Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Tartalmi elemek

Faipari mérnöki BSc

ugrás az oldal tetejére

p_faipar_bsc.jpg

Miért a faipari mérnöki alapképzési szak?

A faanyagról és annak feldolgozásáról, felhasználásáról csak Sopronban tanulhatsz felsőfokon, nagy tapasztalattal rendelkező, odafigyelő, szakmát szerető oktatóktól.

A Faipari mérnöki képzés a Kar legrégebbi, országosan egyedülálló képzése, melynek célja műszakilag jól felkészült szakemberek képzése a faipari tervezés, technológia, gépészet, kereskedelem, energetika és faépítészet minden területére.

A faipari mérnökök az egyik legősibb ökoanyaggal dolgoznak, a mindennapi életünket végigkísérő faanyag hasznosításával, feldolgozásával. Kreativitásukat, felkészültségüket felhasználva valósíthatják meg a környezettudatos, fenntartható tervezés és gyártás alapelvét, a hatékony anyag- és energiafelhasználást. Az Egyetem híres Selmeci hagyományai segítenek a beilleszkedésben, a ránk jellemző összetartó évfolyamközösség kialakulásában, és egy életre szóló, felejthetetlen élményt biztosítanak!

 

Mit tanulhatsz a faipari mérnöki alapképzési szakon?

Az alapképzésben a mai magyar ipar számára fontos, mindennapos általános, üzemeltetéshez is szükséges szakmai ismereteket sajátítják el a hallgatók, melynek köszönhetően innovatív szemléletű, versenyképes mérnökökké válnak.

Főbb témakörök (bővebb tárgylista a tantervben található):

  • Természettudományos alapismeretek (1-3 félév)
  • Gazdasági és humán ismeretek (1-7 félév)
  • Szakmai törzsanyag (1-7. félév, mely többek közt a faipari gépek, felületkezelés, ragasztás, modifikáció, épület- és bútorasztalosipari alapok, CAD-CAM-CNC témaköreit érinti)
  • Differenciált szakmai törzsanyag (3-6. félév, mely során lehetőséged van megismerni és elsajátítani a gyártáselőkészítést, fenntarthatóságot is magába foglaló épület- és bútorasztalosipari fejlett rendszereket, vagy éppen faépítészeti megoldásokat is.)
  • Kritérium tárgyak (1-6. félév)
  • Szabadon választható tárgyak (1-7. félév)

A képzés során bizonyos tárgy csoportok lehallgatását követően a diploma mellé mikrotanúsítványok megszerzésére is lehetőséged van. Ilyen például a CAD-CAM-CNC és a faépítészeti tanúsítvány, melyek mind az elhelyezkedésedet fogják segíteni.

Kihasználhatod karunk széles képzési spektrumát is, hiszen a szabadon választható tantárgyak keretében bekapcsolódhatsz a karunkon folyó más képzési területhez tartozó képzésekbe, akár az alkalmazott művészeti vagy informatikai területeken is.

Bekapcsolódhatsz számos nemzetközi és hazai kutatásba, melyek révén olyan ismeretekre tehetsz szert, amelyek újdonságtartalma miatt csak kevesen tudnak. A hallgatók egy része szervezett módon vehet részt különféle mobilitási programokban, vagyis karunk szakmai kapcsolatai révén jut el külföldi intézményekbe, és tölt el ott anyagi és szakmai támogatással néhány hónapot.

Emellett számos egyetemi, illetve nemzeti ösztöndíj lehetőségek vannak. Az aktuális kiírásokról a Hallgatóknak / Ösztöndíj lehetőségek menüpontban olvashatsz.

 

Továbbtanulási és karrier lehetőségek

Már a képzés alatt is lehetőséged van a faipari vállalatokhoz szervesebben kapcsolódni a duális képzés keretében, ahol pénzkereseti lehetőség mellett a szakmai fejlődés, az előremenetel, hosszabb távon pedig a karrier lehetőség is biztosított lehet számodra. Erről részletesebb tájékoztató itt található: http://dualis.uni-sopron.hu/kezdolap

A faipari mérnökök számára kínált álláslehetőségek széles skálán mozognak, az elsődleges faipartól (fűrészipar, csomagolóanyag gyártás, lemezipar) kezdve a másodlagos faipar (ajtó-, ablakgyártás, bútorgyártás) teljes skáláját lefedve egészen az építőiparig és a kereskedelemig. A faipari szakemberek minden esetben a világ talán legszebb megújuló anyagával, a fával dolgoznak. Tapasztalatunk az, hogy a faipari mérnökeink más műszaki ágazatokban is kiválóan megtalálják a helyüket, mivel a műszaki terület nagyon széles spektrumával találkoznak a képzésük során.

Faipari területen számos betöltetlen álláslehetőség van az országban, mivel sokkal több mérnököt fel tudnának venni a faipari vállalatok, mint amennyi kikerül az egyetemről. Ennek okán növekvő tendenciát mutat azon végzőseink száma is, akik már a záróvizsga előtt megtalálják helyüket a szakmában.

Végzős hallgatóinknak remek lehetőséget jelent többek közt a faipari mérnöki MSc vagy az építész MSc mesterszakok elvégzése, melyek során az faipari alapképzésben megszerzett tudásukat professzionálisabb szintre emelhetik, és különböző tervezési lehetőségekkel gazdagodhatnak. Természetesen bármely más műszaki területen történő továbbtanulásra is lehetőség kínálkozik.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

 

ugrás az oldal tetejére

Faipari mérnöki MSc

ugrás az oldal tetejére

p_faipar_msc.jpg

Miért a faipari mérnöki mesterképzési szak?

Gyere hozzánk továbbtanulni és tégy jót a környezettel! A faanyag megújuló alapanyag, amely kezelt erdőkből származva, a fenntartható jövő záloga. A megújult faipari mérnök mester szakunkon fenntartható megoldásokat kínálunk fából. A Green Deal részeként az Európai Bizottság 2020 márciusában egy új cselekvési tervet terjesztett elő a fenntartható termékek tervezésére, a termelési folyamatok körforgásos jellegére vonatkozóan.

Megújult faipari mérnök mesterképzésünkön célunk, hogy a fenntarthatóság, a körforgásos faipari gazdálkodás és az öko-design elveit a szakmájukban érvényre juttató faipari tervezőket és technológusokat képezzünk a jövő számára. Tanulj tovább fenntarthatóságot velünk! A faipari cégek jelzései alapján legalább 20-szor annyi mester diplomás faipari mérnökre lenne szükség, mint ahányan végeznek.

A megújult faipari mérnök mester szakon, a diplomával járó mikrotanúsítványokon túl, a törvény által biztosítva, további tervezői,- vagy faanyagvédelmi szakértői jogosultságokat megalapozó tantárgyak várnak, beépítve a faipari mérnök képzés tananyagába.  

Mit tanulhatsz a faipari mérnöki mesterképzési szakon?

A Faipari mérnök MSc képzés a faipar minden jelentős területét képviselő szakmai törzsanyagon túl két specializációt tartalmaz:

  • A „Fatermékek fenntartható tervezése és gyártása” specializáció tárgyai a törzsanyagban lévőkkel együtt 5 mikrotanúsítvány kiadását teszik lehetővé, megalapozva a Faipari mérnöki Faépítmény tervező jogosultság kiadását a Mérnöki Kamara részéről mester diplomás végzetteink számára.
  • Hasonlóan a „Tűz,- és faanyagvédelem a fenntarthatóságért” specializáció tárgyaira épülő mikrotanúsítvány a Mérnöki Kamara által kiadott faanyagvédelmi tervezői és szakértői jogosultságok alapja. A Faipari mérnök mester szakon magyar nyelven, levelező formában folyik a képzés, lehetővé téve a munkaviszony mellett végzett tanulmányokat.

A képzés becsatlakozó rendszerű, így minden félév egyaránt tartalmaz természettudományos,- gazdasági és humán ismereteket, szakmai törzsanyagot, a választott specializációhoz tartozó tárgyat, illetve szabadon választható tárgyat. A faipari mérnök alapszakon végzettek mellett örömmel várunk más műszaki végzettségű szakembereket: építő és építészmérnököket, anyagmérnököket, gépészmérnököket, könnyűipari mérnököket, műszaki menedzsereket, ipari termék és formatervező mérnököket, illetve bármilyen műszaki szakon végzett szakembereket, akik előtanulmányaik folytán rendelkeznek 40 kreditnyi természettudományos,- gazdasági és humán,- illetve szakmai ismerettel.

A tanulmányok során Erasmus és CEEPUS programjainkon keresztül nyitottak a külföldi tanulási lehetőségek is. Ösztöndíjprogramok, díjmentes sportolási és nyelvtanulási lehetőségek várnak.

Hallgatóink számára az angol nyelvű MSc-s órák ingyenesen látogathatók, a szaknyelv gyakorlása érdekében. Hallgatóbarát oktatásunk országszerte híres: leendő oktatóid nem csak kitűnő szakemberek, de jó fejek is egyben. Itt olyan különleges diákélet és hagyományok részese lehetsz, amely az UNESCO Nemzeti Szellemi Kulturális Örökséggé nyilvánított. S mindezt Ausztriától pár percre, Magyarország leghűségesebbnek és Európa egyik legszebb városának tartott, egyedi atmoszférájú fesztiválvárosában, a Hűség Városában, Sopronban.  

Továbbtanulási és karrier lehetőségek

A faipar fellendült, ma Magyarországon a kiemelt iparágak közé tartozik; a szakemberek iránti kereslet folyamatos, az elhelyezkedési lehetőségek jók, a kereseti és karrierlehetőségek biztatóak. A faipari cégek jelzései alapján legalább 20-szor annyi mester diplomás faipari mérnökre lenne szükség, mint ahányan végeznek.

A faipari mérnökök sokféle munkakört betölthetnek, többek között:

  • faipari üzemvezetők, termelésirányítók;
  • faipari gépgyártók, tervezők, kereskedők;
  • minőségirányítási szakemberek, gyártás előkészítők;
  • üzemeltető mérnökök;
  • faipari piackutatók, marketingesek;
  • faépítészeti tervezők, kivitelezők;
  • logisztikai, faanyagvédelmi és belsőépítészeti szakemberek;
  • faanyagvédelmi,- faenergetikai szakértők, tanácsadók;
  • faipari szakoktatók

A mester tanulmányok során szakmai gyakorlatot kell teljesítenie a hallgatóknak, faipari tevékenységet végző cégeknél. Már az egyetemi évek alatt bekapcsolódhatsz a szakmai életbe, vagy oktatóid oldalán a tudományos kutatásba.

A mesterszak elvégzése után, ha érdekel a tudományos kutatás, vár a Cziráki József Faanyagtudomány és Technológiák Doktori Iskola!  

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

ugrás az oldal tetejére

Gazdaságinformatikus BSc

ugrás az oldal tetejére

p_info_bsc.jpg

Miért a gazdaságinformatikus BSc szak?

A képzés a gazdasági és informatikai ismeretek különleges keverékét nyújtja, amelyre nagy igény van a vállalatok részéről. Sopronban 2002 óta van gazdaságinformatikus képzés, mely 2022-ben egy átfogó megújuláson esett át, hogy még gyakorlatiasabb, a hallgatói és munkaerőpiaci igényekhez jobban alkalmazkodó tudást adjon.

Az önállóan és csapatban végzendő projektek megerősítik a tanult ismereteket, fejlesztik a kreatív gondolkodást és a problémamegoldó képességet. Ezért több tárgyon is projekt-orientált a számonkérés, és olyan rendezvények is lehetőséget nyújtanak a projektmunka megtapasztalására, mint a félévenkénti Hackathlon, valamint szakmai, tanulmányi és tudományos versenyek, workshopok.

Fiatalos, színvonalas szaktudású oktatóink a kis létszámnak köszönhetően minden hallgatóra kellő figyelmet tudnak fordítani. Segítenek a lemaradóknak, és egyengetik a tehetségek pályáját.

Mit tanulhatsz a gazdaságinformatikus BSc szakon?

A képzés az alapismeretek mellett naprakész, az iparban is használt technológiákra is megtanít: Python programozás, verziókezelés Gittel, mesterséges intelligencia, webfejlesztés React Native-ban, ERP rendszerek használata (MSDynamics).

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

Az alapképzés elvégzése után lehetőséged van továbbtanulni gazdaságinformatikus mesterszakon, amin az adatelemzés témakörére helyezzük a fő hangsúlyt (később akár doktori képzésre is van lehetőség), vagy akár azonnal elhelyezkedhetsz a munka világában.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

 

ugrás az oldal tetejére

Gazdaságinformatikus MSc

ugrás az oldal tetejére

p_info_msc.jpg

Miért a gazdaságinformatikus MSc szak?

A képzés a gazdasági és informatikai ismeretek különleges keverékét nyújtja, amelyre nagy igény van a vállalatok részéről. Sopronban 2002 óta van gazdaságinformatikus képzés, mely 2022-ben egy átfogó megújuláson esett át, hogy még gyakorlatiasabb, a hallgatói és munkaerőpiaci igényekhez jobban alkalmazkodó tudást adjon.

Az önállóan és csapatban végzendő projektek megerősítik a tanult ismereteket, fejlesztik a kreatív gondolkodást és a problémamegoldó képességet. Ezért több tárgyon is projekt-orientált a számonkérés, és olyan rendezvények is lehetőséget nyújtanak a projektmunka megtapasztalására, mint a félévenkénti Hackathlon, valamint szakmai, tanulmányi és tudományos versenyek, workshopok.

Fiatalos, színvonalas szaktudású oktatóink a kis létszámnak köszönhetően minden hallgatóra kellő figyelmet tudnak fordítani. Segítenek a lemaradóknak, és egyengetik a tehetségek pályáját.

A megújult mesterszakunk egy másik fő előnye, hogy levelező tagozaton indul nagy részben online oktatással. Ennek köszönhetően a tanulmányok könnyebben összeegyeztethetőek a munkával, családdal (a szakmaiság csorbulása nélkül) és akár otthonról is elvégezhető.

Mit tanulhatsz a gazdaságinformatikus MSc szakon?

A képzés az adatelemzésre fókuszál, így a tantárgyak is e témakör köré épülnek. Manapság az adatelemzés iparágtól függetlenül rendkívül fontos. Emiatt is tartjuk fontosnak, hogy megújult MSc képzésünkön átadjunk minden olyan szükséges tudást, amit sikeresen lehet alkalmazni számos tudományterületen.

Milyen tantárgyak vannak?
  • Adattárház-építés mesterfokon
  • Valós idejű adatmenedzsment
  • Az adattudomány statisztikai alapjai
  • Gyakorlati optimalizálás módszerei
  • Üzleti szolgáltatásmodellek az informatikában
  • Vizuális kommunikáció és tervezés
  • Webes adatvizualizáció
  • Business Engineering és Menedzsment
  • Nagyvállalati BI-platformok
  • Programozási nyelvek az adattudományban
  • Szemantikus Mesterséges Intelligencia
  • BI eszközök: Adatelőkészítéstől adatvizualizációig

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

A mesterképzés elvégzése után lehetőség van jelentkezni doktori képzésre, a tudományághoz kapcsolódó szakirányú továbbképzésekre és akár más mesterképzésre is.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

ugrás az oldal tetejére

Ipari terméktervező mérnöki MSc

ugrás az oldal tetejére

p_itf_msc.jpg

Miért az ipari terméktervező mérnöki MSc szak?

Az ipari terméktervező mérnöki mesterszak oktatási programja alapképzésre (BSc vagy BA) épülő mesterképzés, mely négy féléves, ökodesign szemléletű rendszerben szerveződött. Az alapozó, generalista tervezői és szakelméleti kurzusoktól a bővített szakmai ismeretek felé mutató, a személyes szakmai arculat megteremtését elősegítő oktatást valósit meg.

A képzés során megszerzett ismeretekkel önálló tervezői, projektvezetői képességeket sajátíthatsz el, melyek a munkaerőpiacon jelentős előnyt jelentenek majd a számodra!

 

Mit tanulhatsz az ipari terméktervező mérnöki (MSc) szakon?

Első szemeszter

Az első szemeszterben a design különböző területeit érintő szakmai feladatok megoldásán keresztül ad átfogó, az eddig megszerzett szakmai tudást integráló és annak színvonalát emelő ismereteket. A tervezői kompetenciát az ökodesign-filozófia, ökomenedzsment, ökomarketing, a technológia társadalmi és gazdasági, természeti és társadalomtudományi, művészeti összefüggéseinek megértésével szélesíti ki.

Második és a harmadik szemeszter

Hallgatóként képessé válsz arra, hogy egyre függetlenebb módon szervezd és strukturáld a tervezési innováció folyamatát, egyéni stratégia megfogalmazásával építsd fel a termék vizuális imázsának minden elemét. Ez a legkülönbözőbb ökodesign stratégia, ökodesign menedzsment és problémamegoldó tervezés módszertani ismeretek elsajátításával válik lehetővé, ökoanyag és technológiai ismeretekkel bővítve a képzést. Előtanulmányokkal készíti elő a diplomatéma kiválasztását.

Negyedik szemeszter

Az eddig megszerzett szakmai tudás a diplomamunka elkészítésével tárgyiasul. A diplomamunka lehetőség szerint ipari, ill. design stúdiókban, közvetlen piaci körülmények között elkészített mestermunka, amelyet elméleti és kutatói, teoretikus és empirikus munka alapoz meg.

 

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

Az ipari termék- és formatervező mérnök a művész és a mérnök kvalitásait ötvözi; biztosítja a forma és funkció összhangját, a termék sikerét. Az ilyen szakemberek ma itthon és világszerte nagyon keresettek, így biztosítva lesz a jövőd!

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

ugrás az oldal tetejére

Ipari termék- és formatervező mérnöki BSc

ugrás az oldal tetejére

p_itf_bsc.jpg

 

Miért az ipari termék- és formatervező mérnöki BSc szak?

A képzés célja olyan ipari termék- és formatervező mérnökök képzése, akik alapvető műszaki, esztétikai és gazdasági ismeretek birtokában képesek kreatív, alkotó módon részt venni termékek tervezési, fejlesztési és piaci megjelenésének folyamataiban. Ismerik a nagyvállalatok, kis- és középvállalatok, ipari nagysorozatban előállított termékeinek és kézműves iparművészeti tárgyainak tervezési innovatív módszertanát és azt akár egyéni, akár csoportmunkában képesek alkalmazni. Környezettudatos tervezői szemléletű elméleti, szakelméleti és gyakorlati tudásuk alapján értelmezni képesek a tárgyi kultúra alapvető jelenségeit, a verseny és kooperáció piaci lehetőségeit és annak etikai vonatkozásait.

Tehát ha van egy jó termékötleted, akkor szakmai tudásoddal nem csak a “milyenekre”, hanem a “hogyanokra” is választ tudsz adni!

 

Mit tanulhatsz az ipari termék- és formatervező mérnöki BSc szakon?

Az oktatás fő szervező szakmai programját az integrált terméktervezés tárgyak adják, ami szerint a termék megálmodásától, annak piaci bevezetéséig, a műszaki tervezéstől a gyártási technológia hozzárendeléséig, a gyártáselőkészítéstől az életciklusok környezeti, gazdasági, társadalmi elemzéséig egységben kezelik a termék teljes életútját. A tervezési feladatok termékfejlesztő és gyártó cégekkel egyeztetett aktuális témák alapján kerülnek megfogalmazásra.

Az ipari termék- és formatervező mérnök (BSc) program - a képzési követelményeknek megfelelően - alapozó és szakmai tárgyakat tartalmaz, melyek szervesen kacsolódnak az integrált terméktervezési tárgyak struktúrájához. A képzés során természettudományi (1-4. félév), gazdasági és humán ismeretek (1-7. félév) elsajátítása mellet számos szakmai tárgy keretében folyik a képzés (1-7. félév)

Ezen ismeretek elsajátításával biztosan megállod a helyed a terméktervezés világában, legyen az akár tárgytervezési vagy bútortervezési kihívás!

 

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

Az alapszak elvégzése után több továbbtanulási lehetőséged van egyetemek mesterszakjaira jelentkezni és természetesen a Terméktervező mérnöki mesterszakon továbbtanulni. Az ipari termék- és formatervező mérnök (BSc) a művész és a mérnök kvalitásait ötvözi, biztosítja a forma és funkció összhangját, a termék sikerét. Az ilyen szakemberek ma világszerte nagyon keresettek, így biztosítva lesz a jövőd!

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

 

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel