Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|22|hu_HU|labels-sustainability
Tartalmi elemek

Természetpozitív Egyetem

ugrás az oldal tetejére

Lélekemelő zöld környezeti adottságaink: A Soproni Egyetem fő kampusza és a legtöbb oktatási épülete a 100 éves, csodás Egyetemi Botanikus Kertben helyezkedik el, ami oktatási, élő növénygyűjteményi, természetvédelmi, konzervációbiológiai és rekreációs célokat is szolgál. Az oktatási feladatokat is ellátó, de elsősorban kutatással foglalkozó, az egyetem részét képező Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI), amelynek 5 Kísérleti Állomása (Sopron, Sárvár, Budapest, Mátrafüred, Püspökladány) és 3 Arborétuma (Sárvár, Kámon és Püspökladány) szervesen kapcsolódik az intézményhez.

A „Természetpozitív Egyetemek Szövetségé”-nek globális hálózatát az Egyesült Nemzetek Szervezetének Környezetvédelmi Programja (UNEP) az Oxfordi Egyetemmel együttműködésben indította el annak érdekében, hogy támogassa a természet-helyreállítás előtérbe helyezését a felsőoktatási szektorban.

Világszinten már több mint 400 egyetem és rajtuk keresztül számos kutató, hallgató és szakértő csatlakozott a hálózathoz, amely jelentős mértékben hozzájárul az ENSZ „Ökoszisztéma Helyreállítás Évtizedéhez” és a Fenntartható Fejlődési Célokhoz (SDG). Az együttműködés előnye, hogy az egyetemek megoszthatják tapasztalataikat és megismerhetik egymás jó gyakorlatait. Az egyetemeknek jelentős szerepük van abban, hogy a természetkárosító, környezetpusztító tevékenységeket a helyreállítás felé mozdítsák el, hiszen a hallgatók, mint jövőbeli vezetők, megszerzett tudásukkal és gondolkodásmódjukkal, valamint a területek leendő tulajdonosai és kezelői, és mint fogyasztók közvetlenül hatnak a bolygóra és a természeti környezet állapotára.

A „Nature Positive Universities Alliance – Természetpozitív Egyetemek Szövetsége” tagsággal bíró felsőoktatási intézmények igazolhatják és nyomon követhetik erőfeszítéseiket a biodiverzitás védelmében, a karbonsemlegesség elérésében, fejleszthetik a fenntarthatósággal kapcsolatos gyakorlatukat működési folyamataikban és az ellátási láncokban a kampuszokon, valamint a települési környezetükben is.

A Soproni Egyetem 2022-ben az elsők között, alapító tagként fejezte ki csatlakozási szándékát a kezdeményezéshez, rögzítette és felmérte kiindulási állapotát és SMART célokon keresztül jegyezte be fejlesztési programjait („Nature Positive Pledge”). Ezzel nemcsak alapító tagja volt, hanem első magyar regisztrált felsőoktatási intézménye a „Természetpozitív Egyetemek Szövetségé”-nek. Az egyetem legfontosabb céljai, a Botanikus Kert átfogó fejlesztése (kampuszfejlesztés), az intézményi karbonsemleges működés felé való elmozdulás és az egyetem erdősítési programja (Hűségerdő). Az elért és mérhető eredményekről az intézmény éves jelentésekben számol be.

Az egyetem a természetpozitív szemlélet előtérbe helyezésére törekszik a mindennapi működése során is. Ebben a szellemben szervezett programjainak és tevékenységeinek részletes ismertetése az alábbi linken érhető el: https://greenuniversity.uni-sopron.hu/termeszetpozitiv-egyetem

 

A Természetpozitív Egyetem fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

Soproni Egyetem Botanikus Kert

Tanösvény a Botanikus kertben

A Soproni Egyetem Botanikus Kertjének madárvilága

A Soproni Egyetem Botanikus Kertjének gombavilága

Nyitvatermők a Botanikus Kertben

Sünbarát Kampusz

Rovarvilág a Botanikus kertben

Nature Positive Universites Alliance - Természetpozitív Egyetemek Szövetsége

A Treejoy projekt

 

ugrás az oldal tetejére

Energiatudatosság

ugrás az oldal tetejére

A Soproni Egyetem az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett az energiatudatosság terén. Az intézmény célja, hogy csökkentse ökológiai lábnyomát és példát mutasson a fenntartható fejlődés terén.

Az egyetem 2023-ban komoly elismerést kapott: Magyarország első karbonpozitív egyetemévé vált. Ez a cím az intézményünk kiemelkedő fenntarthatósági törekvéseinek köszönhető. A Sopronban megvalósult fejlesztések nemcsak az egyetem működését teszik zöldebbé, de példaértékűek az egész ország számára.

A karbonpozitív működés azt jelenti, hogy az egyetem aktívan hozzájárul a klímaváltozás mérsékléséhez. Az egyetemen a fenntarthatóság elveit minden tevékenységi területen szem előtt tartjuk. A legjelentősebb lépés a biomassza-fűtőművek létesítése volt ezek a korszerű létesítmények a hazai dendromasszát hasznosítva biztosítják az egyetem több épületének fűtését. Az új fűtőműveknek köszönhetően jelentősen csökkent az egyetem fosszilis eredetű üvegházhatást okozó gáz (ÜHG) kibocsátása. Épületeinken napelemes kiserőművek biztosítják a megújuló energiatermelést és az ÜHG keletkezés elkerülését.

Az egyetemen számos egyéb olyan intézkedést hoztunk, amelyek hozzájárulnak az energiahatékonyság növeléséhez és a környezet védelméhez. Az energiatakarékos eszközök arányának növelésével, valamint megújuló energiaforrások széles körű alkalmazásával jelentősen hatékonyabbá vált az energiafogyasztás. Az egyetemi épületek tervezése és felújítása során kiemelt figyelmet fordítanak a zöld építészeti, faépítészeti megoldásokra. A természetes fény, a természetes ventilláció, az épületek természetes klimatizálásra alkalmas rendszerek (pl. vegetáció általi árnyékolása) szintén fontos szerepet játszanak.

Az egyetemen több kibocsátási területen (Scope 1, 2, 3) is vannak programjaink az ÜHG emissziók csökkentésére. Például ösztönözzük a dolgozók és a hallgatók környezetbarát közlekedését, a kerékpáros vagy a tömegközlekedés támogatásával. Ennek hatására 2023-as teljesítményünk alapján a Soproni Egyetem elnyerte a Haladó Kerékpárosbarát Munkahely fokozatot. Továbbá az intézeti gépjármű flotta tekintetében is a használati cél alapján fokozatosan állunk át a tisztán elektromos járművek használatára.

A Soproni Egyetem jó gyakorlatai megmutatják, hogy a felsőoktatási intézmények energiatudatossága és -hatékonysága is fontos szerepet játszik a fenntartható fejlődésben.

 

Az Energiatudatosság fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése

Napelemek a Soproni Egyetemen

Energiatakarékos kerti gépek a Botanikus kertben

ugrás az oldal tetejére

Hulladékgazdálkodás és újrahasznosítás

ugrás az oldal tetejére

A Soproni Egyetem elkötelezett a fenntarthatóság és a környezettudatosság iránt, jelentős erőfeszítéseket tesz a hulladék keletkezésének csökkentése és az újrahasznosítás fokozása érdekében, a „3R hulladékgazdálkodási programja” alapján. Az egyetemen számos intézkedést vezettünk be a papír- és műanyagfogyasztás csökkentése, valamint a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelése érdekében.

A 3R hulladékgazdálkodási program egy olyan környezetbarát szemléletmód, amely a hulladék keletkezésének csökkentésére, a meglévő hulladék újrahasználatára és -hasznosítására helyezi a hangsúlyt. A 3R a "reduce, reuse, recycle" angol kifejezések kezdőbetűiből áll, és a következőket jelenti: csökkentés, újrahasználat és újrahasznosítás.

A csökkentés azt jelenti, hogy kevesebb hulladékot termelünk, elsősorban a megelőzés által, például kevesebb csomagolóanyagot vásárlunk vagy komposztáljuk a biohulladékot. Az egyetemen mindennapos gyakorlat a kétoldalas nyomtatás, az elektronikus dokumentumkezelés, így a felesleges nyomtatás elkerülése. Az adminisztratív folyamatok digitalizálásával (pl. pénzügyi engedélyezési folyamatok) is csökkentettük a papírhulladék mennyiségét. A szerves hulladékot helyben, a Botanikus kertben komposztáljuk.

Az újrahasználat révén a termékeket többször használjuk fel eredeti vagy más célra, így meghosszabbítjuk azok élettartamát. Az egyetemen ingyenes vízvételi pontokat alakítottunk ki, amelyek ösztönzik a többutas kulacsok, poharak használatát, így csökkentve az egyszer használatos műanyag és papírpoharak mennyiségét.

Az újrahasznosítás pedig azt jelenti, hogy a hulladékból másodnyersanyagot, abból pedig új termékeket állíthatunk elő. A 3R hulladékgazdálkodás célja, hogy csökkentsük a környezet terhelését, megóvjuk a természeti erőforrásokat és elősegítsük a fenntartható fejlődést.

A szelektív hulladékgyűjtésünk kiterjed a papír, műanyag, üveg, kevert, zöld és bio-hulladék, fém és veszélyes hulladékok (pl. elemek, akkumulátorok, tonerek, elhasznált vegyszerek) külön gyűjtésére. Az egyetemen folyamatosan törekszünk arra, hogy a hulladékhierarchia elveit követve csökkentsük a hulladék keletkezését, előtérbe helyezze az újrahasználatot és az újrahasznosítást.

A Soproni Egyetemen kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy az egyetemi közösség minden tagját bevonjuk a fenntarthatósági törekvésekbe. Az egyetemen célunk, hogy példamutató szerepet vállaljunk a környezettudatosság terén és hosszú távon fenntartható működést biztosítsunk.

 

A Hulladékgazdálkodás és újrahasznosítás fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

Csomagolási hulladékok és szelektív gyűjtés 

Hulladékcsökkentés lehetőségei

Veszélyes hulladék

E-hulladékok a Soproni Egyetemen

Komposztálás

ugrás az oldal tetejére

Vízgazdálkodás és víztakarékosság

ugrás az oldal tetejére

A Soproni Egyetem zöldterületeinek, zöldfelületeinek gondozása, ápolása szempontjából szükség van a természetes vízkészletek és a csapadékvíz minél nagyobb mértékű helyben tartására és hasznosítására. A szélsőséges klimatikus viszonyok eredményeként egyre hosszabb aszályos időszakokkal kell számolni, ellenben a hirtelen lezúduló csapadékvíz hozamát a vízelvezető rendszer nem tudja megfelelően elvezetni és tárolni. A csapadékvízzel való tudatos, fenntartható és rendszerszerű gazdálkodás, azaz a kék-infrastruktúra hálózatok kialakítása és azok illesztése a zöldinfrastruktúra elemekhez jelentheti a megoldást erre a klimatikus kihívásra. A csapadékvizet helyben kezelő rendszerek kiépítésére a zöldterületek is alkalmasak, kisebb nagyobb esőkertek, víztározók, multifunkcionális esővízkezelő terek létesítésével. Az extrém esőzések vízelvezetési problémáira újszerű műszaki megoldásokat kell bevezetni. A színvonalas zöldfelületek fenntartásához – a klímaváltozás hatásai miatt is – elengedhetetlen az öntözés biztosítása. Az ehhez szükséges vízmennyiséget elsősorban a talajvíz és esővíz felhasználásával és csak másodsorban az ivóvíz takarékosabb felhasználásával kell előteremteni.

Az Egyetem mind a két vonalon már sokat tesz most is, és folyamatosan fejleszti vízgazdálkodását. Az elsődleges megoldás a csapadékvíz gyűjtése a Botanikus kertben, ami immáron három különböző helyen zajlik. A Ligneum épülete mellett két darab felszín alatti tartály szolgálja ezt a célt, továbbá az E épület mellett illetve a Botanikus kerti üvegház mellett 3-3 darab összekapcsolt frissen telepített felszíni tartály biztosítja az értékes csapadékvíz gyűjtését és későbbi felhasználását. Ezekkel a tartályokkal évi 70-80 m3 csapvizet is meg tudunk spórolni, ami nem csak költségben, de környezeti szempontból hatalmas segítség.

Emellett az épületekben. kollégiumokban folyamatosan bővül a víztakarékos csapok, infra öblítéses mellékhelyiségek száma, amivel további értékes víz köbmétereket tudunk spórolni a bolygónk számára.

 

A Vízgazdélkodás és víztakarékosság fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

Esővízgyűjtés a Botanikus Kertben

Párosított parcellás hidro-meteorológiai vizsgálatok

Botanikus kerti ivókutak

Víztakarékos csapok

Erzsébet-forrás

ugrás az oldal tetejére

Fenntartható közlekedés

ugrás az oldal tetejére

A Soproni Egyetem elkötelezett a fenntartható mobilitás iránt, így kiemelt jelentőségű a környezetbarát közlekedésre való átállás a mindennapos munkába, tanórákra járás és a kiküldetések során egyaránt. A mindennapi teendőink elvégzéséhez nagyszerűek az adottságaink, hiszen három soproni kampuszunk és a kollégiumok is 10 perc alatt gyalog, vagy 5 perc alatt kerékpárral is elérhetők.

A kerékpározás, mint a fenntartható mikromobilitás eszköze kiemelt szerepet kap az egyetemünkön, és nagy hagyományokkal bír. Az intézmény dolgozói között számos kerékpár került kiosztásra teljes felszereltséggel, figyelembe véve a műszaki és biztonsági szempontokat. Emellett minden épületünk mellett elérhetőek kerékpártárolók, ergonomikus kerékpár támaszok, de két nyilvános DIY kerékpáros szervízpontot is létrehoztunk.

Az oktatók, hallgatók, dolgozók motiválására a „Sétálj velünk Selmecig!” és a „Tekerj velünk Selmecig!” programokat indítottuk el, amelyek az információs technológia és kilométer számlálás segítségével az egészséges életmódra ösztönzést is segítik.

A kampuszokon korlátozzuk a személygépkocsik használatát, behajtását, amivel a célunk a Botanikus kert háborítatlan élővilágának megőrzése, és a károsanyag-kibocsátás csökkentése. Ezt sorompó és rendszámleolvasó okos-kamera rendszer is támogatja. A gépjárművek számára egyes kampuszokon mélygarázsok is rendelkezésre állnak.

A tömegközlekedést alkalmazotti bérlettámogatással segítjük.

A Soproni Egyetem szármára kiemelt jelentőségű a fenntartható mobilitás, ugyanakkor ezek továbbfejlesztésére, tökéletesítésére, a jövőben is nagy hangsúlyt fogunk fektetni.

 

A Fenntartható közlekedés fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

Egyetemi kerékpárok

Kerékpáros szervizpontok

Forgalomcsökkentési megoldások az Egyetem területén

Akadálymentesítés a Soproni Egyetemen

ugrás az oldal tetejére

Fenntarthatóság: Oktatás és K+F+I

ugrás az oldal tetejére

A Soproni Egyetem a nyugat-magyarországi régió kiemelkedő szellemi, oktatási és kutatási központja. Az egyetem négy karán (Erdőmérnöki Kar, Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar, Benedek Elek Pedagógiai Kar, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar) évszázados hagyományokba ágyazottan folyik az oktatás. A Soproni Egyetemhez a közelmúltban kapcsolódó Erdészeti Tudományos Intézetet 1898-ban alapították. Az intézet kutatási és fejlesztési projektjei, számos tudományterületen (ökológia, erdőgazdálkodás, erdészeti nemesítés, erdővédelem, erdőművelés, erdővagyon gazdálkodás) a fenntartható erdőgazdálkodást szolgálja.

A Soproni Egyetem a természeti, társadalmi és ember alkotta környezet alakítására törekszik, tevékenysége az életminőség megőrzését és javítását célozza a környezettudatos gondolkodásmód révén. Erkölcsi és emberi értékeket ápol, működésével a régió és az egész ország fejlesztésére törekszik.

Az egyetem a modellváltással (alapítványi fenntartású egyetem) a fenntarthatóságot állította tevékenysége középpontjába az oktatási, kutatási, szolgáltatási, harmadik missziós és intézményi működési aktivitásaiban. Múltjából adódóan, szellemiségében mindig is magáénak tudta a „Zöld Egyetem” koncepciót. „Folyamatosan megújuló, (m)értékadó, egyetemi tudásközpont Közép-Európában.” Stratégiai céljául a zöld infrastruktúra fejlesztését és a társadalmi szemléletformálást tűzte ki. Mérföldköveit a nettó zéró klímasemlegesség, klíma- és természetpozitivítás, valamint a környezettudatosság üzenetének közvetítésével, az egyetemi hallgatók és a lakosság aktív bevonásával igyekszik elérni.

A fenntarthatósági szemlélet nagy hangsúlyt kap, egyre inkább átszövi a mindennapi működést is. Egyetemünk a legkomplexebb módon képes átadni az erdei ökoszisztéma és a benne megszülető faanyag tudásintenzív kezelésére, tartamos használatára vonatkozó ismereteket, amely a fenntartható erdő alapú gazdaság alapja. A természettudományi, klímaadaptációs és műszaki kutatások mellett a környezeti nevelési, pedagógiai, de éppúgy a gazdasági és társadalomtudományi aspektusokban is megközelíti a fenntarthatóság komplex kérdéseit.

A Soproni Egyetem fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenységével, teljesítményével önmagát és a jövőt építi. Magyarország „Zöld Egyeteme” a fenti szemléletből fakadóan maximálisan elkötelezett minden olyan kezdeményezés iránt, amely a gazdasági, társadalmi vagy természeti fenntarthatóságot szolgálja. Ezt az attitűdöt üzeni az Egyetem egyént és természetet középpontba állító „Természetesen Veled!” jelmondata is.

A Fenntarthatóság: Oktatás és K+F+I fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

Talajmonolit Gyűjtemény

Herbárium

Meteorológiai állomás a Botanikus Kertben

Vadgazdálkodási, Vadászati Gyűjtemény

Greenbee projekt

A fogoly zárttéri tartása a Botanikus kertben

ugrás az oldal tetejére

Kultúra és közösség

ugrás az oldal tetejére

A Soproni Egyetemen számos közösségépítő lehetőség közül választhat minden egyetemi polgár. Ilyenek például a soproni diákhagyományok, de azonkívül is több diákszervezet és kulturális program, rendezvény található meg az egyetemen.

A Soproni Selmeci diákhagyományok a 18. század végére nyúlnak vissza, amikor a Selmecbányán működő Bányászati és Erdészeti Akadémia hallgatói között kialakult a sajátos tradíció. A hagyományok az intézmény Sopronba költözése után is fennmaradtak és tovább fejlődtek, így ma már a selmeci-soproni diákhagyományokként emlegetjük őket. Ezek a hagyományok nem csupán szórakozásból születtek, hanem mélyebb jelentéssel is bírnak. Összetartást kovácsolnak a hallgatók között, erősítve az intézményhez való kötődést. A hagyományok ápolása által a diákok egy különleges közösséghez tartoznak, amelynek saját értékei, szabályai és szimbólumai vannak. Ezen túlmenően, a hagyományok fontos szerepet játszanak az oktatásban is, hiszen akár ezeken keresztül is átadják a szakmai tudást, valamint az etikát és a felelősségvállalást. 2014 óta a hagyományok az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékében is szerepelnek, elismerve azok történelmi és kulturális jelentőségét.

A sport is kiemelt szerepet játszik az egyetem életében. A SMAFC 1860 (Soproni Műegyetemi Atlétikai és Football Club) hazánk legidősebb, Európában még ma is működő sportegyesülete. A múltban számos jelentős sikert ért el, többek között megnyerte az NB II-t és az országos egyetemi kosárlabda bajnokságot is. Ma elsősorban az egyetemi hallgatók és dolgozók, de a soproniak számára is kínál sportolási lehetőséget, bárki számára nyitott a csatlakozás. A klub széleskörű kínálattal rendelkezik (több mint 24 szakosztállyal: Kosárlabda, Karate, Tájfutás, Lovaglás, Sakk, Szektorlabda, Floorball, Röplabda, Jégkorong, Atlétika, Íjászat, Asztalitenisz, Parasport, Szabadidősport, E-sport, Futsal, Természetjáró szakosztály, Küzdősport, Vizisport, Vívás, Aerobik, Squash, Kerékpár, Boksz), az úszástól és a squash-tól kezdve az aikidón és a konditermi edzéseken át a különböző csapatsportokig.

A Soproni Egyetem nemcsak a tudomány területén alkot, hanem a művészet és kultúra pezsgő központja is. A Ligneum Látogatóközpont az egyetem egyik legaktívabb műhelye, ahol a kortárs művészet mellett a hagyományos művészeti ágak is teret kapnak. Rendszeres kiállítások, koncertek, családi napok, workshopok és egyéb kulturális események színesítik az egyetemi életet. Az egyetem évente több fesztivált is szervez, mint a SEN (Soproni Egyetemi Nap) és aktív partnere a „SopronFest”-nek. Ezek az események kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy a hallgatók és a Sopron polgárai egyaránt kikapcsolódjanak és új élményeket szerezzenek. A hallgatói művészeti csoportok is aktív szerepet vállalnak az egyetemi kulturális életben. Színházi előadások, koncertek és különböző kiállítások színesítik a kínálatot. Az egyetem rendszeresen szervez vendégelőadásokat is, ahol ismert művészek, írók és előadóművészek osztják meg tudásukat és tapasztalataikat a hallgatókkal.

Az Eszterházy Palota Erdészeti Múzeum is egy különleges, kulturális programokkal teli hely, ahol az erdő és az ember kapcsolata elevenedik meg. A múzeum gyűjteményében számos érdekes tárgy, dokumentum és fénykép található, amelyek az erdészet történetét és hagyományait mutatják be. A múzeum látogatói megismerkedhetnek a selmeci bányászati és erdészeti hagyományokkal, az erdészek életével és munkájával, valamint az erdőgazdálkodás változatos világával. Az Erdészeti Múzeum rendszeresen szervez változatos programokat, amelyek az erdőhöz, az erdészethez és a természethez kapcsolódnak. Ezek a programok lehetőséget nyújtanak arra, hogy a látogatók még közelebb kerüljenek a természethez, megismerjék az erdő szerepét életünkben, és részt vegyenek interaktív, élményszerű foglalkozásokon. Ilyenek az állandó és tematikus kiállítások, amelyek különböző témákat járnak körül, például az erdő állatai, a fafeldolgozás, vagy az erdészek életmódja ilyen az állandóan megtekinthető Hidvégi Béla Vadászati Gyűjtemény vagy az Alma Mater kiállítás. Különböző oktató és szórakoztató foglalkozások gyerekeknek, amelyek játékos formában ismertetik meg őket az erdővel és annak lakóival, mint Az erdő titokzatos „lakói” című élményfoglalkozás. Vannak érdekes, szakemberek által tartott előadások az erdészet, a természetvédelem és a környezettudatosság témakörében. Kreatív foglalkozások, workshopok, ahol a résztvevők saját kezűleg készíthetnek különböző tárgyakat természetes anyagokból. Barangolások: Az erdőben tett vezetett túrák, ahol a szakvezetők bemutatják az erdő élővilágát és az erdőgazdálkodás különlegességeit. Az év során több alkalommal szerveznek nagyobb rendezvényeket is, például erdei ünnepeket, családi napokat vagy szakmai konferenciákat.

A Soproni Egyetem szerteágazó kulturális tevékenysége újabb színfolttal gazdagodott, melynek kimagasló attrakciójaként nyáresti színházi előadássorozat is indult az Esterházy Palota-Erdészeti Múzeum belső udvarán.

 

A Kultúra és közösség fenntarthatósági témakörben végzett egyetemi tevékenységeinkről részletesebb leírásokat alább olvashat (kattintson a linkekre):

"Bababarát" Egyetem

Ligneum Rendezvényház és Látogatóközpont

Hallgatói közösségek a Soproni Egyetemen

ugrás az oldal tetejére

Sound of Earth - Föld Hangja Megvalósítási Program

ugrás az oldal tetejére

A Soproni Egyetem büszkén mutatta be védjegy oltalom alatt álló „Sound of Earth University of Sopron” Fenntarthatósági Megvalósítási Programját.

 

A „Sound of Earth” egyben filozófia is: A Föld hangja a Soproni Egyetem erőfeszítésein keresztül értő fülekre talál. Az intézményben zajló munka, kutatások és intézkedések szerves egésszé állnak össze, a fenntarthatóság gyakorlati megvalósítása és fejlesztése érdekében. Cél a zöld infrastruktúra fejlesztése és a társadalmi szemléletformálás. Mérföldkövei pedig a nettó zéró klímasemlegesség, a klíma- és természetpozitivítás, valamint a környezettudatosság üzenetének közvetítése.

A Soproni Egyetem a fenntarthatósági kritériumokon nyugvó, rendszerszemléletű megközelítést alkalmazva, legjobb gyakorlatai alapján létrehozta a Soproni Egyetem Fenntartható Egyetem Modelljét (SOE–FEM). Intézményi Fenntarthatósági Stratégiájában meghatározza vízióját, SMART céljait, amelyekhez Megvalósítási Programot rendel. Egyetemi intézkedéseken, munkacsomagokon (WP) keresztül a modell támogatja a Fenntartható Egyetem megvalósítását, működtetését és folyamatos fejlesztését.

A SOE–FEM egy piramismodellben ölt testet, amellyel cél egy olyan egyetemi működési kultúra kialakítása, amely a fenntarthatóságot prioritásként kezeli, mely más szektorokban, szélesebb társadalmi körben is tovább terjedhet.

A Fenntarthatósági Stratégiára alapozottan a Soproni Egyetem meghirdette a védjegy oltalom alatt álló „Sound of Earth University of Sopron” Megvalósítási Programját (SOE–MP). Az intézkedéseket (tematikus munkacsomagokat) felvonultató implementációs program összhangban van az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célokkal (SDG), és keretet ad az intézményi fenntarthatósági kultúra komplex gyakorlatba ültetésének és folyamatos fejlesztésének.

A SOE-MP lényeges eleme az „Egyetem, mint Élő Labor (Living Lab Concept)” megközelítés, mely keretként tartalmazza az munkacsomagokat és intézkedéseket. A Living Lab koncepció magában foglalja: a zöld és épített egyetemi környezet multifunkcionális használatát a fenntarthatósági törekvések szolgálatában; a hallgatók, oktatók, mentorok, kutatók és alkalmazottak valós környezetben fejleszthetik elképzeléseiket és visszacsatolási hurkokon keresztül vizsgálhatják a megvalósulást. Az Intézkedések során a teóriák és gyakorlati megvalósítás egyensúlya elsődleges. Az egyes SOE–MP munkacsomagok a következők: Partnerség, Bolygó, Emberek, Jóllét, Béke.

 

Induljon el egy kellemes sétára a Soproni Egyetem Botanikus Kertjében, hogy megismerhesse a Zöld Egyetem fenntarthatósági törekvéseit és tudjon meg többet a részletekről az egyes állomásokon!

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel