Vadgazdálkodási, Vadászati Gyűjtemény
A Soproni Egyetem főépületében található meg a Vadgazdálkodási és Vadászati Gyűjtemény, amely bemutatja a magyarországi erdők és mezők vadászható fajait, amellett hogy számos vadászattörténeti értéket őriz, mindezt modern környezetben digitális-interaktív tartalmakkal.
A gyűjtemény 1971-ben jött létre a Budapesten megrendezett első Vadászati Világkiállítás vidéki helyszíneként, a kiállítás különlegessége a hazai nagyvadfajokat bemutató kétnagyméretű dioráma amelynek falfestményét Muray Róbert festőművész készítette.
A helyszínen megtekinthető számos tárgyi emlék, amelyek az 1910-ben Bécsben megrendezett Vadászati kiállítás Magyar pavilonjának, Vadászati szakképzést bemutató termeiből származnak.
A gyűjteményben helyet kapnak Dr. Roth Gyula professzor úr hagyatékából származó trófeák, szintén megtekinthetők Dr. Farádi Szilvásy Márton trófeái, amelyek több mint 100 évvel ezelőtt kerültek elejtésre. A gyűjtemény jelenlegi formáját a 2021-2022-es években nyerte el. Az „Egy a Természettel Természeti Vadászati Világkiállítás” jóvoltából a tárgyi emlékek, diorámák és a preparátumok kerültek megújításra, ekkor készültek a nemzetközi vadászati kiállításokat bemutató tablók is. A terem modernizálása és interaktív-digitális tartalmak történő ellátása a Kisfaludy2030 program keretében valósult meg, kapcsolódva a „Barangolás a vadászat, vadgazdálkodás ösvényein Sopronban” projekthez.
A gyűjtemény több funkcióval rendelkezik, egyrészt az egyetem által rendkívül fontosnak tartott környezeti nevelésben játszik fontos szerepet, a város és környékének településeinek óvodásai és iskolásai számára csoportosan látogatható. A foglalkozások során a gyermekek megismerkednek a hazai vadfajok viselkedésével és a vadgazdálkodással.
Emellett a Gyűjtemény rendezvényhelyszínként is funkcionál, az egyetem közösségi rendezvényein programhelyszín, emellett rendszeresen ad helyet tudományos rendezvényeknek.
Készítette: Dr. Tari Tamás