A MÚZEUM ÉPÜLETE: AZ ESTERHÁZY PALOTA
ugrás az oldal tetejéreAz Erdészeti Múzeum épülete a kiemelt műemlékvédelem alatt álló, középkori alapokon, kora barokk stílusban épült Esterházy palota. Sopron középkori belvárosában, a Fő tér közvetlen közelében található.
Az épület és udvara számos történelmi korról ad tanúbizonyságot. Az 1986-’87-ben végzett régészeti és műemlékvédelmi kutatások alkalmával többek között Árpád-kori kutat, római falakat, késő középkori kerámiatöredékeket tártak fel az itt dolgozó szakemberek.
Maga az épület is számos középkori részletet rejt. A palota dísztermében, amely számos nevezetes esemény színhelye volt, a mai napig látható a XVI. századból való kváderes falfestés.
1921 decemberében nevezetes történelmi eseménynek adott otthont: itt állapították meg Sopron és környéke sorsát eldöntő népszavazás eredményét, mely végérvényesen eldöntötte Sopron Magyarországhoz való tartozását.
Az épület tulajdonosai 1379-től ismertek, mindig magas rangú, jelentős személyiségek voltak. Az Esterházy családhoz 1614-ben került hozományként, amikor Esterházy Miklós házasságot kötött Dersffy Orsolyával. Ez időtől fogva, 1945-ig volt a család birtokában.
Több ismert személyiség is vendégeskedett e falak között, köztük a kiváló zeneszerző, az Esterházyak udvari karmestere: Joseph Haydn.
ugrás az oldal tetejéreA MÚZEUM TÖRTÉNETE
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem kezelésében működő Erdészeti-, Faipari- és Földméréstörténeti Gyűjtemény megalakulásának kezdete a felsőfokú erdészképzés megalapításához köthető.
A selmecbányai Erdészeti Tanintézet első tanára, Wilckens Henrik Dávid volt az, aki az erdészeti oktatás kezdetén számos oktatási segédeszközként is használt tárgy, továbbá egy 200 kötetből álló könyvtár, valamint rovargyűjtemény megvásárlását kezdeményezte. A Tanintézet második tanára, Feistmantel Rudolf 1842-ben kérte az udvari kamarát, hogy engedélyezze az állattani előadásokhoz szükséges demonstrációs anyag beszerzését. Még abban az évben megvásárolták azt a 10 darabból álló madár-gyűjteményt, mely 2007-ig az állandó kiállítás részeként volt látható, jelenleg pedig a világkiállításokon szereplő erdészeti remekeket bemutató múzeumi szoba falán található.
1866-ban, az Erdészeti Lapokban kétrészes cikk jelent meg, mely felhívta a figyelmet az erdészeti szakkiállítások fontosságára, megjegyezve, hogy "Erdészeti múzeumok pedig maiglan még sehol sem léteznek. Tanintézeteink ugyan bírnak gyűjteményekkel, de ezek hihetetlenül szegények.". Ez az írás adott lendületet az akadémiai gyűjtemény fejlesztéséhez, és ennek köszönhetően gyarapodott az állomány egy 160 db-ból álló madárgyűjteménnyel, s egy gombagyűjteménnyel is. Ettől kezdve a selmeci Akadémián folyamatosan gyűjtöttek és szerzeményeztek, így az Erdőhasználati és iparműtani gyűjtemény 1885-re Európa legfelszereltebb bemutató anyagává vált.
Az l892-ben felavatott új Erdészeti Palotában már a következő nagy értékű gyűjtemények kerültek elhelyezésre:
- növénytani (herbáriumok, növénymodellek és fametszetek, hazai fák és cserjék törzsrészletei, maggyűjtemény, mikroszkópok és metszetgyűjtemény);
- erdővédelmi (rovar- és rágáskép gyűjtemény, védekezési eszközök);
- erdőtenyésztéstani (kéziszerszámok, eszközök, gépek, minták);
- állattani (csontvázak, puhányok, tüskebőrűek, szivacsok, madártojások, kitömött madarak, emlősök, madárbőrök, lepke- és rovargyűjtemények, falitáblák, eszközök);
- erdőrendezéstani (faliképek, rajzos táblák, térképek és műszerek);
- erdőbecslési (táblázatok, átlalók, mérőszalagok és lécek, xylométer, mérőműszerek, térképek);
- erdőhasználati és iparműtani (szerszámok, eszközök, modellek, makettek, áruminta-gyűjtemény);
- vadászati és halászati (fegyverek, lőszerek, csapdák, trófeák, preparátumok, eszközök, minták)
Az I. világháború eseményei, a trianoni békeszerződés határmódosítása miatt a selmecbányai Főiskola kényszerű és gyors székhely változtatása a világhírű gyűjtemények komoly károsodását eredményezte. A Főiskola végül Sopronban telepedett le, így a megmaradt gyűjteményeit is itt helyezte el.
A múzeumalapítás gondolata legelőször 1924-ben vetődött fel komolyan. Fekete Zoltán előterjesztését követően 1931-ben sikerült az intézmény területén az első múzeumot felállítani.
A fejlődést a II. világháború eseményei szakították meg, melynek során nemcsak a soproni Főiskola épületei károsodtak, hanem a gyűjtemények is sérüléseket szenvedtek; a háború utáni átszervezések pedig gyakorlatilag szétzilálták az addig összegyűjtött és gyarapított anyagot.
A múzeumügy lelkes támogatói azonban tovább gyűjtöttek, s 1954-ben Faller Jenő bányamérnök bejelentette, hogy újra megnyitották az egyetemi múzeumot. A Bányamérnöki Kar Miskolcra költözésével azonban újabb átszervezésekre került sor, és a múzeumi szobát is bezárták. A gyűjtés, rendszerezés azonban nem szakadt meg köszönhetően a dr. Hiller István vezette Központi Könyvtár lelkes munkaközösségének.
1980-ban megállapították, hogy nincs olyan önálló szakágazati múzeum, mely alkalmas az erdészeti és faipari termelés fejlődésének és oktatásának bemutatására, így célszerű lenne azt létrehozni. A Kulturális Minisztérium a gyűjtemény soproni elhelyezését javasolta.
Az Erdészeti és Faipari Egyetem 1982-ben kapta meg a kulturális tárcától az Erdészeti-, Faipari- és Földméréstörténeti Gyűjtemény működési engedélyét. A belváros szívében található Esterházy-palotába költöző tárlat anyagát a tanszékeken fellelhető selmeci gyűjtemények egy része képezte, kiegészítve a saját gyűjtésből származó anyaggal. Az intézmény első állandó kiállítása az erdészeti felsőoktatás 175 éves jubileumán, 1983. augusztus 27-én nyílt meg. Három évvel később a kiállítást az Esterházy-palotában folyó munkálatok miatt lebontották, és egy részét ideiglenes helyszínen állították fel. A kiemelt műemléki épület felújítása után a 150 négyzetméteren kialakított új, állandó kiállítást l993-ben adták át a közönségnek.
A Múzeum tevékenységét a kulturális tárca 1999-ben, az Év Múzeuma rendezvényen Elismerő Oklevéllel jutalmazta.
MEGKÖZELÍTÉS
ugrás az oldal tetejéreGépjárművel
A belvárosba autóval behajtani tilos!
A múzeum megközelíthető bármely fizető parkolóból a Fő tér és/vagy a Templom utca érintésével.
Gyalogosan
A GySEV pályaudvartól a Mátyás király utca, Széchenyi tér, Templom utca (kék színű) útvonalon
A VOLÁN pályaudvartól a Lackner Kristóf utca, Ógabona tér, Bünker J. R. köz, Templom utca (narancssárga színű) útvonalon
Online útvonaltervezés ide kattintva elérhető
ugrás az oldal tetejéreLÁTOGATÓI INFORMÁCIÓK
ugrás az oldal tetejére9400 Sopron, Templom utca 4.
E-mail: muzeum@uni-sopron.hu
Tel.: +39-99/338-870
Mobil: +36-30/011-48-20
Nyitvatartásunk
Nyári nyitvatartás: Május 1-től szeptember 30-ig
Hétfőtől-csütörtökig: 10-16 óráig
Péntektől-vasárnapig: 10-18 óráig
Téli nyitvatartás: Október 1-től április 30-ig
Hétfőtől-vasárnapig: 10-16 óráig
Belépőjegyek
Kedvezményes: 500 Ft
Teljesárú: 1000 Ft
Családi: 2100 Ft (2 felnőtt+1 gyerektől)
Díjtalan belépésre jogosultak:
- 6. életévét be nem töltött kiskorú
- Fogyatékkal élő személy, valamint kísérője (legfeljebb 1 fő)
- Közoktatásban dolgozó pedagógus
- 70 év felettiek
Kedvezményes belépésre jogosultak:
- 6 éves kortól a 26. életév betöltéséig (diákigazolvány felmutatásával)
- 62 év felett
Pénztárzárás 30 perccel a kiállítóhely zárása előtt.
A kedvezményekre való jogosultságot felhívásra igazolni kell. A kedvezmények nem összevonhatók. Készpénzes fizetés csak forintban lehetséges.
Előzetes időpont egyeztetés alapján tudunk csoportokat fogadni, kérésre tárlatvezetést biztosítani. A tárlatvezetés ingyenes.
Megközelítési információk ide kattintva érhetők el
Facebook oldalunk:
Esterházy Palota Erdészeti Múzeum – Soproni Egyetem
https://www.facebook.com/erdeszetimuzeum/
Instagram:
KAPCSOLAT
ugrás az oldal tetejéreElérhetőségek
9400 Sopron, Templom utca 4.
E-mail: muzeum@uni-sopron.hu
Tel.: +39-99/338-870
Mobil: +36-30/011-48-20
Nyitvatartásunk
Nyári nyitvatartás: Május 1-től szeptember 30-ig
Hétfőtől-csütörtökig: 10-16 óráig
Péntektől-vasárnapig: 10-18 óráig
Téli nyitvatartás: Október 1-től április 30-ig
Hétfőtől-vasárnapig: 10-16 óráig
Megközelítési információk ide kattintva érhetők el
Jegyinformációk ide kattintva érhetők el
ugrás az oldal tetejéreTartalomjegyzék Fel