hallgatónknak, hogy méltón képviselték Karunkat ezen a rangos rendezvényen! Hallgatóinknak és témavezetőiknek szívből gratulálunk a rendkívül magas színvonalú szakmai munkához!
ugrás az oldal tetejéreÚjra TDK workshop a Soproni Közgázon!
ugrás az oldal tetejéreAz új tanévben sem állt meg a tudományos diákköri kutatómunka, ismét külső helyszínen került sor a TDK-zó hallgatók szakmai eseményére.
kari TDT-titkár
Doktoravatás a Széchenyi István Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolában
ugrás az oldal tetejéreFebruár 10-én rendezték meg a Soproni Egyetemen a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar diplomaosztó nyilvános kari tanácsülését, a 2022/2023-as tanév első diplomaátadóját a soproni Pénzügyi palota aulájában.
A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar diplomaosztó nyilvános kari tanácsülésén nyolc jelölt tehette le doktori esküjét.
Az elnökség és a doktorjelöltek bevonulása után vette kezdetét a Lámfalussy Kar ünnepi tanácsülése. A rendezvény megnyitásakor prof. dr. Lakatos Ferenc rektorhelyettes és prof. dr. Széles Zsuzsanna dékán ünnepi beszédeikben a gratuláció mellett jó tanácsokkal látták el végzőseinket.
A 2022/23. tanév őszi félévében a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar „Széchenyi István Gazdálkodás- és szervezéstudományok” Doktori Iskoláját nyolc hallgató végezte el eredményesen:
- Füstös Hajnalka okleveles közgazdász,
- Johannes Reiterer okleveles közgazdász,
- Munif Mohammed Ali Al Zoubi okleveles közgazdász,
- Nagyné Halász Zsuzsanna okleveles közgazdász-tanár,
- Nicole Wassenberg okleveles közgazdász,
- Nyikos Bendegúz Richárd okleveles közgazdász,
- Pankotay Fruzsina Magda okleveles közgazdász,
- Peter Johannes Mayer okleveles közgazdász.
Habilitációs oklevelet vehetett át:
- Vajna Istvánné Dr. Tangl Anita és
- Dr. Robert Rieg.
A diplomaátadó ünnepi pillanatainak fényét a Fidelissima Vegyeskar tagjaiból alakult kamarakórus előadása emelte, karnagy: Szilágyi Miklós.
Galéria (fotó: Pluzsik Tamás) >>>
ugrás az oldal tetejéreDoktoravatás a Széchenyi István Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolában
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar kari tanácsa 2023. július 14-én 10.00 órai kezdettel tartotta diplomaosztó nyilvános tanácsülését.
Prof. dr. Fábián Attila rektor úr és prof. dr. Széles Zsuzsanna dékán asszony beszédei nyitották az ünnepséget.
A doktori képzés eredményeként egyetemünk Doktori és Habilitációs Szabályzatának megfelelően, eredményesen megvédett disszertációja alapján az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa a Gazdálkodás és szervezéstudományok tudományágban a PhD doktori cím adományozta:
-
Abdel-Karim Walid A.K Al-Hloul okleveles közgazdász,
-
Alexandra Arbter okleveles közgazdász és okleveles mérnök,
-
Christina Schabasser okleveles közgazdász,
-
Csiszár Szabolcs János matematika szakos tanár,
-
Eke Zsolt okleveles közgazdász,
-
Thomas Solderits okleveles mérnök részére.
A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karon a 2022/23. tanév tavaszi szemeszterében magas szintű tudományos tevékenységét, oktatói és előadói képességét a törvényben meghatározott módon bizonyította, így az egyetem Doktori és Habilitációs Bizottsága a gazdálkodás- és szervezéstudományokban nevezettet önálló egyetemi előadások tartásának jogával, valamint a dr. habil. cím viselésének jogával felruházta, részükre az oklevelet kiadta:
- Lisányi Endréné dr. Beke Judit a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora,
- Dr. Malatyinszki Szilárd a földtudományok doktora,
- Dr. Mezei Cecília a regionális tudományok doktora.
Jó szerencsét!
Isten éltesse a Közgazdászokat!
Tartalomjegyzék Fel