Órarendek
ugrás az oldal tetejére2024/2025 -es tanév I. félévi órarendjei és tanulmányi rendje
A dokumentumokat folyamatosan frissítjük.
- Nappali tagozat (FOKSZ, BSc, Msc)
- Levelező tagozat (FOKSZ, BSc, Msc)
- Szakirányú továbbképzés (PG)
- Tanulmányi rend 2024/2025 (xlsx)
ugrás az oldal tetejére
Hallgatói Önkormányzat (HÖK)
ugrás az oldal tetejéreA HÖK története
A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar Hallgatói Önkormányzata 1999 szeptemberében alakult meg az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat 2000. évi egyetemi integrációhoz kötődő szervezeti átalakulásához kapcsolódóan. Azóta képviseli a hallgatókat a kari vezetés, az oktatók, más karok és diákszervezetek felé.
A Hallgatói Önkormányzat 3 képviselőjével azon dolgozik, hogy a hallgatók jogai és érdekei széles körben képviselve legyenek, a csoportos és egyéni hallgatói érdekek védelme minden olyan fórumon, ahol a közösségek érdekeinek vagy véleményeinek megjelenése szükséges. Támogatjuk mind anyagilag, mind morálisan a hallgatói kezdeményezéseket.
A Hallgatói Önkormányzat képviselőket delegál a Kari Tanácsba, a Szenátusba, illetve az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat Elnökségébe, Választmányába és különböző szerveibe. Ezen felül a Kar különböző bizottságaiban képviselik a Kar hallgatóit.
A Hallgatói Önkormányzat az érdekképviseleten túl ösztöndíj-elbírálással, illetve szociális és egyéb pályázatok kiírásával és értékelésével foglalkozik.
A HÖK talán egyik legfontosabb feladatának tartja az egyetemi évek kohéziós erejének növelőjeként a hallgatói rendezvények megszervezését és lebonyolítását.
Ösztöndíjak államilag finanszírozott hallgatóknak
Tanulmányi ösztöndíj
A tanulmányi ösztöndíj egy tanulmányi félév időtartamára adható. Tanulmányi ösztöndíjban a felsőoktatási intézmény államilag támogatott teljes idejű képzésben részt vevő hallgatóinak legfeljebb 50%-a részesülhet oly módon, hogy az egyes hallgatóknak megállapított tanulmányi ösztöndíj havi összegének el kell érnie a hallgatói normatíva öt százalékának megfelelő összeget. A tanulmányi ösztöndíj odaítélésekor – az abban részesülők körének és számának meghatározásakor – biztosítani kell, hogy az azonos vagy hasonló tanulmányi kötelezettség alapján elért eredmények összemérhetőek és az így megállapított ösztöndíjak azonos mértékűek legyenek. Felsőoktatási intézménybe első alkalommal beiratkozó hallgató a beiratkozását követő első képzési időszakban tanulmányi ösztöndíjban nem részesülhet. Korábban felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató hallgató esetében arról, hogy a hallgató milyen feltételekkel kaphat tanulmányi ösztöndíjat a fogadó intézményben, a fogadó felsőoktatási intézmény térítési és juttatási szabályzatában kell rendelkezni (51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet 13. §).
Kiemelt tanulmányi ösztöndíj
Kiemelt tanulmányi ösztöndíjban részesülhet az az államilag támogatott/ állami ösztöndíjas hallgató, aki az adott szemesztert megelőző két félévben 4,5 feletti tanulmányi átlagot ért el. A kiemelt ösztöndíjasok megkapják a tanulmányi eredményük alapján járó teljes ösztöndíjat a kiemelt ösztöndíjon felül.
Rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíj
A rendszeres szociális ösztöndíj a hallgató szociális helyzete alapján – az intézményi térítési és juttatási szabályzatban rögzített eljárási rend és elvek szerint – egy képzési időszakra biztosított, havonta folyósított juttatás.
A rendszeres szociális ösztöndíj havi összegének mértéke nem lehet alacsonyabb, mint az éves hallgatói normatíva 20%-a, amennyiben a hallgató szociális helyzete alapján rendszeres szociális ösztöndíjra jogosult e rendelet 21. §-ában foglaltakat figyelembe véve és
- fogyatékossággal élő vagy egészségi állapota miatt rászorult, vagy
- halmozottan hátrányos helyzetű, vagy
- családfenntartó, vagy
- nagycsaládos, vagy
- árva.
A rendszeres szociális ösztöndíj havi összegének mértéke nem lehet alacsonyabb, mint az éves hallgatói normatíva 10%-a, amennyiben a hallgató szociális helyzete alapján rendszeres szociális ösztöndíjra jogosult e rendelet 21. §-ában foglaltakat figyelembe véve és
- hátrányos helyzetű, vagy
- gyámsága nagykorúsága miatt szűnt meg, vagy
- félárva (51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet 16. §).
Alaptámogatás
Az első alkalommal államilag támogatott teljes idejű felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben, osztatlan képzésben hallgatói jogviszonyt létesítő személy az első bejelentkezése alkalmával – kérelemre – a hallgatói normatíva 50%-ának megfelelő összegű alaptámogatásra jogosult, amennyiben a hallgató a rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíjban foglalt feltételeknek megfelel.
Az első alkalommal államilag támogatott teljes idejű mesterképzésben hallgatói jogviszonyt létesítő személy az első bejelentkezése alkalmával – kérelemre – a hallgatói normatíva 75%-ának megfelelő összegű alaptámogatásra jogosult, amennyiben a hallgató a rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíjban foglalt feltételeknek megfelel (51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet 15. §).
Szakmai gyakorlati ösztöndíj
Szakmai gyakorlati ösztöndíj a képzési és kimeneti követelményben meghatározott legfeljebb féléves összefüggő gyakorlaton részt vevő hallgatónak, pályázat alapján, legfeljebb egy tanulmányi félévre adható juttatás.
A szakmai gyakorlati ösztöndíj odaítélésének feltételeiről a felsőoktatási intézmény térítési és juttatási szabályzata rendelkezik oly módon, hogy az ösztöndíjban az a hallgató részesülhet, aki a szakmai gyakorlatot a felsőoktatási intézmény székhelyétől, illetve telephelyétől eltérő helyen teljesíti, és e helyen nem részesül kollégiumi ellátásban, valamint a szakmai gyakorlat végzésének helye és a lakóhely közötti távolság mértéke megfelel az intézményi szabályzatban meghatározottaknak.
A szakmai gyakorlati ösztöndíj havi összege a hallgatói normatíva éves összegének 10%-át nem haladhatja meg (51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet 14/A. §).
Kulturális és Sporttevékenység támogatása
Kulturális tevékenységért járó ösztöndíjat kaphat az a hallgató, aki legalább 3,5-ös tanulmányi átlaggal rendelkezik és zenekarban játszik, kórusban énekel, valamilyen kulturális egyesület tagja. Ebben az esetben a fellépésekről, versenyekről vagy az egyesület által szervezett programokról kell 6 hónapnál nem régebbi igazolást hozni.
Sport tevékenységért járó ösztöndíjat kaphat az a hallgató, aki
- Egyetemi csapatban játszik, legalább 3,5-ös tanulmányi átlaggal rendelkezik és tanulmányi teljesítményén felül igazolt játékos bármely sportegyesületben.
- Nem egyetemi csapatban játszik, de olimpiai sportágban 1. osztályú válogatott vagy korosztályos válogatott.
- Egyéni sportoló, aki olimpiai résztvevő vagy Országos Bajnok 1-10. helyezett vagy MEFOB 1-3. helyezett vagy nemzetközi versenyen 1-6. helyezett.
Intézményi szakmai, tudományos közéleti ösztöndíj
Kiemelkedő szakmai, tudományos és közéleti teljesítmény alapján megállapított ösztöndíjat kaphat az a hallgató, aki két féléven keresztül legalább 4,00-ás tanulmányi átlaggal rendelkezik és tanulmányi teljesítményén felüli kiemelkedő közéleti és tudományos tevékenységet folytat.
Kiemelkedő szakmai, tudományos és közéleti teljesítmény alapján megállapított ösztöndíjban részesülők körének meghatározását a kari HÖK végzi.
Kérelme alapján az a hallgató jogosult intézményi szakmai, tudományos közéleti ösztöndíjra, aki a kari TDK konferencián legalább harmadik helyezést ért el, illetve országos tanulmányi versenyen képviselte a kart.
Jelentkezés
Az ösztöndíjakra való jelentkezéseteket NEPTUNON keresztül tudjátok leadni, a Kérvények fül alatt. Kérdéseitekkel keressétek az aktuális gazdasági alelnököt.
Dokumentumok
SOE Szervezeti és Működési Szabályzat – I. rész: Szervezeti és Működési Rend
A Hallgatói Önkormányzat dokumentumai
Friss információk
A kari HÖK aktuális eseményeit, beszámolóit, híreit itt olvashatod: https://www.facebook.com/lkkhok
Közgazdász Hallgatói Burs Egylet
ugrás az oldal tetejéreA Burs Egylet, a Soproni Egyetem közgazdász hallgatói által alapított Selmeci Szellemben működő diákszervezet.
Alapítása:
A Soproni Egyetem Közgazdaságtudományi Kar 2008/09. évi Valétabizottsága úgy találta, hogy a megváltozott oktatási rendszerben, valamint a jelenlegi értékekben és erényekben szegény társadalomban a Selmeci Hagyományok védelmében, a közösség összetartásának érdekében egy új, a kar évfolyamait lefedő, a Valétabizottságénál szélesebb feladatkörrel és lehetőségekkel rendelkező diákszervezetre van szükség.
A 2009. február 11-ei Kari Gyűlés az indítványt elfogadta; ennek értelmében létrejött egy Selmeci Szellemben működő diákszervezet, a Közgazdász Hallgatói Burs Egylet, mellyel párhuzamosan a Valétabizottság intézménye megszűnt.
A Burs Egylet bemutatása:
A Burs Egyletben minden évfolyam képviselteti magát, ennek köszönhetőleg a problémákat, megoldandó feladatokat, lehetőségeket több szemszögből értékelhetjük, így biztosítva az évfolyamok közötti párbeszédet, együttműködést és a keresztelt hallgatóságot érintő programok és kulturális rendezvények hatékony szervezését. A Burs Egylet szervezeti felépítését úgy dolgoztuk ki, hogy a BA/BSc rendszerben is megfelelő keretet adjon Selmeci Hagyományaink megőrzéséhezéséhez és továbbadásához. Az Egylet minden év februárjában tagfelvételt hirdet, amely során az elsőévesek kerülnek felvételre.
Az Egyesület főbb céljai és feladatai:
- Az Egyesület legfőbb célja a selmeci diákhagyományok szellemiségének megőrzése, megóvása.
- A közgazdász hallgatók összefogása és segítése, a diákéletet színesíti rendezvények szervezésével.
- Hagyománytörténeti kutatás, archiválás.
- Megemlékezések szervezése és lebonyolítása Nemzeti Ünnepeink alkalmával.
- Kapcsolattartás a Selmeci Akadémia utódintézményeivel és azok szervezeteivel.
Elérhetőségünk:
https://www.facebook.com/bursegylet
hallgatoibursegylet@gmail.com
Jó szerencsét!
Isten éltesse a közgazdászokat!
Közgazdász Hallgatói Burs Egylet
Alumni
ugrás az oldal tetejéreCsatlakozz a Lámfalussy Kar öregdiák klubjához, a Liga Alumnorumhoz!
2020-ban a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar 20 éves fennállásának megünneplésére öregdiákjaink alumni klubot hoztak létre egymás, és a Kar támogatására. A Lámfalussy Kar Liga Alumnorum („Öregdiákok Szövetsége”) klubja a Kar öregdiákjainak informális szerveződése, melynek tagjai vállalják, hogy szakmai, üzleti kapcsolataikkal kölcsönösen segítik, támogatják egymást és a Lámfalussy Kart, valamint öregdiák-nagykövetként öregbítik a Kar hírnevét. Tagjai a már biztos egzisztenciával rendelkező egykori hallgatók, akik a klasszikus öregdiák attitűdöt képviselve szívesen támogatnák és képviselnék az Alma Matert, szakmai hátterüket tekintve pedig alkalmasak és méltók rá, hogy munkásságukkal fémjelezzék a Lámfalussy Kar értékeit és céljait. A klub elnöke 2009-ben végzett öregdiákunk Kulbert Gábor, alelnöke – a Kar képviseletében is – szintén 2009-ben végzett öregdiákunk, dr. Pirger Tamás.
A tagság további feltétele az éves – egy tanévre szóló – támogatói tagdíj (jelenleg 15 000 Ft) egyösszegben történő befizetése A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány bankszámlaszámlájára december 31-i határidővel.
A befizetett támogatói tagdíjat a Soproni Felsőoktatásért Alapítvány a Lámfalussy Kar hallgatóinak ösztöndíjtámogatásra (pl.: Liga Alumnorum Marketing Ösztöndíj), hallgatói tanulmányutakra, valamint hallgatói (pl.: bALEK-hét) és alumni rendezvényekre (pl.: Közgazdász Est) fordítja. További információkért és belépéshez keresd a klub elnökét vagy alelnökét a kulbertgabor@gmail.com vagy a pirger.tamas@uni-sopron.hu e-mail címen.
ugrás az oldal tetejére
Esélyegyenlőség
ugrás az oldal tetejéreSzabályozás
Esélyegyenlőség elősegítése a Soproni Egyetemen
Az egyetem hangsúlyozottan segíti a fogyatékossággal élő hallgatókat tanulmányaik eredményességében és az egyetemi közösségi életben.
Amennyiben a
- felvételi eljárás során fogyatékossági állapota alapján többletpontban részesült, vagy
- valamilyen fogyatékossággal él, és
- a képzése során sajátos igényei vannak és lesznek, valamint
- szeretné igénybe venni a különböző támogatási formákat,
úgy a kari tanulmányi ügyintézőjének a fogyatékosságot igazoló dokumentációkat feltétlen adja be (titoktartási kötelezettség biztosított). Ez a dokumentáció képezi jogosultságát a támogatásra, valamint ezáltal tudja felvenni Önnel a kapcsolatot a kari fogyatékosügyi koordinátor.
A tanulmányi kedvezményre, mentességre vonatkozó kérelmét a Neptun-rendszerben az elektronikus kérvények megfelelő rovatában rögzítheti.
A közvetlen támogatási formák megismerése érdekében személyesen vagy e-mail-ben is keresheti kari fogyatékosügyi koordinátorát.
A fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányainak folytatásához szükséges esélyegyenlőséget biztosító szabályok
Kivonat a SOE SZMSZ Hallgatói Követelményrendszeréből (hatályos: 2020. augusztus 1. napjától)
A fogyatékossággal élő jelentkező minden jelentkezési helyen, illetve minden képzési területen, kivéve ahol kizárólag gyakorlati vizsga alapján számolják a felvételi pontszámot, a mindenkori jogszabályi előírás szerinti többletpontra jogosult. Sikeres felvétel esetén a beiratkozáskor a többletpontot alátámasztó eredeti dokumentumot kötelező bemutatni.
Hallgatói Követelményrendszer V. Fejezet >>>
A fogyatékossággal élő hallgatókat segítő kari koordinátor
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (LKK)
Varga Martina
tanulmányi előadó
varga.martina@uni-sopron.hu
Tartalomjegyzék Fel