International Semester Ending Party - 2019

Esemény időpontja / Date and time: 2019.05.03. 16:00-22:00
Esemény helyszíne / Location: Szalamandra-tó, Sopronbánfalva mellett (GPS: 47.666683, 16.543974)
Esemény linkje / Facebook: https://www.facebook.com/events/446201796149613/

Good Luck!
Dear All!

We will give a semester ending outdoor party for international and Hungarian students for the second time.
Tibor Éliás, President of Herman Ottó College for Advanced Studies, will cook a Hungarian „pörkölt” (stew) on campfire. It will be served with white bread. Of course there will be a vegetarian version without meat, with mushrooms.
There will be some alcohol-free drinks. If you want something "stronger" you can bring drinks you prefer.
Dinner will be ready around 5 p.m.

Location: Lake Salamandra, near Sopronbánfalva.

Date: 3rd of May 2019 4.00 p.m.

All University of Sopron students and international coordinators are invited! Let's have a great afternoon and evening together and contribute to „internationalization at home”!

Jó szerencsét!
Kedves Mindenki!

Az idei immár a második szabadtéri szemeszterzáró rendezvényünk lesz nemzetközi és magyar hallgatók részvételével.
Tibor Éliás, a Herman Ottó Szakkollégium elnöke főz egy pörköltet szabad tűzön. A köret pedig jóféle fehérkenyér lesz. Természetesen lesz vegetáriánus verzió is gombapörkölt formájában.
Alkoholmentes italokat biztosítunk. Aki viszont valami "ütősebbre" vágyik, tetszés szerint hozhat magával.
A vacsora 17 órára készül el terv szerint.

Helyszín: Szalamandra-tó, Sopronbánfalva mellett

Időpont: 2019. május 3., 16.00

Minden SOE hallgatót és nemzetközi koordinátort szeretettel várunk! Töltsünk el egy kellemes délutánt és estét együtt, éljünk a „nemzetköziesedés itthon” lehetőséggel!

Köszönettel:
Éliás Tibor