"Sound of Earth - SOE - a Föld Hangja" megvalósítási program
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem büszkén mutatja be a védjegy oltalom alatt álló „Sound of Earth – Föld Hangja” Fenntarthatósági Megvalósítási Program (röviden: Sound of Earth) kezdeményezését, amely egy dinamikus és innovatív platform a fenntarthatóság iránt elkötelezett hallgatók, oktatók, kutatók, munkatársak és minden egyetemi polgár számára. A kezdeményezés célja, hogy aktív részvétellel és közös erőfeszítésekkel hozzájáruljon egy zöldebb, fenntarthatóbb jövő megteremtéséhez.
A Sound of Earth szervesen illeszkedik az egyetem átfogó ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) stratégiai megközelítéséhez. A Sound of Earth kezdeményezés éppen ezt a gyakorlati megvalósítást szolgálja, hidat képezve az elméleti célkitűzések és a valós tettek között. A kezdeményezés munkacsomagjaiban és a rendszerelemei mentén megvalósuló projektek és tevékenységek közvetlenül hozzájárulnak az egyetemi ESG célkitűzések eléréséhez, legyen szó a környezetvédelemről, a társadalmi felelősségvállalásról, irányításról vagy a fenntartható fejlődésről.
A Sound of Earth kezdeményezés nem csupán projektek és tevékenységek sora, hanem egy közösség formáló erő is, amelynek résztvevői elkötelezettek a fenntartható jövő iránt. Cél, hogy a Soproni Egyetem hallgatói és munkatársai aktívan részt vegyenek a fenntarthatósági törekvésekben, és hogy az egyetem a régióban a gyakorlatban is megvalósuló fenntarthatóság mintapéldájává váljon.
A Soproni Egyetem a „Living Lab” vagyis „Élő Labor” koncepciót alkalmazva integrálja a fenntarthatósági törekvéseket az intézmény működésébe, hangsúlyozva a teória és gyakorlat egyensúlyát. A Sound of Earth program keretében öt munkacsomag (Partnerség, Bolygó, Emberek, Jóllét, Béke) mentén valósulnak meg a célkitűzések.
A „Partnerség” munkacsomag (SDG 17) a fenntarthatóság intézményi stratégiába való integrálását célozza, hangsúlyozva a fenntarthatósági küldetésnyilatkozat és jövőkép megfogalmazását. Létrehoz egy fenntarthatóságért felelős szervezetet, adatmenedzserekkel és nagykövetekkel, valamint egy „Irányítópultot” a transzparencia és adatalapú irányítás érdekében. A nemzetközi és helyi szintű kapcsolatok erősítése, valamint a fenntarthatósági oktatás és kutatás fejlesztése is kiemelt cél.
A „Bolygó” munkacsomag (SDG 6, 12, 13, 14, 15) a fenntartható környezet megteremtésére fókuszál. Ez magában foglalja a zöld és művi környezet fejlesztését, a klímastratégia és hulladékgazdálkodási tervek kidolgozását, valamint a fenntartható közlekedés és intézményi működés előmozdítását. Kiemelt figyelmet fordít az energiahatékonyságra, a vízgazdálkodásra és a fenntartható fogyasztásra.
Az „Emberek” munkacsomag (SDG 1-5) a humán vonatkozásokra összpontosít, beleértve a fenntarthatósági képzéseket, ösztönzőket, zöld higiéniát és közösségi részvételt. Célja a tudatosság és kompetencia növelése, valamint a társadalmi felelősségvállalás erősítése.
A „Jóllét” munkacsomag (SDG 7-11) a megfizethető és tiszta energia, valamint a megfelelő munka- és tanulási környezet megteremtését célozza. Nagy hangsúlyt fektet a fenntartható pénzügyekre, beszerzésekre, élelmezésre és a zöld térben végzett tevékenységekre.
A „Béke” munkacsomag (SDG 16) a morális és etikai kérdésekre fókuszál, beleértve az emberi jogok védelmét, a diszkrimináció visszaszorítását és a fenntarthatósági identitás kialakítását. Fontos szerepet tölt be teljesítményértékelés és az egyetem katalizátor szerepének erősítésére a fenntarthatóság terén.
Letölthető publikáció:
- Fábián A., Lakatos F., Elekné F. V., Őrsi Á., Náhlik A. és Polgár A. (2024): A Soproni Egyetem alkalmazott fenntarthatósági modellje. Erdészettudományi Közlemények, 14(1): 5-6. DOI: 10.17164/EK.2024.03
- URL: http://www.erdtudkoz.hu/cikk.php?doi=2024.03&ln=hu
ugrás az oldal tetejére
Tartalomjegyzék Fel