Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|22|hu_HU|Természetpozitív egyetem|Környezeti nevelés
Tartalmi elemek

Szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése, és ezzel kapcsolatos edukációs tevékenység

ugrás az oldal tetejére

Te hova dobnád? 2023. november 23-án Sopron belvárosában népszerűsítette a Soproni Egyetem a szelektív hulladékgyűjtést, illetve játékos edukációs tevékenységet is végzett a témával kapcsolatban. A járókelőknek különböző típusú hulladékokról (pl.: kávékapszula, ablakos boríték, hőpapír, üres gyógyszertartó, alumíniumdoboz) kellett eldöntenie, hogy a műanyag, a papír vagy a kommunális gyűjtőben van-e a helyük. A játékban résztvevők az új ismeretek mellett nyereményekkel, Soproni Egyetem ajándékcsomagokkal is gazdagodtak. A kampányról egy összefoglaló TikTok videó is készült azzal a szándékkal, hogy a legfontosabb információkat ilyen formában is, még szélesebb közönség számára közöljük.
A Soproni Egyetem TikTok csatornájának ilyen jellegű videói jellemzően több tízezres megtekintést érnek el:
https://www.tiktok.com/@soproniegyetem/video/7305852171046636833?_r=1&_t=8k4IwYpNga8

 

Tevékenység felelőse: Dr. Pirger Tamás

 

ugrás az oldal tetejére

Fahulladék újrahasznosítási projekt

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

A 2023-as őszi félévben megrendezett projekthét egyik legnagyobb volumenű feladata az otthon keletkezett fahulladék újrahasznosítását célozta. Ennek keretein belül a Soproni Egyetem 4 Karáról várták a szervezők a lelkes hallgatók jelentkezését, hogy social media tartalmakat készítsenek a téma fontosságáról, ugyanis 3 db, közösségi média felületre szánt 1 perces videót kellett megalkotniuk nekik a hét folyamán. (1 db videó azonban kiváltható volt 3 db figyelemfelkeltő poszttal, amely a témához kapcsolódik.) A csoportok felosztását követően a hallgatók nekiláttak az ötletelésnek, majd a város számos pontján forgattak, miközben a többi Kar hallgatóival is szorosabb kapcsolatba kerültek. A projekthét végén prezentáció formájában kellett bemutatniuk a diákoknak terveiket. Volt, aki azt vizsgálta, hogy hány Tűztorony lenne felépíthető Sopron városának éves szinten termelt hulladékmennyiségéből, azonban voltak olyanok is, akik már kissé ünnepi hangulatban vezették végig a karácsonyfa újrahasznosításának történetét. Emellett állatoknak készíthető faházakkal, etettőkkel, továbbá egy kiváló vállalkozás ötletével is lehetett találkozni, amely a régi bútorok bevételére és azok átalakítására alapozta fő tevékenységeit.

Tevékenység felelőse:Horváth Kata

ugrás az oldal tetejére

„One Health – Egy Egészség” szemlélet alkalmazásának lehetőségei a vadgazdálkodásban

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

A „One Health – Egy Egészség” szemlélet egyre inkább előtérbe kerülő megközelítés, amely az ember-állat-környezet hármasra egy egységként tekint. A célja az együttműködésen alapuló, multiszektorális és transzdiszciplináris megközelítés, amely helyi, regionális, nemzeti és globális szinten működik, azzal a céllal, hogy optimális egészségügyi eredményeket érjen el. A kutatás célja, megvizsgálni és felmérni, hogy a vadgazdálkodás hogyan és milyen módon tud szerepet kapni ebben a rendszerben.

Tevékenység felelőse: Tari Tamás

ugrás az oldal tetejére

Fenntartható vadgazdálkodás a gyakorlatba

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

Vadgazdamérnök hallgatók, egy hetes tanulmányút során gyakorlati szakemberek segítségével ismerhetik meg a vadgazdálkodás, vadászat jó gyakorlatait.

Tevékenység felelőse: Bende Attila

ugrás az oldal tetejére

Gyermekek környezeti nevelése a Vadgazdálkodási Gyűjteményben

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

A tevékenység során Sopron város óvodásai és alsótagozatos iskolásai szakvezetéssel ismerkednek meg az erdő és mező állataival. A vadgzdálkodás és a fenttartható vadászat jelentőségével.

Tevékenység felelőse: Tari Tamás

ugrás az oldal tetejére

Technológia - for - 1

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása: 

A faanyag feldolgozás az alapanyag és a termékké válás folyamataiban, méretrendekben és a sajátos tulajdonságokban, a terhelések és az anyagerők tárgyi alkalmasságának a jellemzőiben kapnak ismerteket. Természetes anyagok, biokompozitok, biológiailag lebomló anyagok. Feldolgozás és gyártástechnológia a fenntarthatóság jegyében. A tudatos tervezés hatása az termék ökológiai lábnyomára és a termék életútjára – energiafelhasználás a gyártás során, anyagtakarékosság, logisztika, elmaradott térségek felzárkóztatása, szerelhetőség, javíthatóság, biológialag lebomló anyagok használata.

Tevékenység felelőse: Dr. Lenkei Balázs

ugrás az oldal tetejére

Gyermekek környezeti nevelése a Vadgazdálkodási Gyűjteményben

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

 Az Soproni Egyetem főépületében található, a Vadgazdálkodási és Vadászati Gyűjtemény. A kiállítás az elmúlt évek során jelentős megújuláson ment keresztül, aninek köszönhetően interaktív környezetben kerülnek bemutatásra a 100 éves múltra visszatekintő történeti értékek. Ebben a egyedi környezetben ismerkedhetnek meg az ide látogató óvodás és iskolás csoportok a minket körülvevő erdők és mezők állatvilágával. Az ott élő vadfajok táplálkozási és viselkedési szokásaival, mindezt szemléletessé teszi a magyarországi nagyvadfajokat természetes élőhelyükön bemutató diarámák, és preparátumok. A vezetett foglalkozások során a gyermekek a különböző szemléltető eszközök (agancsok, szarvak, álkapcsok, stb.) kézbevételével még közelebb kerülhetnek a természethez. Az állatok életének megismerését segítik a Gyűjteményben Megtalálható VR szemüvegek, amelyek tartalma az erdőbe és az erdei állatok közé kalauzolja a látogatókat. Interaktív térkép segíti megismerni Magyarország természeti tájait és azok élővilágát. A bemutató több száz gyermeknek nyújt lehetőséget minden évben, ahhoz hogy közelebb kerüljenek a természethez, ezzel erősítve a természettudatosságukat.

 

Tevékenység felelőse: Dr. Tari Tamás

ugrás az oldal tetejére

Nejlonzacskómentes világnap a Soproni Egyetemmel

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

Környezettudatossági edukáció a TikTokon (is)? Ráadásul környezetbarát nyereményekkel!? 2022 óta a Soproni Egyetem július 3-án, a Nejlonzacskómentes világnapon a nejlonzacskók használatával együtt járó környezetterhelésre hívja fel a fiatal korosztály figyelmét egy ismeretterjesztő kvízjátékkal, melynek keretében a szerencsés járókelők strand- és fesztiválajándékokat nyerhetnek, kiegészítve azokat nejlonzacskó-alternatívákkal, így tornazsákkal és környezetkímélő vászontáskával. 2022 nyarán Balaton-parti települések strandjain, 2023-ban pedig Sopron belvárosában szólítottuk le egy edukatív nyereményjátékkal a vállalkozószellemű fiatalokat. A kvízjátékban résztvevők a nyeremények mellett olyan ismeretekkel gazdagodnak, mint például a műanyag zacskók lebomlási ideje, az átlagos felhasználási időtartamuk, környezetterhelő hatásuk, illetve a kapcsolódó szelektív hulladékgyűjtési kérdések. A kampányról minden évben egy összefoglaló TikTok videó is készül azzal a szándékkal, hogy a legfontosabb információkat ilyen formában is, még szélesebb közönség számára közöljük.

Ezeket a tartalmakat több ezren nézik meg a Soproni Egyetem TikTok csatornáján minden évben.
A 2022-es kampány TikTok videója:
https://vm.tiktok.com/ZGJ3GJFPC/
A 2023-as kampány TikTok videója:
https://vm.tiktok.com/ZGJ3svxcB/

 

Tevékenység felelőse: Dr. Pirger Tamás

ugrás az oldal tetejére

Ismeretterjesztő foglalkozás tartása óvodás korosztálynak

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

A környezet, egyben a Földbolygó szennyezése az elmúlt évtizedekben óriási méreteket öltött. A környezetvédelemre való figyelemfelhívást és annak a gyakorlatban történő alkalmazását nem lehet elég korán kezdeni. Így ennek megjelenésére az óvodai nevelésben is szükség van. A projekt keretében 11 óvodás csoportban tartottam foglalkozást. A gyerekek megismerkedhettek a Föld-, a környezetvédelem fontosságával és a szelektív hulladékgyűjtés gyakorlatával. Örömmel vettek részt a foglalkozásokon, lelkesen kapcsolódtak be a feladatokba, meséltek, megosztották saját véleményüket. A foglalkozások pozitív tapasztalattal zárultak.

 

Tevékenység felelőse: Dr. Vágvölgyi Andrea

ugrás az oldal tetejére

Faültetés a Petőfi emlékév jegyében az Erdő Házában

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

Az országos „Petőfi200” emlékév alkalmából szervezett országos ünnepi rendezvényhez kapcsolódva emlékfaültetés (berkenye) az Erdő Háza területén az OEE Helyi Csoporttal.
A „Petőfi 200” emlékév jegyében a természetszeretetre és védelmére nevelés jegyében faültetés szervezése, programban való részvétel, a programhoz kapcsolódó műsor szervezése az óvodapedagógus hallgatók bevonásával és a Hársfa-sori óvodások meghívásával, az esemény lebonyolítása.

 

Tevékenység felelőse: Dr. Hartl Éva

ugrás az oldal tetejére

Újra használat

ugrás az oldal tetejére

Tevékenység leírása:

Fenntarthatóságra nevelés elmélete és gyakorlata kurzuson belül a hallgatók már nem használt tárgyak (befőttes üveg, konzervdoboz, papírtörlő guriga, kinőtt farmer) funkcióját gondolták újra, melyből egy új használati tárgyat, dekort készítettek (csörgő, dob, ceruzatartó, tolltartó, váza, mécses tartó, macska-ól, farmertáska).

 

Tevékenység felelőse: Mesterházy Helga

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel