Erdészeti termőhelyfeltárás
ugrás az oldal tetejéreErdőtelepítések, faültetvény telepítések tervezésének egyik legfontosabb, a faállomány megmaradását, növekedését meghatározó lépése az adott terület ökológiai feltételeit leginkább hasznosítani képes, így telepítésre ajánlható fafajok, fajták kiválasztása. Ezen ökológiai feltételek feltárásának módszere a vizsgált terület erdészeti klímakategóriáját, hidrológiai kategóriáját, genetikai talajtípusát, a talaj termőrétegének vastagságát és fizikai talajféleségét magában foglaló termőhelytípus-változat meghatározása, vagyis az erdészeti termőhelyfeltárás. Kutatóink klimatikus adatok és talajszelvény elemzések során végzett terepi megfigyelések, valamint a talajszelvényekből vett talajminták laboratóriumi elemzésének eredményei alapján állapítják meg a vizsgált terület uralkodó termőhelytípus-változatát, majd adnak a termőhelyi eredmények birtokában javaslatot a telepítésre leginkább alkalmas fajokat, illetve fajtákat illetően.
Elérhetőség:
- attila@uni-sopron.hu
- +36-95/520-869
Genetika Laboratórium
ugrás az oldal tetejéreAz ERTI Sárvári Kísérleti Állomásán több mint 20 éve folynak molekuláris genetikai vizsgálatok. A kezdetben alkalmazott izoenzim alapú vizsgálatokon túl, ma már a legkorszerűbb PCR alapú technikák (SSR, ddRADseq) kivitelezésére is rendelkezésünkre áll a megfelelő laboratóriumi háttér. A vizsgálatok egyrészt a nemesítői munkához kapcsolódnak, és kiegészítik a hagyományosan vett terepi kísérleteket. Kutatási témáink közé tartozik így a gazdálkodásban alkalmazott fajták (pl. nemes nyár genotípusok) azonosítása gyors laboratóriumi teszttel; egyes erdőművelési beavatkozások (pl. különböző mértékű gyérítés) hatásának vizsgálata egy állomány genetikai hátterére, mintázatára; az idegen pollen arányának mérése az utódvizsgálatok során egy magtermesztő ültetvényben. Másik irányvonal az erdőállományaink (főként az őshonos fafajok) genetikai mintázatának, diverzitásának feltérképezése, a genetikai erőforrások megőrzése, illetve klímatűrő szaporítóanyag források kijelölése érdekében. Vizsgálatokat folytatunk szárazsági határ közelében álló elegyes kocsánytalan tölgy állományokban, a kocsánytalan és a molyhos tölgy közötti genetikai introgresszió felmérése érdekében; vizsgáljuk csertölgy és a kocsánytalan tölgy populációk finomléptékű genetikai szerkezetét, a meghatározó környezeti faktorokhoz való alkalmazkodás mechanizmusának értékelése céljából; illetve kutatásokat folytatunk egyes fafajok alaki és anatómiai jellegeinek genetikai szabályozásában részt vevő genomi régiók feltárása végett.
Elérhetőség:
- +36-95/520-874
- klara@uni-sopron.hu
Nemesített szaporítóanyag termelés
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet kezelésében lévő, 40,9 hektár kiterjedésű Bajti Nemesítő Telepen az erdészeti célú génmegőrzési és nemesítési feladatok mellett az intézet munkatársai nyár és fűz szaporítóanyag termelését és forgalmazását is végzik erdőgazdálkodással, ültetvényes fatermesztéssel foglalkozó szakemberek számára. A gazdálkodók rendelkezésére bocsátható fajtaszortimentben megtalálhatók a hazai köztermesztésben lévő, az ERTI fajtafenntartása alá tartozó nemesnyár és fűz fajták, valamint fajtajelöltek, illetve olyan, laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzött tisztán fekete nyár klónok, melyek természetvédelmi oltalom alatt álló területeken nemesnyár ültetvények felújítására ajánlhatók. Éves szinten átlagosan 20-25.000 db gyökeres dugvány és 25-100.000 db simadugvány termelése történik a kertben. Az összesen 13,8 hektár területű anyatelep rendszer magában foglalja egyrészt az ERTI által nemesített, illetve honosított fajták, fajtajelöltek, valamint a nemesítési kutatásokba bevont hazai és külföldről származó törzsfák törzsgyűjteményét, az üzemi anyatelepek létesítéséhez szükséges elit szaporítóanyag előállítását ellátó központi anyatelepeket, valamint a certifikált minőségű dugványok termelését betöltő üzemi anyatelepeket. Ugyancsak fontos része ezen anyatelep bázisnak az Intézetben folyó nemesítés eredményeképpen előállított új, ígéretes nemes nyár és hazai nyár klónok központi anyatelep hálózata. A fajtafenntartás és szaporítóanyag termelés mellett a Nemesítő Telep fontos helyszíne az ERTI-ben folyó nemesítési kísérleteknek is. A Nemesítő Telepen a szaporítóanyag-termelés mellett az egyes fajták termesztés-technológiájával, növényvédelmével kapcsoltban szaktanácsadási tevékenységet is végeznek a munkatársak.
Elérhetőség:
- attila@ui-sopron.hu, takacs.roland@uni-sopron.hu
- +36-95/520-869, +36-30/479-7808
ugrás az oldal tetejére
Ökológiai Laboratórium
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézetének Sárvári Ökológiai Laboratóriumában modern analitikai műszerek támogatják a talaj-, növény- és vízminták elemzésére épülő erdészeti-ökológiai kutatásokat, de emellett szolgáltató laboratóriumként lehetőség nyílik az erdőgazdaságok, talajtani szakértők és magánszemélyek egyedi megrendelésének elvégzésére is.
A talajminták fizikai-és kémiai elemzése mellett (pH, CaCO3, humusz%, KA, savanyúsági mutatók, hy1, só, fenolftalein lúgosság) szemcseösszetétel vizsgálatra (mechanikai elemzés) is van lehetőség.
A talaj -és növénymintákból történő nagy pontoságú fémes és nemfémes analitikai méréseket mikrohullámú feltárás, vagy egyéb kioldást követően ICP-OES és spektrofotométer használatával valósítjuk meg. A talaj- és növényminták összes szén- (TC), nitrogén- (TN) és kéntartalom (TS) elemzése elemanalizátorral történik. Talajminták esetében lehetőség van az összes szerves szén (TOC) és szervetlen szén (TIC) meghatározására is, amely szintén elemanalizátor használatával valósul meg.
A csapadékmintákból a kémhatás, vezetőképesség és lúgosság vizsgálatán felül, az anion koncentrációt (klorid, nitrit, nitrát, szulfát, foszfát) ionkromatográf (HPIC) segítségével, a kationok (Ca, Mg, K, Na) mennyiségi meghatározását ICP-OES használatával, az ammónium koncentráció meghatározását spektrofotometriás módszerrel végezzük. A vízmintákból összes szerves szén (DOC) és összes nitrogén (TN) koncentrációt is lehetőségünk van elemezni.
Elérhetőség:
- +36-95/520-862
- katalin@uni-sopron.hu
Tartalomjegyzék Fel