Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|3|hu_HU|Hallgatóknak komponensekhez|Hallgatóknak csempés menü
Tartalmi elemek

Tantárgy-felvételi segédlet

ugrás az oldal tetejére

cs_segedlet.jpg

Kedves Hallgatók!

Segítséget szeretnénk nyújtani a tantárgy-felvételhez a következő információkkal:

A tantárgyakat a Neptunban elektronikusan kell felvenni az elektronikus beiratkozás után. (aktív hallgató esetén, aki passzíválni szeretne, annak nem kell)

FONTOS! A 2022/23-as tanévtől első évfolyamot megkezdő hallgatók tárgykódjai nappali és levelező tagozaton azonosak, BBxxxx formátumúak (eltérnek a korábbi formátumtól).

Van olyan tantárgy, aminek csak elméleti kurzusa van (általában nagy létszámú előadások) - ennek kurzuskódjában az E betű szerepel (PL. I. évf. nappali tagozaton: NE1S, I. évf. levelező tagozaton: LE1S, felsőbb évf.: E1S). Az utolsó karakter a kurzuskódban a képzési helyszínt jelöli: (S- Sopron, T- Tata(lev. csecsemő és gyógypedagógia))

Van olyan tantárgy, aminek csak gyakorlati kurzusa van (általában kis létszámú gyakorlati órák) - ennek kurzuskódja a G betűt tartalmazza, a végén ugyanúgy szerepel az S vagy T jelzés a képzési helyszínről. Mivel a gyakorlatok kisebb csoportokat jelentenek, mint az előadás, ezek közül egyet kell felvenni.

Van olyan tantárgy, aminek elmélete és gyakorlata is van - ennek fel kell venni egy elméleti és egy gyakorlati kurzusát.

Kérem, különösen körültekintően vegyék fel a gyakorlatot!

 

1. Nappali tagozat

Előadások:

I., II. évf. számára: NE1S - előadás Sopronban (egy vagy több szakon együtt)

III., IV. évf. számára: E1S - előadás Sopronban (egy vagy több szakon együtt)

 

Gyakorlatok:

Attól függően, hogy melyik gyakorlati csoportot választják a kötelező órák tekintetében, különböző választható tárgyak és specializációk érhetők el (az órákat a mintatantervük szerint vegyék fel - nem szükséges minden kiajánlott választható tárgyat felvenni):

 

Óvodapedagógus szak I. évfolyam

NG1S - 1. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, az Angol nyelv az óvodában spec. tárgyai; a Spanyol nyelv az óvodában spec. tárgyai; a specializációk hallgatói ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson. Kérem, különösen figyeljen arra ennél a csoportnál, hogy milyen választható tárgyak érhetők el.

NG2S - 2. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, a Képzőművészeti és kézműves spec. tárgyai; a Képzőművészeti és kézműves spec. hallgatói ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson.

NG3S - nincsen

NG4S - nincsen 

NG5S-NOP - 5. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, a német nemzetiségi szak tárgyai; a német nemzetiségi szak hallgatói prioritást élveznek ebben a csoportban, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson. 

Kivétel az óvodai gyakorlat (Gyakorlati képzés I. (BB0101)), ahol több csoport van az óvodák befogadóképessége szerint, mint a többi tárgynál. Minden óvodai gyakorlat azonos időpontban van, ezért nincs jelentősége, hogy melyik számú csoport kurzusát veszik fel. Itt az NG1S csoport az Angol nyelv az óvodában spec. és a Spanyol nyelv az óvodában spec.; az NG5S-NOP csoport pedig a német nemzetiségi szakra felvett hallgatók számára van fenntartva.

 

Óvodapedagógus szak II. évfolyam

NG1S - 1. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, a Képzőművészeti és kézműves spec. tárgyai; a Képzőművészeti és kézműves spec. tárgyai; a Képzőművészeti és kézműves spec. hallgatói első helyen prioritást élveznek ebben a csoportban,  második helyen a Gyermek és gyógytestnevelés spec. hallgatói élveznek prioritást ebben a csoportban, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson.

NG2S - 2. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, a Képzőművészeti és kézműves spec. tárgyai; a Képzőművészeti és kézműves spec. tárgyai; a Képzőművészeti és kézműves spec. hallgatói első helyen prioritást élveznek ebben a csoportban,  második helyen a Gyermek és gyógytestnevelés spec. hallgatói élveznek prioritást ebben a csoportban, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson.

NG3S - 3. csoport: nincsen

NG4S -SP - 4. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, Angol nyelv az óvodában spec. tárgyai; Gyermek és gyógytestnevelés spec. tárgyai; az Angol nyelv az óvodában spec. hallgatói első helyen prioritást élveznek ebben a csoportban,  második helyen a Gyermek és gyógytestnevelés spec. hallgatói élveznek prioritást ebben a csoportban, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson. 

NG5S-NOP - 5. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, a német nemzetiségi szak tárgyai; Gyermek és gyógytestnevelés spec. tárgyai; a német nemzetiségi szak hallgatói első helyen prioritást élveznek ebben a csoportban,  második helyen a Gyermek és gyógytestnevelés spec. hallgatói élveznek prioritást ebben a csoportban, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson. 

 

Óvodapedagógus szak III. évfolyam

G1S - 1. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, Gyermek és gyógytestnevelés spec. tárgyai; a Gyermek és gyógytestnevelés spec. hallgatói ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson.

G2S - nincsen

G3S - nincsen

G4S - 4. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak, a Képzőművészeti és kézműves spec. tárgyai; a Képzőművészeti és kézműves spec. hallgatói ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson.

G5S-NOP - 5. csoport - kötelező tárgyak + választható tárgyak, a német nemzetiségi szakra és az Angol nyelv az óvodában spec.-re felvett hallgatók ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot, amennyiben nincs óraütközése és még van hely a kurzuson. Kérem, különösen figyeljen arra ennél a csoportnál, hogy milyen választható tárgyak érhetők el.

 

Csecsemő és kisgyermeknevelő szak

I., II. és III. évf.

NG6S - 6. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Szociálpedagógia szak

II. évf.

NG7S - 7. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Gyógypedagógia szak

I., II. és III. évf.

NG8S - 8. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

IV. évf.

G8S - 8. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Rekreáció és életmód szak

I. évf.

NG10S - 10. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Sportszervezés szak

I., II. évf.

NG10S - 10. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

 

Nappali tagozatos órarendek

 

2. Levelező tagozat

Előadások:

I., II. évf. számára: LE1S - előadás Sopronban (egy vagy több szakon együtt)

I., II.  évf. számára: LE1T - előadás Tatán (egy vagy több szakon együtt)

III., IV. évf. számára: E1S - előadás Sopronban (egy vagy több szakon együtt)

III., IV. évf. számára: E1T - előadás Tatán (egy vagy több szakon együtt)

 

Gyakorlatok:

Attól függően, hogy melyik gyakorlati csoportot választják a kötelező órák tekintetében, különböző választható tárgyak és specializációk érhetők el (az órákat a mintatantervük szerint vegyék fel - nem szükséges minden kiajánlott választható tárgyat felvenni):

 

Óvodapedagógus szak I. évfolyam

LG1S - 1. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG2S - 2. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG3S - 3. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG5S-NOP - 5. csoport - kötelező tárgyak + választható tárgyak, a német nemzetiségi szakra felvett hallgatók ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot

Kivétel az óvodai gyakorlat (Gyakorlati képzés I. (BB0101)), ahol nincs jelentősége, hogy melyik számú csoport kurzusát veszik fel. Kérjük, a német nemzetiségi szakra felvett hallgatók az LG5S-NOP csoportba jelentkezzenek.

 

Óvodapedagógus szak II. évfolyam

LG1S - 1. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG2S - 2. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG3S - 3. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG5S-NOP - 5. csoport - kötelező tárgyak + választható tárgyak, a német nemzetiségi szakra felvett hallgatók ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot

 

Óvodapedagógus szak III. évfolyam

LG1S - 1. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG2S - 2. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

G5S-NOP - 5. csoport - kötelező tárgyak + választható tárgyak, a német nemzetiségi szakra felvett hallgatók ebben a csoportban prioritást élveznek, de más hallgatók is választhatják ezt a csoportot

 

Óvodapedagógus szakon kérjük, válasszon csoportot a szakjának és érdeklődésének (választható tárgyak) megfelelően és az adott csoport kurzusaiból vegye fel - következetesen - az összes gyakorlatot.

Legegyszerűbben, ha választottak csoportot, akkor a csoport órarendje szerinti órákat vegyék fel.

 

A rövid NOP, mely a kód alapján az E9S és G9S csoportokat jelenti, azaz már óvódapedagógus oklevéllel rendelkezők rövid nemzetiségi OP képzése esetén csak nemzetiségi tárgyakat vegyenek fel. Érdemes az órarendet megnézni és csak az ott megjelenő órákat felvenni! Ha nem találnak valamilyen kurzust, keressék az intézeti titkárokat.

Óvodapedagógus szakon kivétel az óvodai gyakorlat, ahol nappalin és levelezőn is több csoport van, mint a leírtak, ott bármelyiket választhatják a kínálatból, mert egy időben vannak, de mindig ugyanahhoz a tanárhoz, akihez előző félévben!

 

Csecsemő és kisgyermeknevelő szak I. évfolyam

LG6S vagy LG6SA - 6. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak "A" csoport

LG6S vagy LG6SB - 6. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak "B" csoport

 

LG6T vagy LG6TA - 6. csoport: Tatai Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak "A" csoport

LG6T vagy LG6TB - 6. csoport: Tatai Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak "B" csoport

 

Csecsemő és kisgyermeknevelő szak II. évfolyam

LG6S vagy LG6SA - 6. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak "A" csoport

LG6S vagy LG6SB - 6. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak "B" csoport

LG6T - 6. csoport: Tatai Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Csecsemő és kisgyermeknevelő szak III. évfolyam

LG6S - 6. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG6T - 6. csoport: Tatai Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Szociálpedagógia szak

I., II. évf.

LG7S - 7. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

IV. évf.

G7S - 7. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Gyógypedagógia szak I. évfolyam

LG8S - 8. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG8T - 8. csoport: Tatai Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Gyógypedagógia szak II. évfolyam

LG8S - 8. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

LG8T - 8. csoport: Tatai Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Gyógypedagógia szak III. IV. évfolyam

G8S - 8. csoport: Soproni Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

G8T - 8. csoport: Tatai Képzés kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Rekreáció és életmód szak

I. évf.

LG10S - 10. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Sportszervezés szak

I., II. évf.

LG10S - 10. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Szakoktató szak

I., II. évf.

LG12S - 12. csoport: kötelező tárgyak + választható tárgyak

 

Levelező tagozatos órarendek

Választható tárgyak a Neptunban találhatók.

 

3. Praktikus információk

Miért fontos következetesen felvenni ugyanabban a csoportban a kötelező tárgyakat?

Ha a gyakorlatokat különböző kurzusszámmal (csoportokban) veszik fel, akkor óraütközés lesz!

 

Honnan tudja, milyen tárgyakat kell felvennie?

Minden hallgatóra az első beiratkozáskori Tanulmányi tájékoztató vonatkozik a tanulmányai végéig. A Tanulmányi tájékoztató tartalmazza a mintatantervet és az oklevél megszerzéséhez szükséges feltételeket.

A szakjának és tanulmányai kezdetének megfelelő Mintatantervet töltse le a honlapról a Tanulmányi tájékoztatóból - ha aszerint halad, biztosan jól választ.

Ha passzív félévek után folytatja tanulmányait és a meghirdetett tárgyak kódja nem egyezik az Ön által teljesítendő tárgyak kódjával, kérje az intézeti titkárok segítségét!

Tanulmányi tájékoztatók

Kérjük az órarendeket és a neptun üzeneteket a regisztrációs héten naponta nézzék, mert a változásokat jelezzük.

A SPECIALIZÁCIÓ tárgyai a kötelezően választott tárgyakat váltja ki, így a tanulmányaik során ezek alapján figyeljék a kreditértékeiket!

 

Mit tegyen, ha az Önre vonatkozó tanulmányi tájékoztatóban nem az órarendben meghirdetett kódokkal szerepelnek a tantárgyak? 

1. kérje az intézeti titkárok segítségét, mivel ezeket a tárgyakat külön ki kell írni az Ön részére

 

Mit tegyen, ha elfogyott az adott kurzuson a hely? 

1. válasszon másik csoportot, következetesen, mindegyik tárgynál. (A már felvett gyakorlati kurzusokat adja le és vegye fel a másik csoportét.)

2. kérje az intézeti titkárok segítségét, az adott tantárgyakhoz kapcsolódóan. Azt, hogy melyik tárgy melyik intézethez tartozik, a tárgy oktatója határozza meg. A lenti felsorolásban az intézet nevére kattintva elérhetőek az intézet oktatói.

 

Amennyiben segítséget kér, az alábbi információkat gyűjtse össze, mielőtt a kérdését felteszi:

  • Hallgató neve
  • Hallgató neptun kódja
  • Szak
  • Évfolyam
  • Csoport (amennyiben releváns)
  • Tagozat
  • Tantárgy neve
  • Tantárgy kódja

 

Kérjük, hogy csak az adott intézet titkárának küldje el a kérését. Amennyiben mégsem ő az illetékes, továbbítani fogja a megfelelő helyre a kérést.

 

Iván Krisztina (Neveléstudományi és Pszichológiai Intézet által oktatott tárgyak):

 +36 99 518-383 ivan.krisztina@uni-sopron.hu

Szőnyi Hajnalka (Művészeti és Sporttudományi Intézet által oktatott tárgyak):

 +36 99 518-936 szonyi.hajnalka@uni-sopron.hu

Kui Biborka (Társadalom-, Szociális- és Kommunikációtudományok Intézet által oktatott tárgyak):

 +36 99 518-956 kui.biborka@uni-sopron.hu

 

Reméljük tájékoztatónkkal sikerült segíteni!  

ugrás az oldal tetejére

Tanulmányi rend - 2024/25-ös tanév

ugrás az oldal tetejére

cs_tanrend.jpg

Frissítve 2024. július 29-én.

BPK_Tanulmanyi rend_2024_2025_modosítva_24_07_29.gif

ugrás az oldal tetejére

Órarendek

ugrás az oldal tetejére

cs_orarend.jpg

 1. Nappali tagozat

1.1. 2024/25-ös tanév I. félév

A kurzusok felvétele előtt, kérem, nézze meg a Tantárgy-felvételi segédletet, amely főleg az Óvodapedagógus szakon segít a csoport kiválasztásában. Az órarend tekintetében a Neptun a mérvadó, az itt megjelenített órarendek nem tartalmaznak minden választható tárgyat.

A szak/csoport nevére kattintva elérhető az órarend.

Csecsemő- és kisgyermeknevelő szak

Csecsemő-és kisgyermeknevelő I. évf.

Csecsemő-és kisgyermeknevelő II. évf.

Csecsemő-és kisgyermeknevelő III. évf.

Educational Science Training Programme

Educational Science Year 1

Gyógypedagógia szak

Gyógypedagógia I. évf.

Gyógypedagógia II. évf.

Gyógypedagógia III. évf.

Gyógypedagógia IV. évf.

Kommunikáció- és médiatudomány szak

Kommunikáció- és médiatudomány III. évf.

Óvodapedagógus szak

Óvodapedagógus I. évf:

Óvodapedagógus II. évf:

Óvodapedagógus III. évf:

Rekreáció és életmód szak

Rekreáció és életmód szak I. évf. 

Sportszervezés szak

Sportszervezés I. évf.

Sportszervezés II. évf.

 

Szakmai Tanár MA szak

Szakmai Tanár MA I. évf. 

Szociálpedagógia szak

Szociálpedagógia II. évf.

 

Választható tárgyak

Kötelezően választandó tárgyak

Szabadon választható tárgyak

2. Levelező tagozat

 

2.1. 2024/25-ös tanév I. félév

A kurzusok felvétele előtt, kérem, nézze meg a Tantárgy-felvételi segédletet, amely főleg az Óvodapedagógus szakon segít a csoport kiválasztásában. Az órarend tekintetében a Neptun a mérvadó, az itt megjelenített órarendek nem tartalmaznak minden választható tárgyat.

Jelenleg tervezet, a tanórák elhelyezkedése a konzultációs időpontokon belül változhat.

A szak/csoport nevére kattintva elérhető el az órarend.

Csecsemő- és kisgyermeknevelő szak

Csecsemő-és kisgyermeknevelő I. évf. SOPRON: 2024. szeptember 6-7
(1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Csecsemő-és kisgyermeknevelő I. évf. SOPRON "A" csoport

Csecsemő-és kisgyermeknevelő I. évf. SOPRON "B" csoport

 

Csecsemő-és kisgyermeknevelő II. évf. SOPRON: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

Csecsemő-és kisgyermeknevelő II. évf. SOPRON "A" csoport

Csecsemő-és kisgyermeknevelő II. évf. SOPRON "B" csoport


Csecsemő-és kisgyermeknevelő III. évf. SOPRON: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

 

Csecsemő-és kisgyermeknevelő I. évf. TATA: 2024. szeptember 13-14 (2. hét), 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Csecsemő-és kisgyermeknevelő II. évf. TATA: 2024. szeptember 13-14 (2. hét), 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Csecsemő-és kisgyermeknevelő III. évf. TATA: 2024. szeptember 13 (2. hét), 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 22 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

 

Emberi erőforrás tanácsadó szak

Emberi erőforrás tanácsadó II. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Gyógypedagógia szak

Gyógypedagógia I. évf. SOPRON: 2024. szeptember 6-7
(1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6 (14. hét)
Gyógypedagógia II. évf. SOPRON: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

Gyógypedagógia II. évf. SOPRON "A" csoport

Gyógypedagógia II. évf. SOPRON "B" csoport


Gyógypedagógia III. évf. SOPRON: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)
Gyógypedagógia IV. évf. SOPRON: 2024. szeptember 20 (3. hét), 2024. november 8 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

 

Gyógypedagógia I. évf. TATA: 2024. szeptember 13-14 (2. hét), 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Gyógypedagógia II. évf. TATA: 2024. szeptember 13-14 (2. hét), 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Gyógypedagógia II. évf. TATA "A" csoport

Gyógypedagógia II. évf. TATA "B" csoport

Gyógypedagógia III. évf. TATA: 2024. szeptember 13-14 (2. hét), 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6 (14. hét)
Gyógypedagógia IV. évf. TATA: 2024. szeptember 13 (2. hét), 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 26 (8. hét)

Humánökológia szak

Humánökológia MA szak II. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. október 19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

 

Neveléstudomány szak

Neveléstudomány I. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Neveléstudomány II. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

 

Neveléstudomány II. évf. A kora gyermekkor pedagógiája specializáció

Neveléstudomány II. évf. A fenntarthatóság és társadalom specializáció

 

Óvodapedagógus szak

Óvodapedagógus I. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Óvodapedagógus I. évf. LG1S csoport

Óvodapedagógus I. évf. LG2S csoport

Óvodapedagógus I. évf. LG3S csoport

Óvodapedagógus I. évf. LG4S csoport

Óvodapedagógus I. évf. LG5S-NOP csoport


Óvodapedagógus II. évf.: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

Óvodapedagógus II. évf. LG1S csoport

Óvodapedagógus II. évf. LG2S csoport

Óvodapedagógus II. évf. LG3S csoport

Óvodapedagógus II. évf. LG5S-NOP csoport


Óvodapedagógus III. évf.: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

Óvodapedagógus III. évf. LG1S csoport

Óvodapedagógus III. évf. LG2S csoport

Óvodapedagógus III. évf. LG5S-NOP csoport

 

"Rövid" NOP

 

Rekreáció és életmód szak

Rekreáció és életmód szak I. évf. : 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Sportszervezés szak

Sportszervezés BA szak I. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Sportszervezés BA szak II. évf.: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

 

Szakoktató szak

Szakoktató BA szak I. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Szakoktató BA szak I. évf Agrár specializáció

Szakoktató BA szak I. évf Műszaki specializáció

Szakoktató BA szak I. évf Szolgáltatási specializáció

Szakoktató BA szak I. évf Üzleti specializáció


Szakoktató BA szak II. évf.: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

Szakoktató BA szak II. évf Agrár specializáció

Szakoktató BA szak II. évf Műszaki specializáció

Szakoktató BA szak II. évf Szolgáltatási specializáció

 

Szociálpedagógia szak

Szociálpedagógia I. évf.: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Szociálpedagógia II. évf.: 2024. szeptember 20-21 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)
Szociálpedagógia IV. évf.: 2024. szeptember 20 (3. hét), 2024. október 11-12 (6. hét), 2024. október 26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 29-30 (13. hét)

 

Szakmai tanár szakok (agrármérnöktanár, közgazdásztanár, mérnöktanár)

Szakmai Tanár I. évf - 2 féléves: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Szakmai Tanár I. évf - 3 féléves: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
Szakmai Tanár I. évf - 4 féléves Mérnöktanár Műszaki Szakoktató bemenettel: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Szakmai Tanár II. évf - 3 féléves: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Szakmai Tanár II. évf - 3 féléves Agrármérnöktanár

Szakmai Tanár II. évf - 3 féléves Közgazdásztanár

Szakmai Tanár II. évf - 3 féléves Mérnöktanár

 

Szakmai Tanár II. évf - 4 féléves Mérnöktanár Műszaki Szakoktató bemenettel: 2024. szeptember 6-7 (1. hét), 2024. szeptember 27-28 (4. hét), 2024. október 18-19 (7. hét), 2024. november 15-16 (11. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

 

Választható tárgyak

Választható tárgyak a I. évfolyamos BA szakok konzultációs hétvégéin Sopronban

Választható tárgyak a II. és III. évfolyamos BA szakok konzultációs hétvégéin Sopronban

Választható tárgyak Tatán

3. Szakirányú továbbképzések

3.1. 2024/25-ös tanév I. félév

A szak nevére kattintva elérhető az órarend 2024. szeptembertől.

 

Sopron - Fejlesztő-differenciáló szakpedagógia: 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Sopron - Traumaorientált szaktanácsadó: 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)

Sopron - Gyermekkori rekreációs- és gyógyúszás: -

Pedagógus szakvizsgák


Sopron - Erdőpedagógia: 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
 
Sopron - Fejlesztő, differenciáló pedagógia: 2024. október 4-5 (5. hét), 2024. október 25-26 (8. hét), 2024. november 8-9 (10. hét), 2024. november 22-23 (12. hét), 2024. december 6-7 (14. hét)
 

Sopron - Rekreációs- és gyógyúszás szakterületen - pedagógus szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzési szak: -
 
ugrás az oldal tetejére

Hallgatói Önkormányzat (HÖK)

ugrás az oldal tetejére

cs_hok.jpg

Dorner Kinga
HÖK Elnök
+36 30 557 79 24
Bogdán Ibolya
+36 70 718 97 19
HÖK Általános alelnök

bpk-hokaltalelnok@uni-sopron.hu
 
 
Moroz Alexa
+36 70 305 16 20
HÖK Gazdasági alelnök
 
 
 

Egyetemi HÖK-ös dokumentumok elérése itt.

 

1. ÖSZTÖNDÍJ LEHETŐSÉGEK

 

1. Ösztöndíj lehetőségek

 

1.1 Kari kulturális és karitatív ösztöndíj 

1.2 Kari szakmai, tudományos 

1.3 Közéleti ösztöndíj

1.4 Kiemelt tanulmányi ösztöndíj 

1.5 Rendkívüli szociális ösztöndíj

1.6 Rendszeres szociális ösztöndíj

1.7 Minden ösztöndíjjal kapcsolatos dokumentum

 

Az ösztöndíjak igénylésével kapcsolatos leírások és űrlapok a kapcsolódó fájlok ablakban találhatók.

ugrás az oldal tetejére

Esélyegyenlőség

ugrás az oldal tetejére

eselyegyenloseg.jpg

Üdvözöljük a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar  hallgatójaként!

 

Egyetemünk és Karunk hangsúlyozottan segíti a fogyatékossággal élő hallgatókat tanulmányaik eredményességében  és az egyetemi közösségi életben.

Amennyiben a

  • felvételi eljárás során fogyatékossági állapota alapján többletpontban részesült, vagy
  • valamilyen fogyatékossággal él, és
  • a képzése során sajátos igényei vannak és lesznek, valamint
  • szeretné igénybe venni a különböző támogatási formákat,

úgy az Egyetemi Tanulmányi Központ kari tanulmányi ügyintézőjének a fogyatékosságot igazoló dokumentációkat feltétlen adja be (titoktartási kötelezettség biztosított). Ez a dokumentáció képezi jogosultságát a támogatásra, valamint ezáltal tudja felvenni Önnel a kapcsolatot a kari fogyatékosügyi koordinátor.

A tanulmányi kedvezményre, mentességre vonatkozó kérelmét a Neptun rendszerben az elektronikus kérvények megfelelő rovatában rögzítheti.

A közvetlen támogatási formák megismerése érdekében személyesen vagy e-mail-ben is keresheti  a kari  fogyatékosügyi koordinátort:

Mendéné Lajtai Krisztina - lajtai.krisztina@uni-sopron.hu
SoE Fogyatékossággal Élő Hallgatók Esélyegyenlőséget Biztosító Bizottság elnök
Benedek Elek Pedagógiai Kar (SoE BPK), 9400 Sopron, Ferenczy u. 5. I. em. 46. szoba

Kérjük, olvassa el figyelmesen a jogszabályokat, melyek Önt hivatottak segíteni. Ezek alapja a 2011. évi CCIV. felsőoktatási törvény, a 87/2015. (IV. l9.) Korm. rend., valamint a SoE SZMSZ III. Hallgatói Követelményrendszer (2017) ide vonatkozó megfogalmazásai.

 

A fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányainak folytatásához szükséges esélyegyenlőséget biztosító szabályok

Kivonat a SoE SZMSZ Hallgatói Követelményrendszer (2017)leiratból 

A fogyatékossággal élő jelentkező minden jelentkezési helyen, illetve minden képzési területen, kivéve ahol kizárólag gyakorlati vizsga alapján számolják a felvételi pontszámot, a mindenkori jogszabályi előírás szerinti többletpontra jogosult. Sikeres felvétel esetén a beiratkozáskor a többletpontot alátámasztó eredeti dokumentumot kötelező bemutatni. 

Általános rendelkezések 

Jelen fejezet az Nftv. 49. § (8) bekezdés, valamint a 87/2015. Korm. r. 62-64. §-a alapján készült. A fejezet hatálya az egyetemmel hallgatói jogviszonyban álló, fogyatékossággal élő hallgatóra terjed ki.

Fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező) az a hallgató (jelentkező), aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd.

A felsőoktatási intézményekbe jelentkezők, valamint a felsőoktatási intézményekben tanulmányokat folytató fogyatékossággal élő hallgatók a fogyatékosságukra való tekintettel a fogyatékosság típusát és mértékét igazoló szakvélemény alapján kérhetik az intézmény engedélyét a tanulmányi kötelezettségek teljesítése, illetve a vizsgák alóli részleges vagy teljes felmentésre, vagy annak más módon történő teljesítésére, valamint a vizsgákon alkalmazható segítségnyújtásra. Az így nyújtott mentesítés kizárólag a mentesítés alapjául szolgáló körülménnyel összefüggésben biztosítható és nem vezethet az alap-és mesterképzésben az oklevél által tanúsított szakképzettség, illetve felsőfokú szakképzésben a bizonyítvány által tanúsított szakképesítés megszerzéséhez szükséges alapvető tanulmányi követelmények alóli felmentéshez.

A fogyatékossággal élő jelentkező a felvételi/átvételi eljárás során a felvételi/átvételi kérelemhez mellékelve nyújthatja be a fogyatékosság igazolásához szükséges, ill. a közoktatási intézmény által kiállított dokumentumokat, melyek igazolják, hogy fogyatékossága a középfokú tanulmányai során fennállt és emiatt kedvezményben részesült. Részére az e fejezetben előírt kedvezményeket a felvételi/átvételi eljárás során is biztosítani kell. Az egyes szakokra vonatkozó pályaalkalmassági követelmények teljesítése alól a fogyatékosságra tekintettel kedvezmény nem adható.

Az egyetem karai a fogyatékossággal élő hallgatókat megillető konkrét tanulmányi és vizsgakedvezményeket valamint az engedélyezett, de az egyetem által nem biztosított személyi és technikai segítségnyújtást – figyelembe véve a fogyatékosság típusát, az érettségi vizsgaszabályzat szerint biztosított kedvezményeket, valamint az adott szak, illetve felsőfokú szakképzés képesítési, ill. szakmai követelményeit – a tanrendben (tanulmányi és vizsgakövetelményekben) határozzák meg.

 

A koordinátor

A fogyatékossággal élő hallgatók segítését rektori koordinátor végzi, kinek személyét az egyetem rektora jelöli ki és feladatainak ellátására megbízást ad 3 évre. A rektor évenként gondoskodik arról, hogy a fogyatékossággal élő hallgatók a koordinátor munkáját véleményezzék és annak eredményét a koordinátor kijelölésénél és megbízatásának meghosszabbításánál figyelembe veszi. A rektori koordinátor munkáját a kari koordinátorok segítik.

 

A rektori és kari koordinátor feladata:

a) részvétel a fogyatékossággal élő hallgatók által benyújtott, az 51.§ (2) bekezdés szerinti kérelem elbírálásában és nyilvántartásában, valamint a hallgatót érintő jogorvoslati döntésekben azzal, hogy az a koordinátor, aki a kérelem elbírálásában részt vett, nem vehet részt a jogorvoslati eljárásban,

b) kapcsolattartás a fogyatékossággal élő hallgatókkal, azok segítőivel,

c) a fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányai, vizsgái során alkalmazható segítségnyújtási lehetőségek biztosítása, illetve a fogyatékossággal élő hallgatók által igényelt konzultációs lehetőségek megszervezése,

d) javaslattétel a fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányainak segítését szolgáló normatív támogatások felhasználására, a segítségnyújtáshoz szükséges tárgyi eszközök beszerzésére.

A koordinátornak felsőfokú végzettséggel, valamint fogyatékosügyi kompetenciákkal vagy fogyatékosügyi szakmai gyakorlattal kell rendelkeznie.

A fogyatékossággal élő hallgatókat megillető különleges bánásmód elbírálásához szükséges adatokhoz való hozzáférést a felsőoktatási intézménynek biztosítania kell a koordinátor részére. Az egyetemnek - az adatvédelmi rendelkezések betartásával - folyamatosan nyilván kell tartani a fogyatékossággal élő hallgatók létszámát, és biztosítani kell az adatok statisztikai célú felhasználását.

A rektori koordinátort a feladatok ellátásáért díjazás illeti meg, melynek mértékét a rektor állapítja meg.

 

Fogyatékossággal Élő Hallgatók Esélyegyenlőségét Biztosító Bizottság

A fogyatékossággal élő hallgatók kérelmét a rektor által létrehozott  3 tagú bizottság bírálja el. A Bizottság tagjait a rektor nevezi ki és bízza meg három éves időtartamra. A Bizottságnak a rektori koordinátor hivatalból tagja, két tag a kérelmek elbírálásához szükséges szakmai ismeretekkel rendelkező oktató. A Bizottság két tagja hallgató.

A Bizottság feladata a tanulmányok során a fogyatékossággal élő hallgatók felmentésre, segítségnyújtásra, mentességre, kedvezményre irányuló kérelmének elbírálása.

A Bizottság a kérelem beérkezését követő 30 napon belül dönt. A döntést a hallgató által benyújtott orvosi szakvélemény, igazolások, a kar véleménye, illetve szükség esetén a hallgató személyes meghallgatása után írásban hozza meg. A Bizottság határozatában az 52. §-ban biztosított kedvezmények jövőbeni igénybevételére jogosítja fel a hallgatót, a kedvezmények biztosítása tekintetében azonban a kérelemhez nincs kötve.

A hallgató a Bizottság döntése ellen a közléstől számított 15 napon belül fellebbezéssel élhet a rektornál. A rektor a fellebbezést 30 napon belül bírálja el.

A hallgató a rektor döntésének bírósági felülvizsgálatát kérheti, annak közlésétől számított 30 napon belül jogszabálysértésre illetve hallgatói jogviszonyra vonatkozó rendelkezés megsértésére hivatkozással. A bíróság az ügyet soron kívül bírálja el. A bíróság a rektor döntését megváltoztathatja.

 

A fogyatékosság megállapításának és igazolásának a rendje

A fogyatékossággal élő hallgató fogyatékosságának típusát és mértékét, annak végleges vagy időszakos voltát a jelen paragrafus (2) vagy (3) bekezdésben meghatározott szakvéleménnyel igazolhatja.

Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye már a középfokú tanulmányok ideje alatt is fennállt, és erre tekintettel a tanulmányai, illetve az érettségi vizsga során kedvezményben részesült, a fogyatékosság, sajátos nevelési igény a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálati intézmények, illetve azok megyei vagy országos szakértői bizottságként eljáró tagintézményei (valamint jogelődjeik közül a tanulási képességvizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottságok, és az országos szakértői és rehabilitációs bizottságok) által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.

Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányok ideje alatt nem állt fenn, illetve fogyatékosságra, sajátos nevelési igényre tekintettel a tanulmányai és az érettségi vizsga során kedvezményben nem részesült, a fogyatékosság a rehabilitációs szakértői szerv, illetve annak jogelődei által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.

A fogyatékkal élő hallgató, amennyiben a felvételi eljárás során fogyatékosságára tekintettel többletpontban részesült, a beiratkozáskor köteles a fogyatékosságáról kiállított határozatot bemutatni, amely határozat a törzslap része.

A fogyatékkal élő hallgató kérelmére tanulmányai során mentességet biztosít, amelyet a fogyatékkal élő hallgató a Neptun rendszerben leadható kérvényen keresztül kérelmezhet. A kérelem leadásához a kari koordinátorok és az Egyetemi Tanulmányi Központ minden esetben köteles segítséget biztosítani.

Amennyiben a hallgató fogyatékosságára tekintettel a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott nyelvi követelmények alól kéri felmentését, a kérelem leadási határideje a fogyatékkal élő hallgatóra vonatkozó záróvizsga jelentkezési időszak utolsó napja.

Amennyiben a fogyatékkal élő hallgató fogyatékosságát felsőfokú tanulmányai alatt állapítják meg, tanulmányi kedvezményeit a Neptun rendszerben leadható kérvénnyel keresztül érvényesítheti.

Az fogyatékkal élő hallgató, aki fogyatékosságára tekintettel rendszeres szociális ösztöndíj pályázatot nyújt be, a fogyatékosságát igazoló határozatot köteles mellékletként csatolni a pályázathoz.

A fogyatékkal élő hallgatók fogyatékosságára vonatkozó adatokat az egyetem köteles bizalmasan kezelni.

 

Az esélyegyenlőséget biztosító kedvezmények

A fogyatékossággal élő hallgató kérelmére a felsőoktatási intézménynek a tanterv előírásaitól részben vagy egészében eltérő követelményeket kell megállapítania, illetve - figyelemmel az Nftv. 49. § (8) bekezdésére - azok teljesítésétől el kell tekintenie a (2)-(7) bekezdésben foglalt kedvezmények közül legalább egy, szükség szerint több kedvezmény biztosításával, ha a fogyatékosságot igazoló szakvélemény megállapításai alapján kedvezmény, illetve mentesség biztosítható a hallgató számára.

 

Mozgáskorlátozott hallgató esetében alkalmazható kedvezmények:

a) a gyakorlati követelmények teljesítése alóli részleges vagy teljes felmentés, illetve annak más formában történő teljesítése,

b) az írásbeli vizsga szóbelivel, a szóbeli vizsga írásbelivel történő helyettesítése,

c) mentesítés a nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alól,

d) mentesítés a manuális készségeket igénylő feladatok alól azzal, hogy az elméleti ismeretek megkövetelhetők,

e) az írásbeli feladatok megoldásához szükséges speciális eszközök, berendezési tárgyak használatának lehetővé tétele,

f) a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő biztosítása,

g) a hallgató tanulmányai alatt személyi segítő biztosítása.

Hallássérült (siket, nagyothalló) hallgató esetében alkalmazható kedvezmények:

a) a gyakorlati követelmények teljesítése alóli részleges vagy teljes felmentés, illetve annak más formában történő teljesítése,

b) a szóbeli vizsga írásbelivel történő helyettesítése, szóbeli vizsgáztatás során - hallgatói igény esetén - jelnyelvi vagy orális tolmács biztosítása,

c) mentesítés a nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alól,

d) az érthetőség és a megértés szempontjából az előadásokon és vizsgákon az elhangzottak egyidejű írásban való megjelenítése a hallgató részére,

e) minden vizsgáztatás alkalmával segédeszközök, vizuális szemléltetés biztosítása,

f) a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő biztosítása,

g) a hallgató tanulmányai alatt személyi segítő, jegyzetelő tolmács, jelnyelvi tolmács biztosítása.

Látássérült (vak, aliglátó, gyengénlátó) hallgató esetében alkalmazható kedvezmények:

a) a gyakorlati követelmények teljesítése alóli részleges vagy teljes felmentés, illetve annak más formában történő teljesítése,

b) az írásbeli vizsgák helyett a szóbeli vizsga, illetve az írásbeli számonkérés esetén speciális technikai eszközök használata,

c) mentesítés a nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alól,

d) mentesítés a manuális, vizuális készségeket igénylő feladatok alól, de az elméleti ismeretek megkövetelhetők,

e) az előadások, gyakorlatok és vizsgák alkalmával a kérdések, tételek hanghordozó eszközön, digitálisan, pontírásban vagy nagyításban történő hozzáférhetősége,

f) a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő biztosítása,

g) a hallgató tanulmányai alatt személyi segítő biztosítása.

Beszédfogyatékos (diszfázia, diszlália, diszfónia, dadogás, hadarás, afázia, orrhangzós beszéd, dizartria, mutizmus, súlyos beszédészlelési és beszédmegértési zavar, centrális pöszeség, megkésett beszédfejlődés) hallgató esetében alkalmazható kedvezmények:

a) a szóbeli vizsga helyett írásbeli vizsga, és a számonkérések esetén speciális technikai eszközök használata,

b) mentesítés a nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alól,

c) a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő biztosítása,

d) a hallgató tanulmányai alatt személyi segítő biztosítása.

Pszichés fejlődési zavarral küzdő hallgató esetében alkalmazható kedvezmények:

a) a diszlexiás-diszgráfiás-diszortográfiás hallgatónál:

aa) az írásbeli vizsga helyett szóbeli vizsga vagy szóbeli helyett írásbeli vizsga,

ab) írásbeli vizsga esetén a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő,

ac) a vizsgán a szükséges segédeszközök (különösen számítógép, írógép, helyesírási szótár, értelmező szótár, szinonima szótár) biztosítása,

ad) mentesítés a nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alól,

b) a diszkalkuliás hallgatónál:

ba) mentesítés a számítási feladatok alól, de az elméleti ismeretek megkövetelhetők,

bb) a vizsgák alkalmával mindazon segédeszközök használata, amelyekkel a hallgató a tanulmányai során korábban is dolgozott (különösen táblázatok, számológép, konfiguráció, mechanikus és manipulatív eszközök), továbbá hosszabb felkészülési idő biztosítása,

c) a hiperaktív, figyelemzavarral küzdő hallgatónál:

ca) az írásbeli vizsga helyett szóbeli vizsga vagy szóbeli helyett írásbeli vizsga,

cb) a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő biztosítása,

cc) vizsgáknál a hallgató várakozási idejének minimálisra csökkentése,

cd) az írásbeli feladatok megoldásához szükséges speciális eszközök, berendezési tárgyak alkalmazása,

ce) a hosszabb időtartamú vizsga több részletben való megtartása, vagy a vizsga helyiségének elhagyása nélküli szünetek, vagy mozgásos aktivitás engedélyezése, érzelmi megnyilvánulások tolerálása,

cf) külön vizsga a többi hallgatótól elkülönítetten,

cg) az egyéni sajátosságok függvényében a szóbeli vizsgáztatás során - hallgatói igény esetén - a kérdések leírása vagy többszöri megismétlése, komplex kérdések részegységekre történő lebontása, segítség az elvárások és kérdések tisztázásához,

 ch) az előadások, gyakorlatok és vizsgák alkalmával a kérdések, tételek hanghordozó eszközön, digitálisan történő hozzáférhetősége,

ci) a hallgató tanulmányai alatt személyi segítő biztosítása,

a magatartásszabályozási zavarral (szocio-adaptív folyamatok zavaraival, az érzelmi kontroll, ön-, vagy mások felé irányuló agresszió, a szorongás, az én-szabályozás gyengeségét mutató magatartásjellemzők, az alkalmazkodóképesség, a célirányos viselkedés, az önszervezés, valamint a metakogníció eltérő fejlődésével) küzdő hallgatónak:

da) az írásbeli vizsga szóbelivel, a szóbeli vizsga írásbelivel történő helyettesítése,

db) a hosszabb időtartamú vizsga több részletben való megtartása vagy szünetek engedélyezése, az egyéni késztetések, érzelmi megnyilvánulások tolerálása,

dc) külön vizsga a többi hallgatótól elkülönítetten,

dd) a szóbeli vizsgáztatás során - hallgatói igény esetén - a kérdések leírása, az elvárások és kérdések tisztázása, a feltett kérdések, utasítások megfogalmazásának egyszerűsítése, pontosítása,

de) a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő,

df) a hallgató tanulmányai alatt személyi segítő biztosítása.

Az autizmussal élő hallgató esetében alkalmazható kedvezmények:

a) a számonkérés körülményeinek a hallgató speciális szükségleteihez alakítása, az írásbeli vizsga helyett szóbeli vizsga vagy szóbeli helyett írásbeli vizsga,

b) számonkérés során segítségadás az elvárások és kérdések tisztázásához, szóbeli vizsgánál a feltett kérdések, utasítások írásban való megjelenítése, megfogalmazásuk egyszerűsítése,

c) a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési időnél hosszabb felkészülési idő,

d) mind a kurzusok, mind a számonkérés során speciális eszközök (elsősorban hangrögzítő eszköz, számítógép, értelmező szótár, egyéb támogató, infokommunikációs technológiák) alkalmazása,

e) mentesítés a nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alól,

f) a fejlődési zavarából következő nehézségek miatt egyes gyakorlati követelmények alóli mentesítés, vagy ezek teljesítésének megfelelő, nem gyakorlati feladatokkal való helyettesítése,

g) a hallgató tanulmányai alatt személyi segítő biztosítása.

(8) A hosszabb felkészülési időt a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított időtartamhoz képest legalább 30%-kal hosszabb időtartamban kell megállapítani.

 

Halmozott fogyatékosság esetén a (2)-(7) bekezdésben foglalt előnyben részesítések bármelyike adható, figyelembe véve a hallgató egyéni szükségleteit.

Indokolt esetben a hallgató kérelmére, a szakvélemény alapján a felsőoktatási intézmény szabályozott kedvezményektől eltérő, további vagy más kedvezményt is biztosíthat a hallgató részére.

A nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alóli mentesítés a doktori képzés tekintetében nem illeti meg a doktori képzésre jelentkező hallgatót, a doktorandusz hallgatót illetve a doktorjelöltet.

A nyelvvizsga vagy annak egy része, illetve szintje alóli mentesítés megilleti azt a fogyatékossággal élő volt hallgatót, aki záróvizsgát tett és hallgatói jogviszonya megszűnt, de a szakképzettség megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga kötelezettségét nem teljesítette.

A hallgató fogyatékosságára tekintettel a szakvélemény alapján kérheti a tanulmányi kötelezettségek teljesítése, illetve a vizsgák alóli részleges vagy teljes felmentését vagy azok más módon történő teljesítésének engedélyezését.

A felsőoktatási intézmény szabályzatában meghatározottak szerint:

a) bírálja el a fogyatékossággal élő hallgató segítségnyújtásra, mentességre és kedvezményekre irányuló kérelmét,

b) kerül megbízásra és látja el feladatát a fogyatékossággal élő hallgatók segítését felsőoktatási intézményi és kari részről irányító koordinátor,

c) veheti igénybe a fogyatékossággal élő hallgató - a fogyatékossága típusa és mértéke szerint - a felsőoktatási intézmény által biztosított, illetve más módon rendelkezésére álló személyi és technikai segítségnyújtást és szolgáltatásokat,

d) használhatja fel a fogyatékossággal élő hallgató a speciális jegyzetet, illetve jegyzetet helyettesítő, más módszerű felkészülést segítő technikai eszközöket.

ugrás az oldal tetejére

Mentor program

ugrás az oldal tetejére

cs_mentor.jpg

Kedves Hallgatónk!

 

A Benedek Kar mentori szolgáltatással szeretné támogatni tanulóink személyes és szakmai fejlődését. Továbbra is lehet jelentkezni mentoráltnak mentori programunkba.

 

Felhívjuk figyelmüket, hogy a Benedek Kar oktatói által működtetett mentori programot online csatornákon folytatjuk tovább. A folyamatban lévő mentorálások esetén a digitális kapcsolattartásra történő átállás a többi távoktatási tevékenységgel párhuzamosan zajlik. Az új belépők a kiválasztott mentorral tudnak megállapodni a a digitális munkavégzés kereteiről

 

Mondunk néhány példát, amelyek alapján hasznosnak találhatja, hogy mentorálásban vegyen részt.

 

  1. Egyetemi beilleszkedés támogatása. A hallgatók jó része sokszor még egy év elteltével is magányosnak, kívülállónak érezheti magát az egyetemen. Lehet, hogy Önnek sem elég otthonos az új közeg. Egy mentor segítségével változtathat ezen, és jelentősen növelheti egyetemi komfortérzetét.
  2. Teljesítmény- és munkamotiváció fejlesztése. Lehet, hogy Ön értelmetlennek, vagy unalmasnak talál bizonyos tantárgyakat, és alig bírja rávenni magát az órai részvételre, a készülésre. Vagy nagyon izgul, szorong a dolgozatok, vizsgák előtt, és nem tud teljesíteni úgy, ahogy szeretne. Egy mentorálási folyamatban orvosolhatja ezeket a problémáit.
  3. Szakmai kompetenciák fejlesztése. A mentorával folytatott személyes szakmai beszélgetésekből, egyedi feladatokból sok mindent profitálhat. A szakmai problémák tárgyalása fejleszti a problémalátását, elemző, lényegkiemelő és szintetizáló képességét. A szóbeliség a kifejezőkészségére, vitakészségére van jó hatással. A kiállás saját álláspontjáért egy tekintélyszeméllyel szemben konstruktív önérvényesítő képességét fejleszti, és közvetlen hasznát veszi majd szakdolgozata védésekor.
  4. Hivatástudat, pályamotiváció. Könnyen lehet, hogy kétségei támadtak, az Önnek megfelelő pályát választotta-e. Mentorától személyre szabott támogatást tud kapni ahhoz, hogy megerősítse, vagy megváltoztassa döntését.
  5. Karrier-építés. Ha Ön végzéshez közeledik, különösen nagy segítség lehet egy mentor munkaerőpiaci ismeretanyaga és kapcsolatrendszere.
  6. Diákmentorrá válás. Ha Ön szívesen mentorálna új elsőéveseket, és/vagy a Benedek Kar képzései iránt érdeklődő középiskolásokat,  és e munka révén fejlesztené saját kommunikációs képességeit, személyiségét, és szakmai kompetenciát is, jelentkezzen diákmentornak.

 

A fenti lista csak néhány javaslat a mentorálási folyamat lehetséges témái közül. Egyéni fejlesztési céljait a mentorával közösen fogja kialakítani.

 

A mentorálás időtartama a tanulmányi félévekhez igazodik és legalább havi egy megbeszélést jelent a mentor és a mentorált között. Természetesen történhetnek heti-kétheti rendszerességgel is, megállapodás szerint.

 

A mentorálást végző oktatók kapacitása véges, így nem garantált, hogy ebben a félévben tudnak fogadni minden jelentkezőt. Indokolt esetben, amennyiben valamennyi érintett beleegyezik, a mentorálás 3-4 fős kiscsoportos keretben is történhet. 

Jelentkezni Taschnerné Hart Tímea dékáni hivatalvezető asszonynak címzett email-ben lehet: hart.timea@uni-sopron.hu

 

A mentor program az 'EFOP-3.4.3-16-2016-00022 „QUALITAS” Minőségi felsőoktatás fejlesztés Sopronban, Szombathelyen és Tatán' pályázat keretein belül valósul meg.

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel