Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|22|hu_HU|Természetpozitív egyetem|Közösségi programok
Tartalmi elemek

Oktatók az Erdő Házában

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

Ahhoz, hogy a Zöld Egyetem koncepciót, tartalmat (brendet) minden oktató átérezze, megszerezhesse hozzá a tudományterületéről távolni, de mégis párhuzamba hozható ismereteket élmény és ismeretszerző alkalmakat kell biztosítani. Ehhez lehetőséget az egyetem teremt közösségi és tudomány népszerűsítő programjaival, de fontos, hogy az intézetek is csatlakozzanak. E szemlélettel látogattak el a Benedek Elek Pedagógiai Karintézetei az Erdő Házába, ahol szakvezetéssel tájékozódott a látogatóközpont ismeret és élményt nyújtó lehetőségeiről. E programon megismerkedhettek a nem e szakterületen dolgozók az éppen folyó projektek, pályázatok munkafolyamataival, megkereshették szakterületeik kapcsolódási pontjait. Ez a folyamatosan bővülő és komplexebb egyetemi programok szempontjából nagyon fontos!

 

Tevékenység felelőse: Dr. Molnár Katalin

ugrás az oldal tetejére

Családi Nap a Botanikus kertben

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

A városi és egyetemi kapcsolatok, a fenntarthatóság és környezeti nevelés, érzékenyítés kiváló példája az összkari családi nap volt. E programon a tudás megszerzése épp úgy fókuszban volt, mint a szociális kapcsolatok erősítése. A Benedek Elek Pedagógiai Kar (BPK) jelentős szaktudással, munkával, tematikus programmal járult hozzá a nap sikeréhez (fenntartható divat, mozgással a környezet védelméért, mese állomások, kreatív munka. A BPK Moha és Albi meséjével a mese fonalán keresztül nyújtott ismereteket a Botanikus kert élővilágáról. A Botanikus kertben kialakított állomásokon a résztvevők játékosan szereztek ismereteket a könyezeti nevelés területén. Elkészíthették a mese szereplőít a manót (Moha ) és a kék szárnyú fadongót( Albi) is.

Tevékenység felelőse: Dr. Molnár Katalin

ugrás az oldal tetejére

Tudománynépszerűsítés

ugrás az oldal tetejére

Tevékeny leírása:

Az ismerethez, információhoz való hozzáférés emberi jog. Megközelíthetjük a kérdést személyi és intézményi szempontból is. Az egyéni egy késztetettség a tájékozódásra, a tájékozottságra, a napi tudás megszerzésére. Intézményi szinten a szakterületi munka megmutatása, visszacsatolása. A Soproni Egyetemen Prof. Dr. Faragó Sándor akadémikus, rector emeritus indította el a Nyugdíjas Akadémiát, mely jelenleg a 12. évfolyam 24. szemesztert jegyzi. Kapcsolódásként a kezdetektől előadássorozatokat tartanak Győrben, Mosonmagyaróváron, Kapuváron és Csornán is. Az előadók között mindenhol oktatók, kutatók, így a Soproni Egyetem dolgozói is jelen vannak.

Tevékenység felelőse: Dr. Molnár Katalin

 

 

ugrás az oldal tetejére

Szemétszedés a TAEG Zrt. területén

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

2022. december 1-én a Soproni Egyetem diákszervezetei, köztük az OEE Soproni Hallgatói Helyi Csoport, a Herman Ottó Szakkollégium, a Kaán Károly Ökoklub és a Selmeci Társaság tagjai összefogtak az OEE Soproni Helyi Csoportjával, illetve a TAEG Zrt. munkatársaival és  az Ojtozi fasor Szanatórium felöli oldalától a Fagus Hotel mellett egészen a Camping bejáratáig szedtük össze a szemetet. Egy két fős csapat emellett a Brennbergbánya – Görbehalom útvonalon csinálta ugyanezt. A nagyobb csoport is két részre oszlott, majd a Camping külső parkolójánál találkozott össze. Az addigra összegyűlt 6 zsák szemetet a TAEG Zrt. egyik munkatársa szállította el, ezt követően pedig az Egeredi út mentén is össze lett szedve egy zsákkal. Az esemény bográcsozással zárult, amelyet a Hallgatói HCs-ból egy másik csapat vállalt.

Tevékenység felelőse: Porcsin Alexandra

 

 

ugrás az oldal tetejére

Ökológiai Kutatóközpont Hallgatói Nyílt Nap

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

Az Erdőmérnöki Karról a Dékán és Rektor Urak támogatásával 18 fő el tudott menni az Ökológiai Központ Hallgatói Nyílt Napjára. A különböző tudományterületek között, ugyanúgy, mint a természetben, nincsenek határok. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy az Erdőmérnöki Kar hallgatói megismerhessék a vácrátóti Ökológiai Kutatóközpont munkáját, amelyre a nyílt nap kiváló lehetőséget biztosított. Bemutatták az aktuális kutatásaikat, a jövőbeli elképzeléseiket, illetve a Kutatóközpontot körülvevő Botanikus Kertet. Több TDK, szakdolgozat, illetve diplomamunka téma is említésre került, ezzel lehetőséget biztosítva a közös együttműködésre a két intézmény között.

 

Tevékenység felelőse: Porcsin Alexandra

ugrás az oldal tetejére

Tanulmányút a Jeli Arborétumba, illetve az ERTI-hez

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

 Az Országos Erdészeti Egyesület kitüntetett támogatásával segíti a Soproni Egyetem Hallgatói Csoport tagjainak szakmai fejlődését, ami többek között magában foglalja a tanulmányutak támogatását is. Ezen lehetőség keretein belül mentünk el a Sárváron található SOE Erdészeti Tudományos Intézethez, ahol megnéztük a talajtani, illetve genetikai kutatólabort, majd a legfrissebb, klímaváltozáshoz köthető genetikai vizsgálatokról is hallhattunk előadást. Ezt követően az OEE Szombathelyi Helyi Csoportja jóvoltából a Jeli Arborétumot látogattuk meg, ahol nemcsak egy ilyen arborétum felépítésével és üzemeltetésével, de különböző marketing és kommunikációs gyakorlatok bemutatásával is megismerkedhettünk.

 

Tevékenység felelőse: Porcsin Alexandra

ugrás az oldal tetejére

Kutatók éjszakája az erdőmérnöki karon

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

A látogatók az Erdő- és Természeti Erőforrás-gazdálkodási Intézetben betekintést nyerhetnek a rovarok és gombák különleges világába, alámerülhetnek a mikrokozmosz mélységeibe, részt vehetnek egy éjszakai túrán a botanikus kertben, hangtomográfos vizsgálattal belenézhetnek a fa belsejébe tisztán fizikai alapon, valamint az erdő hasznosításról is hasznos információkat kapnak. A Környezet- és Természetvédelmi Intézetben megtudhatjuk, hogyan működik a kémia, kóstolhatunk polleneket, amelyek igazi szuperélelmiszerek az emberi szervezet számára és a méhek fennmaradásához is nélkülözhetetlenek, hallhatunk előadást a növények népi felhasználásáról, és az "Online vs. jelenléti rendezvények karbonlábnyoma, avagy mivel jár, ha eljár?" előadás bemutatja a tisztán online, tisztán jelenléti és hibrid megoldások karbonlábnyomának alakulását. A Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet drónbemutatóval, az erdei vízkörforgalom bemutatásával, a Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet a vadgazdálkodás és a vadászat rejtelmeibe való interaktív kalandozással várja a hallgatóságot.

 

Tevékenység felelőse: Visiné Dr. Rajczi Eszter

ugrás az oldal tetejére

Herman Ottó Szakkollégium tevékenysége

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

A Herman Ottó Szakkollégium 2010-ben, mint hallgatói öntevékeny szervezet alakult az Erdőmérnöki Karon.
A hallgatókra támaszkodva, az egyetemi képzésen felüli többlettudás megszerzését biztosítja az erdészettudományok, környezet- és természetvédelem valamint a vadgazdálkodás szakterületén.
Szakmai és szellemi műhelyként működik, amely színvonalas elméleti és gyakorlati tapasztalatszerzést biztosít, előadások, kurzusok, konferenciák, szakmai kirándulások, kutatások által. A felsorolt tevékenységek a Szakkollégium fontosabb természetpozitív aktivitásai az elmúlt időszakban.

2022.:
Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár bemutatója és Vadaspark látogatás
Dr. Tuba Katalin: Növény- és rovarpatogén, valamint védett gombák fagyasztva tárolása
Porcsin Alexandra és Kohlrusz Péter: „Genetika – a láthatatlantól a láthatóig” címmel négy részes előadássorozat
Dr. Tuba Katalin: Erkélykertek
Tanulmányút, Ipoly Erdő Zrt.
Bende Attila: Adatok az erdei szalonka (Scolopax rusticola L.) fészkeléséhez és költésbiológiájához Magyarországon a XIX. század második felétől napjainkig.
Dr. Özkan Evcin :Current situation of Wildlife Management in Turkey /A vadgazdálkodás jelen helyzete Törökországban/
Herman Ottó Szakkollégium és a Kaán Károly Ökoklub szervezésében került megrendezésre az első Hallgatói konferencia.
Philbert Ngoti: Black Rhino Conservation in Tanzania. Past, present and ther way forward"
Dr. Ódor Péter: Összeegyeztethető–e az erdőgazdálkodás és az erdei ökoszisztémák megőrzése?
Ökológiai Kutatóközpont, Hallgatói Nyílt Nap, Vácrátót
Váradi József: Fahasználatok tervezésének gyakorlata 2 előadás

 

Tevékenység felelőse: Dr. Vágvölgyi Andrea

ugrás az oldal tetejére

Szemétszedés

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:  A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának, valamint Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karának hallgatói a projektmenedzsment tantárgy keretében szerveztek szemétszedést Sopronban. A hallgatók három helyszínen tartották a szemétszedési akciót, a Bécsi dombon, a sörgyár környékén és a Rák-patak Erzsébet kert felőli oldalán. A helyszíneket közösségi megkérdezés alapján választották ki. Az eseményt Facebookon és a Sopron Média honlapján népszerűsítették. Bárki szabadon csatlakozhatott a 2022. november 14-én, 10 órakor kezdődött szemétszedésre. Az eseményről élő tudósítás készült az M1 híradó számára. A rövid interjú során a projektcsapat vezetője elmondta, hogy miért tartották fontosnak ezt az ügyet, miért ezt az egyetem küldetésével is összhangban álló projektet választották. Az akció során közel 20 zsák szemét gyűlt össze a szemétszedők serény munkájának köszönhetően.
Sopron Média hír: https://www.youtube.com/watch?v=2o8Dx1-fOhk&t=547s

 

Tevékenység felelőse: Dr. Koloszár László

ugrás az oldal tetejére

Egyetemfoglaló - SOE-LKK

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

"Használtból valami értékes újat" témában a középiskolás csapatok fő feladata az volt, hogy használt bútorokból készítsenek újakat, ismertessék az előállított termék jellemzőit, funkcióját és készítsenek egy kezdetleges marketing tervet, definiálva többek között a termék célcsoportját, a kommunikációs csatornát és üzenetet. Emellett, mintegy hiánypótlásként a fahulladék újrahasznosítás logójának tervezésére bíztattuk a versenyzőket. Az egyetemfoglalón 17 négy fős csapat vett részt hat településről.

 

 

Tevékenység felelőse: Dr. Németh Nikoletta

ugrás az oldal tetejére

Közös Örörkségünk Modellkonferencia

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása: Határon átnyúló, három fordulós konferencia és vitaverseny szervezése aktív hallgatói részvétellel osztrák és magyar középiskolásoknak a Világörökség területén zajló környezeti problémákról.
A hallgatók és középiskolások által feldolgozott környezeti problémák a tó vízszintjének csökkenése és pótlásának lehetőségei, annak hatásai, a szélerőműparkok telepítése, annak tájképi vonatkozásai valamint a lakóparkok kialakításának tájképet és településképet érintő kérdései voltak.
A modellkonferencia a Common Heritage ATHU136 (A Fertő-Neusiedler See világörökségi terület közös menedzsmentjének kialakítása) megnevezésű Interreg projekt keretében kerül megrendezésre.
Honlap hír: https://lkk.uni-sopron.hu/kozos-oroksegunk-modellkonferencia-a-soproni-egyetem-szakmai-kozremukodesevel.

A program célja az volt, hogy a Fertő/Neuseedlersee térségében élő középiskolások és az itt tanuló egyetemi hallgatók tudását játékkos formában bővítsük a Fertő-térséget aktuálisan éritnő környezeti problémával és annak a térség gazdaságára gyakorolt hatásaival.
A játék során a versenyzőknek lehetősége nyílik a táj megőrzésében szerepet játszó intézmények, szervezetek feladatköreinek, valamint a térségben működő gazdasági szereplők és különböző érintettek érdekeinek és motivációinak megismerésére.
A harmadik fordulóban szóban mérettetek meg a csapatok, ahol az oxfordi vita szabályainak megfelelően kellett érvelniük a Fertő tó vízének mesterséges pótlása mellett vagy ellen. Az előzetes fordulókban írásbeli érvelést kellett benyújtaniuk, illetve szakmai tudásátadás is történt. Az egyetemi hallgatók mentorálták a középiskolás csapatokat.
A szakmai zsűri egyetemi oktatókból és térségi szakemberekből állt.

 

Tevékenység felelőse: Pappné Vancsó Judit

 

 

ugrás az oldal tetejére

„Közös Örökségünk” kutatótábor

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

Az egyhetes kutatótábor (5 nap, 4 éjszaka) a közös kezelési terv súlyponti területeihez kapcsolódva (természet, épített elemek, táj, kultúra, hagyományok, turizmus stb.)  és a világörökségi táj változásainak nyomonkövetése (adatgyűjtés és monitoring) kutatási programjához kapcsolódva egyetemista hallgatók és  helyi szakértők közreműködésével valósult meg.
A tábor élményszerzéssel (kenuzás, kirándulás, tájházak megismerése) és a tábori programokba integrált előadásokkal és gyakorlatokkal (terepi munkavégzés, interjúkészítés, kisfilmek készítése) tartalmas és értékteremtő szabadidős programokkal járult hozzá a világörökség tudat népszerűsítéséhez és a hallgatók kultúrtáj viszonyához. Környezetbarát közlekedési eszközök (kerékpár) használatával a táj- és településimázs reprezentációit, a fenntartható turizmus lehetőségeit tárták fel az ide érkező hallgatók.
A táborban turizmus-vendéglátás és óvodapedagógus szakos hallgatók vettek részt, vegyes csoportokban oktatói mentorálással dolgoztak az ott kapott projektfeladatokon.
A tábor végére megismerték az UNESCO kultúrtáj legfőbb természeti és kulturális értékeit, megértették a táj fenntartásának fontosságát, a fenntartható turizmusfejlesztés, településfejlesztés kérdéseit. Találkoztak polgármesterekkel, helyi fejlesztésért felelős szereplőkkel, intézményvezetőkkel, és helyi lakosokkal.

 

Tevékenyég felelőse: Bazsóné Bertalan Laura

 

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel