Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|5|hu_HU|Képzések|Alapképzések
Tartalmi elemek

Építőművészet BA

ugrás az oldal tetejére

Miért az építőművész BA szak?

Ha szeretsz utazni és lenyűgöz az óvárosok hangulata, vagy a legújabb épületcsodák, akkor Te építésznek készülsz! Ha állandóan átrendeznéd a szobádat, vagy kritizálod a másét, akkor közénk való vagy! Ha jól rajzolsz vagy barkácsolsz, érdekelnek a 3D programok és látványtervezés, vagy egyszerűen csak álmodozó vagy, ha szereted a természetet és aggódsz a világ sorsáért akkor jó hírünk van, köztünk a helyed!

Az építész pont ilyen és nálunk azt fejleszted jobban, ami az erősséged. Nekünk a táj, az utca, az épület, a belső és a bútor egyazon csoda része. Mindezt a gyönyörű Sopronban tanulhatod, egy híresen összetartó közösségben. A természet, a hagyomány és a nyugat metszéspontjában itt indult sok éve az ország második egyetemi szintű építészképzése. Erre büszkék vagyunk!

Mit tanulhatsz az építőművész BA szakon?

Nálunk építészeti, belsőépítészeti tervezést, valamint bútortervezést is tanulhatsz. Új tantervünk a nemzetközi oktatási trendeket követi. Képzett oktatóink segítenek művészeti és műszaki tanulmányaidban. Rajzolunk, plasztikázunk, de tanulhatsz világítástechnikát, látványtervezést és még kommunikációt is. Egyszerre fejlesztjük a művészi és a technikai készségeket.

Elvünk a 4K: KREATIVITÁS, KRITIKA, KOOPERÁCIÓ, KOMMUNIKÁCIÓ. Nálunk belepillanthatsz a jövő egyik legfontosabb építőanyagának alapját adó fa korszerű felhasználásába és a hátterét adó felelős erdőgazdálkodásba is. Tanulj lelkes oktatóktól, gyakorolj valós feladatokon! Természet és gondoskodás, természetes gondolkodás.

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

Az épületre úgy tekintünk, mint az építészet, a belsőépítészet és a bútortervezés szerves egységére és így is oktatjuk.
Az alapszakot végzett hallgatóink felkészültek tanulmányaik mesterképzésben, majd doktori iskolában történő, PhD vagy DLA fokozat megszerzését célzó folytatására.

A mesterszak elvégzése és az előírt szakmai gyakorlat letelte után megszerezhető mind az építészi, mind a belsőépítészi tervezői jogosultság. Végzett hallgatóink elismert irodákban és neves cégeknél dolgoznak itthon és külföldön.

A tanulmányok egy része külföldön is folytatható, erről bővebb tájékoztatást az ERASMUS oldalunkon olvashatsz.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

Az alapszakos művészeti képzéseinkre (építőművészet BA, formatervezés BA, tervezőgrafika BA) kétfordulós felvételi vizsgát kell teljesítenie a jelentkezőknek, a FELVÉTELI VIZSGÁRÓL további információ ezen a linken érhető el.

 

ugrás az oldal tetejére

Formatervezés BA

ugrás az oldal tetejére

Miért a formatervezés BA szak?

A formatervezés, design a kor egyik legfontosabb területe. A design a tudományágak és a művészet összeadott értékeit, a kutatások és társadalmi kihívások mentén a közeljövő tárgyi világát fogalmazza meg. Ebben a folyamatban részt venni és a befejező összegző szakaszban a tárgyiasulás élményét és felelősségét tapasztalni teremtői hozzáállást jelent.  

Mit tanulhatsz a formatervezés BA szakon?

A képzés célja formatervezők képzése, akik a design és formatervezés különböző területein képesek kis- és nagysorozatú termékek formai tulajdonságainak és használati jellemzőinek megtervezésére, valamint a teljes termékfejlesztési folyamatban való részvételre. Szakmai felkészültségük lehetővé teszi számukra, hogy kreatív válaszokat tudjanak adni a kultúra, a társadalom, a piacgazdaság és a környezet kihívásaira, akár önállóan, akár más szakemberekkel együttműködve. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.  

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

A Formatervezés alapdiploma (BA) megszerzése után a Formatervező művész mester szak (MA) továbbképzési lehetőség áll rendelkezésre. A három éves alap és két éves mesterképzés célja, hogy a végzett hallgatók átfogó szakmai ismerettel és kellő gyakorlattal kezdhessék meg szakmai karrierjüket, illetve hazai és nemzetközi posztgraduális képzésre jelentkezhessenek. A mester szak elvégzése után mindazok a továbbképzési lehetőségek rendelkezésre állnak, melyek általában a művészeti továbbképzést jelentik.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

Az alapszakos művészeti képzéseinkre (építőművészet BA, formatervezés BA, tervezőgrafika BA) kétfordulós felvételi vizsgát kell teljesítenie a jelentkezőknek, a FELVÉTELI VIZSGÁRÓL további információ ezen a linken érhető el.

 

ugrás az oldal tetejére

Tervezőgrafika BA

ugrás az oldal tetejére

Miért a tervezőgrafika BA szak?

Ha megragadnak a képek és lenyűgöznek a színek, imádod a furcsa betűket, telefirkálod karakterekkel, ábrákkal a füzeteidet, akkor Te grafikusnak készülsz! Ha szeretnéd magad a vizualitás nyelvén kifejezni, változtatni akarsz a világon, érdekel a kommunikáció, akkor közénk való vagy! Ha jól rajzolsz vagy festesz, érdekelnek a rajzprogramok és az illusztráció, vagy egyszerűen csak álmodozó vagy, ha szereted a természetet és aggódsz a világ sorsáért akkor jó hírünk van, köztünk a helyed!

Mindezt a gyönyörű Sopronban tanulhatod, egy híresen összetartó közösségben. A természet, a hagyomány és a nyugat metszéspontjában alakult 28 éve az Alkalmazott Művészeti Intézet, a soproni AMI. Erre büszkék vagyunk!

Mit tanulhatsz a tervezőgrafika BA szakon?

Nálunk tipográfiát, csomagolástervezést, illusztrációt, brand design-t, hagyományos és digitális grafikai technikákat is tanulhatsz. Új tantervünk a nemzetközi oktatási trendeket követi. Képzett oktatóink segítenek művészeti és műszaki tanulmányaidban, hiszen a tervezőgrafikus az a szakember, aki pontosan ismeri, hogy hogyan lesz az álmaiból valóság. Rajzolunk, plasztikázunk, de tanulhatsz médiatechológiát, infógrafikát, digitális képalkotást és még 3D tervezést is. Egyszerre fejlesztjük a művészi és a technikai készségeket, segítünk a Benned rejlő kreatív energiák kibontakoztatásában.

Elvünk a 4K: KREATIVITÁS, KRITIKA, KOOPERÁCIÓ, KOMMUNIKÁCIÓ. Nálunk belepillanthatsz a jövő egyik legfontosabb csomagolóanyagának alapját adó papír korszerű felhasználásába és digitális tartalomfejlesztésbe is. Tanulj lelkes oktatóktól, gyakorolj valós feladatokon! Természet és gondoskodás, természetes gondolkodás.

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

A képzés alatt az életre készítünk fel valós projekteken keresztül. Megtanítunk csapatban és önállóan dolgozni, hiszen egy stúdióban, reklámügynökségnél, vagy az általad alapított cégnél mindkét habitusra szükséged lesz.

Az alapszakot végzett hallgatóink felkészültek tanulmányaik mesterképzésben, majd doktori iskolában történő, DLA fokozat megszerzését célzó folytatására.

Végzett hallgatóink grafikai stúdiókban és neves cégeknél dolgoznak itthon és külföldön.

A tanulmányok egy része külföldön is folytatható, erről bővebb tájékoztatást az ERASMUS oldalunkon olvashatsz.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

Az alapszakos művészeti képzéseinkre (építőművészet BA, formatervezés BA, tervezőgrafika BA) kétfordulós felvételi vizsgát kell teljesítenie a jelentkezőknek, a FELVÉTELI VIZSGÁRÓL további információ ezen a linken érhető el.

 

ugrás az oldal tetejére

Faipari mérnöki BSc

ugrás az oldal tetejére

p_faipar_bsc.jpg

Miért a faipari mérnöki alapképzési szak?

A faanyagról és annak feldolgozásáról, felhasználásáról csak Sopronban tanulhatsz felsőfokon, nagy tapasztalattal rendelkező, odafigyelő, szakmát szerető oktatóktól.

A Faipari mérnöki képzés a Kar legrégebbi, országosan egyedülálló képzése, melynek célja műszakilag jól felkészült szakemberek képzése a faipari tervezés, technológia, gépészet, kereskedelem, energetika és faépítészet minden területére.

A faipari mérnökök az egyik legősibb ökoanyaggal dolgoznak, a mindennapi életünket végigkísérő faanyag hasznosításával, feldolgozásával. Kreativitásukat, felkészültségüket felhasználva valósíthatják meg a környezettudatos, fenntartható tervezés és gyártás alapelvét, a hatékony anyag- és energiafelhasználást. Az Egyetem híres Selmeci hagyományai segítenek a beilleszkedésben, a ránk jellemző összetartó évfolyamközösség kialakulásában, és egy életre szóló, felejthetetlen élményt biztosítanak!

 

Mit tanulhatsz a faipari mérnöki alapképzési szakon?

Az alapképzésben a mai magyar ipar számára fontos, mindennapos általános, üzemeltetéshez is szükséges szakmai ismereteket sajátítják el a hallgatók, melynek köszönhetően innovatív szemléletű, versenyképes mérnökökké válnak.

Főbb témakörök (bővebb tárgylista a tantervben található):

  • Természettudományos alapismeretek (1-3 félév)
  • Gazdasági és humán ismeretek (1-7 félév)
  • Szakmai törzsanyag (1-7. félév, mely többek közt a faipari gépek, felületkezelés, ragasztás, modifikáció, épület- és bútorasztalosipari alapok, CAD-CAM-CNC témaköreit érinti)
  • Differenciált szakmai törzsanyag (3-6. félév, mely során lehetőséged van megismerni és elsajátítani a gyártáselőkészítést, fenntarthatóságot is magába foglaló épület- és bútorasztalosipari fejlett rendszereket, vagy éppen faépítészeti megoldásokat is.)
  • Kritérium tárgyak (1-6. félév)
  • Szabadon választható tárgyak (1-7. félév)

A képzés során bizonyos tárgy csoportok lehallgatását követően a diploma mellé mikrotanúsítványok megszerzésére is lehetőséged van. Ilyen például a CAD-CAM-CNC és a faépítészeti tanúsítvány, melyek mind az elhelyezkedésedet fogják segíteni.

Kihasználhatod karunk széles képzési spektrumát is, hiszen a szabadon választható tantárgyak keretében bekapcsolódhatsz a karunkon folyó más képzési területhez tartozó képzésekbe, akár az alkalmazott művészeti vagy informatikai területeken is.

Bekapcsolódhatsz számos nemzetközi és hazai kutatásba, melyek révén olyan ismeretekre tehetsz szert, amelyek újdonságtartalma miatt csak kevesen tudnak. A hallgatók egy része szervezett módon vehet részt különféle mobilitási programokban, vagyis karunk szakmai kapcsolatai révén jut el külföldi intézményekbe, és tölt el ott anyagi és szakmai támogatással néhány hónapot.

Emellett számos egyetemi, illetve nemzeti ösztöndíj lehetőségek vannak. Az aktuális kiírásokról a Hallgatóknak / Ösztöndíj lehetőségek menüpontban olvashatsz.

 

Továbbtanulási és karrier lehetőségek

Már a képzés alatt is lehetőséged van a faipari vállalatokhoz szervesebben kapcsolódni a duális képzés keretében, ahol pénzkereseti lehetőség mellett a szakmai fejlődés, az előremenetel, hosszabb távon pedig a karrier lehetőség is biztosított lehet számodra. Erről részletesebb tájékoztató itt található: http://dualis.uni-sopron.hu/kezdolap

A faipari mérnökök számára kínált álláslehetőségek széles skálán mozognak, az elsődleges faipartól (fűrészipar, csomagolóanyag gyártás, lemezipar) kezdve a másodlagos faipar (ajtó-, ablakgyártás, bútorgyártás) teljes skáláját lefedve egészen az építőiparig és a kereskedelemig. A faipari szakemberek minden esetben a világ talán legszebb megújuló anyagával, a fával dolgoznak. Tapasztalatunk az, hogy a faipari mérnökeink más műszaki ágazatokban is kiválóan megtalálják a helyüket, mivel a műszaki terület nagyon széles spektrumával találkoznak a képzésük során.

Faipari területen számos betöltetlen álláslehetőség van az országban, mivel sokkal több mérnököt fel tudnának venni a faipari vállalatok, mint amennyi kikerül az egyetemről. Ennek okán növekvő tendenciát mutat azon végzőseink száma is, akik már a záróvizsga előtt megtalálják helyüket a szakmában.

Végzős hallgatóinknak remek lehetőséget jelent többek közt a faipari mérnöki MSc vagy az építész MSc mesterszakok elvégzése, melyek során az faipari alapképzésben megszerzett tudásukat professzionálisabb szintre emelhetik, és különböző tervezési lehetőségekkel gazdagodhatnak. Természetesen bármely más műszaki területen történő továbbtanulásra is lehetőség kínálkozik.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

 

ugrás az oldal tetejére

Gazdaságinformatikus BSc

ugrás az oldal tetejére

p_info_bsc.jpg

Miért a gazdaságinformatikus BSc szak?

A képzés a gazdasági és informatikai ismeretek különleges keverékét nyújtja, amelyre nagy igény van a vállalatok részéről. Sopronban 2002 óta van gazdaságinformatikus képzés, mely 2022-ben egy átfogó megújuláson esett át, hogy még gyakorlatiasabb, a hallgatói és munkaerőpiaci igényekhez jobban alkalmazkodó tudást adjon.

Az önállóan és csapatban végzendő projektek megerősítik a tanult ismereteket, fejlesztik a kreatív gondolkodást és a problémamegoldó képességet. Ezért több tárgyon is projekt-orientált a számonkérés, és olyan rendezvények is lehetőséget nyújtanak a projektmunka megtapasztalására, mint a félévenkénti Hackathlon, valamint szakmai, tanulmányi és tudományos versenyek, workshopok.

Fiatalos, színvonalas szaktudású oktatóink a kis létszámnak köszönhetően minden hallgatóra kellő figyelmet tudnak fordítani. Segítenek a lemaradóknak, és egyengetik a tehetségek pályáját.

Mit tanulhatsz a gazdaságinformatikus BSc szakon?

A képzés az alapismeretek mellett naprakész, az iparban is használt technológiákra is megtanít: Python programozás, verziókezelés Gittel, mesterséges intelligencia, webfejlesztés React Native-ban, ERP rendszerek használata (MSDynamics).

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

Az alapképzés elvégzése után lehetőséged van továbbtanulni gazdaságinformatikus mesterszakon, amin az adatelemzés témakörére helyezzük a fő hangsúlyt (később akár doktori képzésre is van lehetőség), vagy akár azonnal elhelyezkedhetsz a munka világában.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

 

ugrás az oldal tetejére

Ipari termék- és formatervező mérnöki BSc

ugrás az oldal tetejére

p_itf_bsc.jpg

 

Miért az ipari termék- és formatervező mérnöki BSc szak?

A képzés célja olyan ipari termék- és formatervező mérnökök képzése, akik alapvető műszaki, esztétikai és gazdasági ismeretek birtokában képesek kreatív, alkotó módon részt venni termékek tervezési, fejlesztési és piaci megjelenésének folyamataiban. Ismerik a nagyvállalatok, kis- és középvállalatok, ipari nagysorozatban előállított termékeinek és kézműves iparművészeti tárgyainak tervezési innovatív módszertanát és azt akár egyéni, akár csoportmunkában képesek alkalmazni. Környezettudatos tervezői szemléletű elméleti, szakelméleti és gyakorlati tudásuk alapján értelmezni képesek a tárgyi kultúra alapvető jelenségeit, a verseny és kooperáció piaci lehetőségeit és annak etikai vonatkozásait.

Tehát ha van egy jó termékötleted, akkor szakmai tudásoddal nem csak a “milyenekre”, hanem a “hogyanokra” is választ tudsz adni!

 

Mit tanulhatsz az ipari termék- és formatervező mérnöki BSc szakon?

Az oktatás fő szervező szakmai programját az integrált terméktervezés tárgyak adják, ami szerint a termék megálmodásától, annak piaci bevezetéséig, a műszaki tervezéstől a gyártási technológia hozzárendeléséig, a gyártáselőkészítéstől az életciklusok környezeti, gazdasági, társadalmi elemzéséig egységben kezelik a termék teljes életútját. A tervezési feladatok termékfejlesztő és gyártó cégekkel egyeztetett aktuális témák alapján kerülnek megfogalmazásra.

Az ipari termék- és formatervező mérnök (BSc) program - a képzési követelményeknek megfelelően - alapozó és szakmai tárgyakat tartalmaz, melyek szervesen kacsolódnak az integrált terméktervezési tárgyak struktúrájához. A képzés során természettudományi (1-4. félév), gazdasági és humán ismeretek (1-7. félév) elsajátítása mellet számos szakmai tárgy keretében folyik a képzés (1-7. félév)

Ezen ismeretek elsajátításával biztosan megállod a helyed a terméktervezés világában, legyen az akár tárgytervezési vagy bútortervezési kihívás!

 

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

Az alapszak elvégzése után több továbbtanulási lehetőséged van egyetemek mesterszakjaira jelentkezni és természetesen a Terméktervező mérnöki mesterszakon továbbtanulni. Az ipari termék- és formatervező mérnök (BSc) a művész és a mérnök kvalitásait ötvözi, biztosítja a forma és funkció összhangját, a termék sikerét. Az ilyen szakemberek ma világszerte nagyon keresettek, így biztosítva lesz a jövőd!

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

 

ugrás az oldal tetejére

Kommunikáció- és médiatudomány BA

ugrás az oldal tetejére

Miért a kommunikáció- és médiatudomány alapszak?

A 21. század világában a kommunikáció és média meghatározó szerepet tölt be. Elméletének és gyakorlatának ismerete a mai élet számtalan területén megkerülhetetlen követelmény, segít a kihívások pontos megfogalmazásában és hatékony megoldásában.

A kommunikáció és médiatudomány területe sokfelé ágazó, számos tudományterület és kérdéskör világát érinti és fogja át. Képzésünk sajátossága a Digitális média szakirány. Tanulmányaid során lehetőséged lesz alaposan megismerkedni a stúdiómunka összetevőivel, és a szakmai gyakorlóhelyeinken ténylegesen kipróbálhatod magadat kiváló mentorok támogatásával.

Ha érdekel a média működése, eseményeinek, hatásainak világa, és vonz ennek jövőbeli formája, a digitális média, akkor válaszd ezt az alapszakot!

Mit tanulhatsz a kommunikáció- és médiatudomány alapszakon?

A nappali és levelező tagozaton meghirdetett hat féléves alapszak sokrétű modulból épül fel. Ilyenek például: a társadalmi kommunikáció, társadalomtudományi, szociálpszichológiai alapismeretek, írásos és mediális gyakorlati kommunikációs ismeretek, társadalomkutatási módszerek, az infokommunikáció egyes szegmenseit felölelő kurzusok. A képi világ értelmezési lehetőségeit feltáró tantárgyakra (Szemiotika és vizualitás, Vizuális antropológia) épülnek a modern technológiák, a kommunikációs csatornák gyakorlatai.

A Digitális média szakirányon az informatikai ismeretkörhöz tartozó tantárgyak (pl. Programozás, Online szolgáltatások, Mobilalkalmazások, Webszerkesztés, Webdesign, Multimédia, Stúdiómunka) a képzés speciális karakterét erősítik.

Az itt tanultak révén olyan területekkel fogsz találkozni, amelyek a mindennapi médiahasználat részét képezik, viszont leendő szakemberként mélyebb ismereteket kapsz ezekről.

A tartalmi erősségek másik oldalát a korszerű oktatási módszerek alkalmazása jelenti. A tematikus projektek kialakításának előnye, hogy összekapcsolja, integrálja a rokon tematikájú kurzusokat. Lehetőséget nyújt az ismeretek felhasználásával a gyakorlati kivitelezésre, a csoportos együttműködés fejlesztésére a 21. század kihívásainak megfelelően.

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

A szak célja olyan szakemberek képzése, akik jól ismerik a kommunikáció és média legfontosabb intézményeit, valamint a kommunikáció és média világának működését. Elhelyezkedhetsz napilapok, magazinok szerkesztőségében, rádió és televízióstúdiókban, webfejlesztő cégeknél, médiaügynökségeknél. Ahhoz is kellő felkészültséget kapsz, hogy tanulmányaidat mesterképzésben folytasd tovább.

Felvételi információk

Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el.

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel