A SOPRONI EGYETEM IS CSATLAKOZOTT A MAGYAR EGYETEMEK FENNTARTHATÓSÁGI PLATFORMJÁHOZ
ugrás az oldal tetejére2022. szeptember 22-én Pécsett megalakult a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformja (MEFP), melynek együttműködési megállapodását a Prof. Dr. Fábián Attila a Soproni Egyetem rektora is aláírta. Az ENSZ 17 Fenntartható Fejlődési Céljának megvalósítását és elérését elősegítő fejlesztések iránt elkötelezett magyar egyetemek közül 14-en csatlakoztak kezdeményezéshez, hogy a társadalom, a felsőoktatás és a tudományos közélet számára egyaránt hasznos eredményeket érjenek el. A Soproni Egyetemen kívül a MEFP tagja lett a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Budapesti Metropolitan Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem valamint a Szegedi Tudományegyetem is.
A szövetség célja a fenntarthatóság területén végzett jó gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, közös akciók szervezése, valamint szorosabb együttműködés kialakítására annak érdekében, hogy a fenntarthatósági célokat szolgáló fejlesztések minél szélesebb körben elterjedjenek.
Az ünnepélyes eseményen a „Fenntarthatósági képzések a felsőoktatásban – Új utak lehetősége” elnevezésű kerekasztal beszélgetése során a részvevő hangsúlyozták a fenntarthatóság aktualitását, ami nemcsak a jelen, hanem a jövő szempontjából is kulcsfontosságú. Kiemelték a magyar egyetemek összefogásában rejlő lehetőségek kiaknázásának, a közös akciók, események, konferenciák, egyetemek közötti kihívások, versenyek szervezésének fontosságát. Kiemelt jelentőséggel bír továbbá, hogy a résztvevő felsőoktatási intézmények a nemzetközi kapcsolatrendszerükön keresztül lehetőséget teremtenek egymás számára, hogy nemzetközi szakmai fórumokon és eseményeken is részt vegyenek.
A Soproni Egyetem szakmai elgondolása szerint, a fenntarthatóságot előtérbe helyező szemlélet az innovatív működés és oktatás garanciája, ezért maximálisan elkötelezett minden olyan kezdeményezés iránt, amely a gazdasági, társadalmi vagy természeti fenntarthatóságot szolgálja. Az Egyetem intézményi működésére jellemző a legmagasabb környezetvédelmi és fenntarthatósági követelményeknek való megfelelés, melyet több nemzetközi egyetemi rangsorban, nívó díj megmérettetésen való megjelenés is igazol.
A Soproni Egyetem ezüst fokozattal szerepel az UI Green Metric World University Rankings nemzetközi világranglistán, amely a legzöldebb egyetemeket tömöríti. 2021-ben már másodjára indult a megmérettetésben, ahol 80 ország 956 résztvevője közül az előkelő 282. helyet szerezte meg. Világ szinten a TOP 30%-ban található, és a 11 hazai egyetem között is erős helyezést tudhat magáénak. A nemzeti rangsorolásban a 3. legjobb magyar intézmény a fenntarthatósággal kapcsolatos „Oktatás és kutatás” részterületen és a 2. legjobb magyar intézmény a „Vízgazdálkodás” értékelési kategóriában.
A THE (Times Higher Education) Impact Rankings nemzetközi világranglistán való megjelenés az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célkitűzések (SDGs) érdekében tett intézményi erőfeszítéseinket igazolja. 2022-ben összesen 1406 egyetem mérettette meg magát, ahol a csupán 8 hazai intézmény között már a Soproni Egyetem is megjelent. A pályázó hazai egyetemek között az SDG12 „Felelős fogyasztás és termelés” kategóriában első, míg az SDG15 „Szárazföldi ökoszisztémák védelme” tekintetében második helyezést ért el, ezzel a világ szintű TOP300-as mezőnyben helyezkedik el. Az erőforrásokkal való gondos bánásmód és a biodiverzitás csökkenése ellen végzett komplex erőfeszítések, valamint az e területeken releváns tudományos munka kapott kedvező minősítést. Hazai szinten szintén előkelő helyen szerepelt a SDG6 „Tiszta víz és alapvető köztisztaság” valamint a SDG11 ”Fenntartható városok és közösségek” indikátorai tekintetében is, ahol a magyar egyetemek között megosztott második és harmadik helyezéssel végzett.
Szintén kiváló visszacsatolás és szakmai elismerés a Nemzetközi Zöld Talár Díj (International Green Gown Awards) 2022. évi elnyerése, mellyel beigazolódott, hogy a Soproni Egyetem Zöld Egyetemként betölti azt a szerepet, mely az itt képzett hallgatókon és a kutatásokon keresztül hárul rá a fenntarthatóság elveinek terjesztése, valamint a fenntarthatóság érdekében alkalmazott intézményi megoldások kimunkálása tekintetében. A Soproni Egyetem a „2030 – Climate Action” kategóriában benyújtott nyertes pályázatban (címe: „Klíma+ mesterhármas lépések a fenntartható jövő felé”) bemutatta a mérhető környezeti és társadalmi hatásokat, a komplex projekt illeszkedését az intézményi stratégiába, annak értékrendjébe és szellemiségébe. A pályázat három legfontosabb tanulsága szerint a karbonsemlegesség egyetemi szinten elősegíti az Európai Zöld Megállapodás megvalósítását, a környezettudatosság üzenetének közvetítésével, az egyetemi hallgatók és a lakosság aktív bevonásával elérhetjük a fenntarthatóságot valamint a társadalmi felelősségvállalás, tudatformálás, ill. az ember-természet kapcsolatának erősítése elsődleges a fenntarthatósági célkitűzések eléréséhez.
A képek forrása:
https://univpecs.com/egyetemi_elet/megalakult_magyar_egyetemek_fenntarthatosagi_platformja
ugrás az oldal tetejére"ZÖLD VÁROS – ZÖLD EGYETEM" EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS SOPRON VÁROS ÉS A SOPRONI EGYETEM KÖZÖTT
ugrás az oldal tetejéreSopron Megyei Jogú Város és a Soproni Egyetem megerősítve és kiterjesztve a felek között fennálló évtizedekre visszanyúló együttműködést, a környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatóság, felelősségvállalás, valamint a „zöld” gondolat jegyében „Zöld Város – Zöld Egyetem” címmel együttműködési megállapodást kötött.
Az együttműködési aláírás hivatalossá tételét különösen aktuálissá és örömtelivé tette, hogy az intézményt december első napján a dobogó első helyére rangsorolták az UI GreenMetric versenyében, a Soproni Egyetem e-hulladék gyűjtését és a hulladék kezelést bemutató pályázatának kapcsán. Emellett az UI GreenMetric mérvadó környezetvédelmi és fenntarthatósági világrangsorban 2023-ban a hazai 3. és világ 130. legzöldebb egyetemként került fel, 76 hellyel megjavítva tavalyi eredményét, ami egyedülálló a hazai résztvevő intézmények között.
A szerdai sajtóeseményen, Dr. Polgár András, Zöld Egyetem koordinátor bevezetőjében tájékoztatást adott az együttműködési megállapodás lényegi pontjairól. Az egyetem docense kiemelte, a fenntarthatósági irányelvek gyakorlatba való átültetésében elkötelezett Soproni Egyetem, most Sopron Megyei Jogú Várossal együttműködésben dolgozik tovább, immár közös célokért is. A felek megállapodtak abban, hogy feltárják a közös pályázati lehetőségeket, segítik egymást a pályázatok szakmai megvalósításában. Közös céljuk, hogy az oktatás, kutatás, harmadik missziós tevékenységek mentén együttműködjenek. A további közös programok megszervezéséhez is jó alapot nyújt a most aláírt megállapodás. A Soproni Egyetem négy karának és szervezeti egységeinek szakemberei részletes ötlettárat bocsátottak a város vezetősége elé, ennek alapján dolgozhatnak tovább a felek.
Az eseményen Dr. Farkas Ciprián polgármester elmondta: Sopron zöld környezetben helyezkedik el. A fenntarthatóság jegyében számos fejlesztést hajtanak végre. A jövő generációira is figyelemmel kell lennünk, hogy mit hagyunk nekik örökségül. A mai megállapodás ezt is hivatott kifejezni.
Prof. Dr. Fábián Attila a Soproni Egyetem rektora köszöntőjében kifejtette: A Soproni Egyetem 102 éve fejlődik együtt Sopron városával, ez a barátság is megerősítésre került az aláírással. A Soproni Egyetemért Alapítvány, amely fenntartója a Soproni Egyetemnek és a TAEG Zrt-nek is ezt a közös célt tűzte ki.
Az itt helyet foglaló Dr. Sándor Gyula vezérigazgató Úrral együttműködve olyan közös programokon vagyunk már túl és további hasonló események megvalósításán és létrehozásán is dolgozunk, amelynek megvalósítása során az Egyetem, az Erdőgazdaság és Sopron városa egy célért, zöldfejlesztésekért, klímatudatos gazdálkodásért dolgozik, hogy biztonságos, élhető városok jöjjenek létre. Az egyetem szeretné ismereteit átadni főleg a fiatalabb korosztálynak és a város segítségére lenni ezzel a tudással - emelte ki prof. dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora.
ugrás az oldal tetejéreTartalomjegyzék Fel